Začala v jedenácti letech na dvouřadou heligonku od dědy, poté přešla na chromatický akordeon. V sedmé třídě jí trpělivá paní učitelka klavíru vysvětlila rozklady akordů a tvorbu prstokladu. Za svůj život vyzkoušela kromě klavíru hraní na zobcovou flétnu, irskou "whistle" flétnu, foukací harmoniku, kytaru, mandolínu a housle.

Od osmnácti let je pouliční muzikant, nebo-li busker. Buskovala v Brně, Praze, polské Poznani a v Londýně. Busking je její reklama - mívá u sebe vizitky pro ty, jimž se její hraní líbí a chtějí si ji najmout na svou oslavu, svatební hostinu apod. Má raději přímý kontakt s lidmi než vystoupení na podiu. Hrává kromě rodinných oslav také na koštech vín, tradičních sezónních trzích (mj. Vánoční trhy v Brně), vernisážích, akcích pro seniory, masopustech a historických akcích týkajících se 2. světové války nebo napoleonských válek.

Pondělní podvečer jsme měli v knihovně možnost vyslechnout si její zážitky z hudebního ale také literárního světa. Samozřejmě přijela i se svou harmonikou a v sále zazněly lidové písničky, filmové skladby i autorská píseň. Rozloučili jsme se společným zpěvem Hašlerovy "Té naší písničky české". Už dnes se těšíme na další setkání s touto mladou sympatickou harmonikářkou, která svou hrou a zpěvem dokáže vykouzlit úsměvy na tvářích.

Zdeňka Adlerová

Knihovna Karla Dvořáčka ve Vyškově