Jejich první cesta vedla do Modrotiskové dílny Danzinger v Olešnici na Moravě. Tmavomodré řemeslo žáky dočista okouzlilo. „Dozvěděli jsme se o bohaté historii této tradiční textilní tiskařské technice a seznámili jsme se i s technologií samotného tisku. Bylo vzrušující pozorovat tiskaře při práci. Ukázka výroby se líbila úplně všem. Jelikož jsme sportovní škola, zajímal nás i příběh nástupové kolekce českých sportovců, kterou oblékli při olympijských hrách v Tokiu. Modrotisk pro tuto kolekci vznikl přímo v prostorách modrotiskové dílny, kterou jsme navštívili,“ shrnula učitelka výtvarné výchovy Marie Břoušková.

V ateliéru školy žáci na nové poznatky navázali a hodiny výtvarné výchovy dostaly indigo nádech.

Nyní výtvarnice s žáky plánují návštěvu výstavy Nejstarší šperky a ozdoby v Moravském zemském muzeu v Brně. Součástí výstavy jsou první umělecká díla, včetně nejstarší keramické sošky na světě – originálu Věstonické venuše. A ta je také symbolem, na kterém staví logo našeho kraje. Výpravná výstava zaručuje mnoho podnětů pro žákovskou výtvarnou tvorbu.

„Další poznávací cesty budeme plánovat průběžně, zorganizovat vše pro plný autobus žáků není jednoduché a o to složitější, když si za cíl klademe, aby si žáci z exkurzí odnášeli praktické zážitky a byli hrdí, že jsou součástí jihomoravské tradice,“ doplnila Lea Navrátilová a prozradila, že neposlední projektová cesta povede až do Vídně, do školy s českou tradicí. „S žáky zkoumáme naši kulturu a bylo by pro ně zajímavé nahlédnout, jak žije česká menšina ve Vídni. Chceme se vídeňských dětí přímo zeptat, co ví o našich tradicích a některé jim pomocí výtvarných prostředků přiblížit,“ dodala Navrátilová.

Lea Navrátilová