Jedná se o sbírky povídek romských autorů Všude samá krása a Samet blues. Knihy jsou napsány ve dvou jazycích - romštině a češtině. Již brzy tak obohatí náš fond knih romských autorů z nakladatelství Kher.

Dramatické, dojemné i humorné osudy romských rodin a malých etnických enkláv na pozadí velkých dějin od Rakouska-Uherska přes nacistickou okupaci, poválečnou migraci ze Slovenska do Čech, normalizaci a polistopadové změny.

To je ve zkratce sbírka povídek Všude samá krása - 20. století v povídkách romských autorů, v níž dvacítka romských autorů doslova otevírá dveře svých domácností a promlouvá k tomu univerzálně lidskému v každém z nás. Kouzlo vyprávění podtrhávají ilustrace Terezy Šiklové.

Různorodé autorské hlasy

Jak události přelomových devadesátých let minulého století zasáhly do životů dvanácti romských autorů, jejich blízkých a tehdejší romské společnosti vůbec? Více než třicetiletá perspektiva a motivy prostupující celou sbírkou Samet blues - Drsná devadesátá v povídkách Romů umožňují nahlédnout, jak se v čase proměňovala a na Romy dopadala společenská atmosféra.

Její odraz zde má podobu porevoluční euforie z nabyté svobody a možnosti etnoemancipace přes záhy zakoušenou existenční nejistotu, sociální vyloučení, ohrožení vzestupem rasismu a patologickými jevy až po ztrátu tradičních romských hodnot, které jen těžko odolávaly požadavkům na individualismus a úspěch měřený majetkem.

Prvomájové oslavy si prvního května užili lidé v Bučovicích. Součástí bylo i setkání veteránů.
Prvomájové oslavy v Bučovicích: přijely stovky historických vozidel, podívejte

Různorodé autorské hlasy se tu skládají v jednolitý chór, obdobu amerického černošského blues žalujícího na těžký úděl nerovnoprávné menšiny.

Děkujeme za dar a těšíme se na budoucí spolupráci.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Nablýskaná americká auta navštívila slavkovský park. Podívejte se

Zdroj: Zámek Slavkov – Austerlitz