„Podle některých výzkumů osamělost souvisí s nižší imunitou. Osamělost nemusíme negativně prožívat jen na úrovni myšlenek a pocitů, ale může mít i nepříznivé tělesné dopady. Pocit osamocení může být příznakem deprese anebo být jejím zdrojem a zvyšuje riziko demence,“ prohlásil klinický psycholog Marek Preiss z Národního ústavu duševního zdraví

K 30. 9. 2023 žilo ve Vyškově 23,5 % obyvatel ve věku nad 65 let (v r. 2016 to bylo 18,5 %). Na tento nárůst stárnutí populace v našem městě (vyšší než celostátní průměr) chce naše knihovna reagovat rozšířením tradiční nabídky aktivizačních a socializačních programů.

Na rozdíl od předchozích akcí, které jsme v minulosti v KKD pořádali, je tento nový projekt určen nejen pro „aktivní“ seniory, ale také pro handicapované klienty Centra denních služeb Charity Vyškov, a v rámci podpory mezigeneračních a sociálních vztahů také pro studenty Gymnázia a Střední odborné školy zdravotnické a ekonomické a Základní umělecké školy ve Vyškově.

Tímto projektem nabízíme osamělým seniorům nové sociální interakce a zároveň propojení s lidmi, kteří mají vzhledem ke svému handicapu ztížené možnosti zážitků. Za velmi důležitou součást projektu považujeme setkávání mladých lidí s oběma uvedenými komunitami. Doufáme také, že do naší knihovny přijdou noví lidé, jakéhokoli věku, kteří zjistí, co vše kromě literatury jim můžeme v bezpečném a pěkném prostředí nabídnout.

Společně prošli oddělení knihovny

V úterý 5. 3. 2024 se při akci Knihovnou ruku v ruce prošli našimi odděleními klienti Centra denních služeb Charity Vyškov a studenti 1.B vyškovského gymnázia. Společně s knihovnicemi a asistentkami vyráběli placky, cvičili u X-Boxu, rozpohybovali Bee-boty, luštili doplňovačky a zjistili, jak a podle čeho najít knihu v beletrii pro dospělé. Věříme, že klientům prospěla chvilka v jiném prostředí a že si studenti odnesli alespoň trošičku poznání z jejich světa.

V úterý 21. 5. 2024 jsme v knihovně přivítali žáky ZUŠ Vyškov, klienty CDS a aktivní seniory. Sešli se na workshopu arteterapie pod vedením vyškovské umělkyně a pedagožky Karolíny Švarc Zelené. Účastníci nejdříve společně vytvořili abstraktní malbu. Poté se věnovali tématu lekce artefiletice.

Harmonikáři se poprvé sešli na srazu v Kozlanech teprve minulý rok. Z akce se má stát nová tradice.
Harmonikáři se sejdou v Kozlanech. Zúčastní se dobročinné akce

Artefiletika klade důraz na emocionální prožitek při výtvarném projevu. Jejím cílem je rozvíjení sociálních kompetencí, prevence psycho – sociálních selhávání prostřednictvím uměleckých aktivit. Účastníci tvořili abstraktní i zcela konkrétní kompozice a ilustrace pomocí jednoduchých „náhodných“ slov. Prohloubili si tak vztah s přírodou prostřednictvím literatury.

Na podzim nás čeká ještě jeden arteterapeutický workshop a dva muzikoterapeutické pod vedením Tomáše Jaroška. Zájemci si mohou v naší knihovně vypůjčit knihy o arteterapii i o osamělosti.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Třaskavá noc ve Vyškově. Muzejní nádvoří zabrali šermíři i ohňová show

Zdroj: Deník/Stanislav Mrázek