Charita se na jižní Moravě bude snažit koledovat jako každý rok. Dvacátá první Tříkrálová sbírka však potrvá déle - od 1. do 24. ledna 2021. „Rádi bychom v tomto čase koledovali tradičně, tedy dům od domu, tak jak jsou lidé zvyklí. Mnoho z nich se každoročně na koledníky těší a jsou pro ně požehnáním a radostí. Záležet ale bude na aktuální epidemiologické situaci. Cílem Tříkrálové sbírky je rozdávat radost, boží požehnání a příležitost přispět na potřebné. Nově chce toto tříkrálové poslání Charita šířit i online cestou. Stačí, když lidé budou sledovat aktuální informace na webu a sociálních sítích Charity,“ říká ředitel Diecézní charity Brno Oldřich Haičman.

Podle něj Charita poprvé upustí od doprovodných akcí. „Tradiční průvody či koncerty se kvůli ochraně zdraví neuskuteční. Hledáme ale nové cesty, jak naplnit poslání tříkrálové koledy,“ vysvětluje ředitel.

V Blansku a v Brně plánuje Charita oslovit veřejnost na sociálních sítích i webu a připravuje video zdravice známých osobností, reportáže o využití výtěžku sbírky či virtuální hádanky z ulic Brna.

V Oblastní charitě Žďár chystají online benefici pro tamní Tříkrálovou sbírku. Děti z pěti základních uměleckých škol přispějí svými výtvarnými díly, zahrají hudební skladbu, zatančí. Zájemci se mohou do benefice zapojit přes charitní facebookovou stránku, a to již od Vánoc.

Umělecké vystoupení si vychutnají i lidé, kteří zavítají na web a facebook Oblastní charity Třebíč. V pondělí 4. ledna při online koncertě zahrají mladí třebíčští umělci. Koncert začne v pět hodin.

Pokud by koledování na Tišnovsku nemohlo proběhnout tradičně, bude Charita úzce spolupracovat s Tišnovskou televizí. Na sbírku se intenzivně připravují v těchto dnech také na Jihlavsku, například v jihlavské Charitě doufají, že budou moci dárci ochutnat tradiční Tříkrálový svařák na Masarykově náměstí.

SIMONA CÍSAŘOVÁ

Diecézní charita Brno