Autorské čtení i beseda byly velmi zajímavé a dověděli jsme se mnoho nejen ze života Markéty Pilátové - spisovatelky, ale také učitelky v Brazílii a Argentině, kde vyučovala naše krajany českému jazyku.

Přítomné nejvíce zaujalo vyprávění o jejím setkání s vnučkou Jana Antonína Bati Dolores Ljiljanou Bata Arambasicovou, které zúročila ve své knize S Baťou v džungli. Na domácí půdu jsme se vrátili v románu Senzibil, který se odehrává v tajemných horách Jeseníky. Autorka se v něm věnuje otázce, která je na jednu stranu velmi aktuální, přesto ji současní autoři spíše opomíjejí – duchovnímu životu národa, o kterém se notoricky prohlašuje, že je nejateističtějším na světě.

Paní Pilátová však píše knihy nejen pro dospělé, ale také pro děti. Proto v rámci projektu Jižní Morava čte, jehož cílem je rozvoj dětského čtenářství, ale také přiblížení knihoven jako míst, kde děti najdou nejen zábavu či hodnotné poznání, ale třeba i nové kamarády a příjemně strávený čas, již dopoledne četla ze své knihy Bába Bedla. Když ji v roce 2021 vydala, netušila, a určitě si ani nepřála, že bude tak aktuální. Vypráví totiž o malých dětech a mladičkém ruském vojákovi na konci 2. světové války.

Nejdříve dorazili páťáci ze Základní školy Morávkova a později dopoledne je vystřídali páťáci a čtvrťáci ze Základní školy Tyršova. Poutavé autorské čtení s promítáním ilustrací zakončil výtvarný úkol. Děti se naučily skládat origami houby. Nebylo to vůbec snadné, ale paní Pilátová trpělivě opravovala pomačkané pokusy a paní učitelky i jeden pan učitel také přispěli ke zdárnému výsledku výtvarného workshopu. Každá složená houba je originál, o tom se můžete přesvědčit v naší fotogalerii.

Zdeňka Adlerová, Knihovna Karla Dvořáčka Vyškov