Hned na začátku někteří studenti zjistili s překvapením, že návštěvnické pantofle se obouvají na venkovní boty. Prohlídka samotná proběhla v příjemné neformální atmosféře s občasnými třídními vtípky. Myslím si, že nejvíc zaujala takzvaná postel Napoleona, ve které nejspíš nikdy nespal, a využití želvoviny na výrobu ozdobného nábytku.
Příjemným zpestřením bylo setkání s jinou průvodkyní v dobovém kostýmu, takže se studenti mohli vyfotit. Na závěr prohlídky odměnili spolužáci Katku a Filipa za profesionální výkon velkým potleskem.
Po historických sálech zamířila třída do podzemí na prohlídku okruhu Právo útrpné na Slavkovsku. Průvodce Dan nás přesvědčivě děsil vyprávěním o pranýři, denním režimu v šatlavě, mučení a průběhu popravy. Tma v okolních místnostech a chlad mrazivou atmosféru ještě zvyšoval. Část studentů využila možnosti si makety některých mučících nástrojů nasadit. Měla jsem pocit, že jsme nakonec všichni rádi vyšli zpátky na denní světlo.
Na nádvoří se nás ujala paní průvodkyně, aby nám přiblížila židovský Slavkov u Brna. Prošli jsme se po bývalém ghettu, kterému se říkalo štatl, a poslechli si vyprávění o historii a osudech Židů za 2. světové války. Také jsme si prohlédli separační zeď, která oddělovala křesťanskou a židovskou část města a zastavili se u synagogy. Prohlídku zakončila návštěva bývalé židovské školy.