„Jsme tím, co si pamatujeme. Bez paměti mizíme, přestáváme existovat, naše minulost je vymazána a přece věnujeme paměti jen málo pozornosti, kromě případů, kdy nás opustí. Děláme strašně málo k jejímu procvičení, živení, posilování a ochraně.“ Mark Twain

Týkají se vás tato slova slavného spisovatele? V březnu máte možnost to napravit. V Knihovně Karla Dvořáčka jsme v rámci Národního týdne trénování paměti a Univerzity 3. věku připravili semináře, kurzy i praktická cvičení. Trénování paměti je jedním ze způsobů zachování duševní svěžesti a zejména tolik žádoucí samostatnosti až do vysokého věku. Představuje určitou mentální zátěž, která udržuje mozek činorodým, a zároveň tvoří kognitivní rezervy pro případ jeho poškození.

Zájemci bez rozdílu věku mohou v on-line webináři odhalit skryté tvůrčí schopnosti mozku. Senioři v „živé“ přednášce zjistí, jak zlepšit koncentraci pozornosti, bez které se dobrá paměť neobejde, procvičí si verbální logiku a pracovní paměť. Koná se 17. března od 16.30. Náctiletí se dozví, jak se efektivně učit ma kurzu dne 15. března a také vniknou do tajemství šifrování na kurzu konaném 17. března. Více najdou zájemci zde.

Navíc uspořádáme ve spolupráci s Mensou ČR testování IQ dospělých i dětí. Test není závislý na nabytých vědomostech, kulturním, jazykovém a společenském zázemí. Jedná se o vyhledávání logických vazeb mezi grafickými symboly. Výsledek testu vám může pomoci při rozhodování o budoucím studiu či zaměstnání.

Stres je zabiják mozku. Proto bychom našim malým šedým buňkám měli věnovat co nejvíce pozornosti. Informace o těchto i dalších březnových kurzech najdete na https://www.treninkpameti.com/mozkovna/.

Zdeňka Adlerová, KKD