Magistrátní společnost se bojí, aby se Praha nedostala do podobné situace, jakou zažívá třeba Hongkong. Respirátory, roušky či jiné ochrany dýchacích cest postupně zamořují tamní pláže a představují ekologické ohrožení pro mořský život podobně jako plasty. Produkce odpadu regionu s více než sedmi miliony obyvateli, kde už několik týdny prakticky všichni nosí jednorázové masky, vzrostla a popeláři mají strach z nákazy infekcí covid-19.

Také americká média informují o tom, že pohozené roušky a rukavice jsou bezepčnostním rizikem a ničí životní prostředí. Světové agentury přinášejí fotografie třeba z pařížských ulic, kde mezi odpadky jsou právě ochranné pomůcky v boji proti koronaviru. Právě z těchto snímků z různých měst Pražské služby vytvořili koláž, která je použita i v tomto článku.

Sběrný dvůr. Ilustrační foto.
Praha otevřela kvůli nepořádku sběrné dvory. Třídit smí jen „zdravé“ domácnosti

Jak je na tom Praha? zní tedy klíčová otázka dneška. „K tomuto nešvaru dochází v menší míře i u nás,“ odpovídá tiskový mluvčí Pražských služeb Radim Mana. Mnoho roušek končí místo v koši jen tak na ulici, u supermarketů se pak válejí rukavice, na parkovištích, lidé je odhazují dokonce i v přírodě – o čemž svědčí třeba návštěva Prokopského údolí.

Ochranné pomůcky patří do dvou sáčků a do popelnice

Už dříve přitom městská firma upozorňovala na ministerská doporučení o správné likvidaci infekčního odpadu. U volně pohozených roušek a rukavic hrozí, že by z nich mohl virus SARS-CoV-2 dál šířit. „To představuje potenciální riziko pro veřejnost, ale zejména pro všechny pracovníky komunálních a úklidových společností. Důležité je samozřejmě i ekologické hledisko – masky jsou často vyrobeny z polypropylenu a dalších plastů, které se v přírodě velice pomalu rozkládají,“ uvedl mluvčí Mana.  

Svoz odpadu v Praze pokračuje i během řádění koronaviru bez omezení.
Roušky pro popeláře! Jak funguje během řádění koronaviru svoz odpadu?

Ochranné pomůcky by se správně měly zabalit do dvou sáčků či uzavíratelných pytlů a následně vhodit do nádoby na směsný komunální odpad. Popeláři pak z černých popelnic odpad vezmou a odvezou do malešické spalovny. Domácnosti, kde se vyskytla nákaza koronavirem, dokonce nesmí v karanténě třídit odpad.

„Prosím všechny Pražany, ať se drží odpovědného nakládání s použitými ochrannými pomůckami, rouškami, ústenkami a jednorázovými rukavicemi. Nejde jen o ekologickou zátěž, ale i o vystavování vyššího rizika lidí ve vašem okolí,“ upozornil primátorův náměstek Petr Hlubuček (Spojené síly pro Prahu/STAN).

Pražané při velikonočním víkendu v centru Prahy. Na snímku Letenské sady.
Stažená rouška může přijít až na dvacet tisíc, pokuty bude řešit hygiena