Vypadá to jako něco mezi pračkou plněnou vrchem a domácí pekárnou s hnětacími háky. Ale místo prádla nebo těsta se v tom otáčí zbytky jídla promíchané s nadrceným nádobím ze stoprocentně odbouratelného materiálu. „Kompostéry nám zprovoznil technik, dostanete k ním aktivátory a základní materiál, ty se do toho dají, pár dnů to chroupe, vy do toho sypete jídlo a pak už to běží samo,“ vysvětlil Michal Novák, spolumajitel hotelu. „Z jídla tam může všechno, až na velké kosti, ty by mohly poškodit mechanismus.“

Menší kontejner na plasty si ale přece jen nechali, návštěvníci jim do nádob na bionádobí házejí i třeba pet-lahve. „Musíme to pak ručně třídit a plasty vyhazujeme, ale díky kompostávání máme mnohem méně obalů než dřív.“

Kompostování odpadu vyjde docela draho a je s ním mnohem víc práce, musí se třeba denně ručně třídit odpadky, sypat ty „správné“ do drtičky a přendávat je do kompostérů s bakteriemi, které všechno během pár dnů promění v kvalitní hnojivo, ale výsledkem je nula plastového odpadu, který by skončil ve žluté popelnici. „Chovat se ekologicky je dražší a méně komfortní. I proto se tomu mnoho lidí vyhýbá. Jen investice do kompostérů a techniky byla několik set tisíc,“ přiblížil Michal Novák, spolumajitel rodinného hotelu Na Pláži. „I kompostovatelné obaly jsou dražší než ty plastové, ale podle mého jedině takhle dokážeme zredukovat objem vytvořeného odpadu. Doufám, že se touto cestou jednou vydá víc provozovatelů nebo obecních samospráv nejen na Lipensku. My Na Pláži jsme už první krok udělali!“

Ze soudu.
Za procházku v karanténě sousedka zaplatí

Díky viru měli čas

Naprosto revoluční koncept odpadového hospodářství je součástí rekonstrukce celého rekreačního zařízení, které Novákovi vlastní už dvacet let. „Protože nám do života vkročila koronakrize, měli jsme konečně víc času, a tak jsme se mohli pustit do rozsáhlejší rekonstrukce i systémových změn,“ doplnil Michal Novák. „Nejsem sice velký ekolog a netvrdím, že můžeme žít bez plastů, to asi ani nejde, ale chci pomoci spotřebu plastů, které jsou špatně rozložitelné, snížit. Navíc kompost, který u nás vzniká, je vynikajícím hnojivem pro naše květiny a stromy.“

Ilustrační foto.
Dítě na táboře onemocnělo koronavirem. Hygienici letní hokejový kemp zavřeli

V bistru se zároveň snaží jít stále oblíbenější bezobalovou cestou. Příprava byla náročná, ale klaplo to a zdá se, že jsme předběhli dobu. Nakonec se nám všechno podařilo sehnat. Různé druhy potravin, například oříšky nebo chipsy, jsme nakoupili ve velkém, třeba v obrovských plastových kýblech, které se dají používat opakovaně, my ale vydáváme jídlo jen v obalech, které můžeme zkompostovat,“ vysvětluje Michal Novák.

Protože na pláž do Horní Plané v parném letním dni přijde i patnáct set lidí, přírodě se výrazně uleví. „Část Lipenska leží v Národním parku Šumava a poměrně velká část v CHKO Šumava. Krásná zdravá příroda je pro nás i naše návštěvníky to nejvzácnější, co na Lipensku máme. Věřím, že pro mnohé další bude inspirací,“ doufá i Jiří Mánek z Turistického spolku Lipenska, který se stará o rozvoj cestovního ruchu na území od Stožce po Rožmberk.