Využít jedinečné šance a zeptat se vedení města na problémy, které obyvatele trápí. Tato možnost se ve čtvrtek naskytla všem Slavkovanům, kteří se zúčastnili akce Den s Deníkem.

Na slavkovské Palackého náměstí zavítaly desítky místních. Dotazů se sešlo hned několik. Z ankety, kterou nedávno redaktoři Vyškovského Deníku ve Slavkově udělali, vyplynulo, že obyvatele nejvíce trápí provoz v centru města.

Zpoplatněné parkování

Právě k tomuto tématu směřoval první dotaz, který tamnímu starostovi Ivanu Charvátovi položil krajský šéfredaktor Deníku Pavel Macků. „Můžete lidem říct, jak budete tento problém řešit a kdy?“ ptal se rázně Macků.

Podle starosty města Ivana Charváta jde o věc, která tíží radnici už přibližně od pětadevadesátého roku, kdy došlo k rekonstrukci náměstí. Tehdy rada i zastupitelstvo schválilo, že tam bude jednosměrný provoz. Ale k tomu se prý postavilo záporně tehdejší vedení vyškovské dopravní policie. Teď se radnice věc snaží řešit přes brněnské centrum dopravního výzkumu.

„Zadali jsme požadavek na odborné zpracování provozu na náměstí. Na zasedání zastupitelstva budeme probírat materiál, který prošel radou. Ten doporučuje, aby s účinností od prvního ledna příštího roku bylo parkování v centru zpoplatněné,“ naznačil Charvát. Od toho si město slibuje, že dojde k částečné regulaci provozu. Starosta ještě uvedl, že samotné parkovací automaty by však situaci příliš nepomohly. V návaznosti na to by ještě měla být ve Slavkově od příštího roku zavedená také městská policie. Pro začátek by měla mít tři členy.

Studie, o kterou radnice požádala centrum dopravního výzkumu, by měla být podle starosty vypracovaná příští týden. Pracovníci instituce v ní mimo jiné doporučí, jestli by měl být na náměstí jednosměrný nebo dvousměrný provoz. V návaznosti na ni zaměstnanci radnice zpracují do konce prázdnin cenovou nabídku.

Ne elektrárnám, ano hřištím

Po Charvátově vyčerpávající odpovědi už mikrofon putoval mezi obyvatele. Kromě provozu v centru je totiž trápí také mnoho dalších věcí. Ředitel vyškovského úřadu práce Jan Marek, který bydlí ve Slavkově, se zajímal, jak město naloží s plánovanou výstavbou větrných elektráren, které mají vyrůst poblíž slavkovského bojiště. Rousínovský stavební úřad jim totiž nedávno dal zelenou a mnoha Slavkovanům se to nelíbí.

„Zajímalo by mě, jak se postaví město Slavkov vůči iniciativě Rousínova zohyzdit okolí našeho města větrníky?“ ptal se Marek.

Vedení města podle Charváta se stavbou větrníků nesouhlasí a podniká spolu s dalšími obcemi veškeré kroky k tomu, aby se tento záměr nepodařilo uskutečnit. Slavkovský místostarosta Jiří Doležel připomněl, že rozhodující slovo mají rousínovští úředníci.

„Přesto jsme znovu předložili naše zamítavé stanovisko. Snažíme se docílit toho stavu, který je také zájmem našich obyvatel. Toto odvolací řízení možná bude mít několik kol. Ale předpokládáme, že na jeho konci nás čeká uspokojivý výsledek,“ uvedl slavkovský místostarosta Doležel.

Janu Elsnerovou zase zajímalo, jestli má město v plánu postavit další dětská hřiště. Na sídlišti Zlatá hora je jich totiž několik, ale nikde poblíž této lokality podle ní nejsou. „To máme chodit s malými dětmi jen tam?“ tázala se Elsnerová.

Na svůj dotaz dostala poměrně uspokojivou odpověď. V rozpočtu města pro letošní rok, jak uvedl starosta, je vyhrazená částka na jedno hřiště. Radnice také požádala o dotace na pořízení dalších. Některé z nich má v plánu vybudovat u domu dětí a mládeže, na městském stadionu a na sídlišti Nádražní. Všechno však záleží na penězích.

Co ještě Slavkované postrádají, jsou přechody pro chodce. Tvrdí, že některé chybí úplně, jiné jsou zase na nevhodných místech. „Z Čelakovského ulice do Svojsíkova parku chodí strašně moc dětí do školy a musí přebíhat přes silnici jednou doleva, podruhé doprava. Je to tam hodně nebezpečné. Tam by měl určitě vzniknout přechod. Rada už o tom dokonce před dvěma roky jednala a zatím se nic nezměnilo,“ namítl zase Karel Doupovec.

Vedení města prý o problému ví. Jde o jeden z úkolů z minulosti, který chce řešit. Starosta uvedl, že byly vytvořené studie. Podle nich by měla radnice nechat prodloužit chodník z Čelakovského ulice a upravit vstup do parku. „Celé je to však otázka finančních prostředků města,“ řekl slavkovský starosta.

Na závěr akce Pavel Macků obyvatelům Slavkova slíbil, že redaktoři Vyškovského Deníku budou sliby starosty i místostarosty hlídat a problémy se budou i nadále zabývat.