Hustý provoz, nákladní auta, chybějící dětská hřiště, hluk z lulečského kamenolomu nebo zapáchající potok. To jsou problémy, které trápí obyvatele Drnovic. O nich se včera bavili s vedením obce na Dni s Deníkem.

Některé potíže je podle tamní starostky Zuzany Hermanové a místostarosty Antonína Dvořáka možné řešit v dohledné době. Jiné jsou ale hudbou daleké budoucnosti.

Problém, který místní trápí nejvíc, je doprava v centru vesnice. „Ředitel Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje Jan Zouhar nám připravil ke konci loňského roku hodnocení průjezdnosti obcí. Podle ní tudy denně projede více než šest tisíc aut. Ideálním řešením by byl obchvat. Ale s jeho výstavbou je potíž,“ uvedla starostka.

Obchvat by podle ní měl vést směrem na Ježkovice. V plánu krajského úřadu, jenž má silnici ve správě, ale jeho stavba není zahrnutá pro období do roku dva tisíce třináct. „Navíc jsou na té trase mokřady, které jsou přírodní raritou a naše obec je tím dost známá,“ namítla Hermanová.

S ní však nesouhlasila obyvatelka Drnovic Antonie Slezáková. Je přesvědčená, že obchvat nemusí vést právě přes mokřady. Prý by se dalo najít jiné řešení.

„Provoz se bude stále zvyšovat, za patnáct let možná bude dvojnásobný. Takové jsou prognózy. I když to není v krajském plánu do roku dva tisíce třináct, je potřeba už teď tlačit, aby se to tam dalo aspoň do dalšího období a my tady mohli mít obchvat třeba za patnáct let,“ tvrdila Slezáková.

Hustota provozu není jedinou věcí, která místní trápí. Vadí jim nákladní automobily, které jezdí z kamenolomu v Lulči. A také hluk, který se z něho ozývá. Vedení obce je však na tyto potíže krátké. „S dopravci i štěrkovnami jsme jednali. Ale jejich vedení tvrdí, že auta jezdí obchvatem Lulče a ne na druhou stranu,“ řekla Hermanová.

Proto spolu s místostarostou apelovala na lidi, aby posílali stížnosti. „Nejvíce trpí lidé z ulice Na Žlebě. Mají popraskané zdi. Ale několikrát se tamním obyvatelům podsouvalo, aby napsali dopis, že tam mají problémy a muselo by se to nějakým způsobem řešit. K nám na radnici však nedošla jediná stížnost,“ uvedl Dvořák

Že místní opravdu nemají žádné připomínky, poznamenala i zastupitelka Marie Brtníčková. Tvrdila, že se obyvatelé vůbec neúčastní zasedání zastupitelstva, kde by mohli vznést nějaké stížnosti. Stěžovat si prý začali až na Dni s Deníkem.

„Asi by nebylo špatné na těchto schůzích také losovat o auto nebo čepovat kofolu,“ navrhl žertem vedení obce moderátor akce a předseda sdružení Drnka Pavel Klvač. Lidé se totiž zajímali o výstavbu dětských hřišť nebo nadávali na tamní potok, který hlavně v létě zapáchá. Podle Brtníčkové se dřív takřka nikdy neozvali.

Obec už má v plánu postavit hřiště pro děti v některých částech. Také problémy s potokem už začala řešit. „V některých částech obce totiž není dořešená kanalizace a splašky tečou do potoka. Je potřeba udělat rekonstrukci. Už máme podepsané smlouvy o dílo se společností Vodovody a kanalizace Vyškov. Na některé úseky by měly být předložené projekty do konce září a v příštím roce by se to mělo uskutečnit,“ ujistila Hermanová.