Ženě zachránili ruku před amputací, operaci konzultovali přes sociální sítě
Ženě po poranění hrozila amputace ruky, převoz do fakultní nemocnice nebyl kvůli koronavirové situaci možný. Náročnou operaci tak musel zvládnout tým chirurgie Jesenické nemocnice. Na jejich práci skze videohovor přes sociální sítě dohlížel odborník ze specializovaného pracoviště v Olomouci.
Žena narozena v roce 1961 si ruku nešťastně poranila střepem rozbité sklenice. V Jesenické nemocnici byla hospitalizována s těžkou zánětlivou komplikací. „Konkrétně šlo o řezné poranění pronikající ke šlachám ohybačů prstů,“ popsal poranění primář chirurgického oddělení Jesenické nemocnice Petr Fischer.
Protože byla dominantní pravá ruka bezprostředně ohrožena a žena byla navíc diabetička, požádal o pomoc specialistu, primáře oddělení plastické a estetické chirurgie Fakultní nemocnice v Olomouci Bohumila Zálešáka.
Za normálních okolností by byla pacientka převezena na specializované pracoviště ve Fakultní nemocnici v Olomouci. Vzhledem k současné epidemiologické situaci se oba primáři rozhodli operovat ženu v Jesenické nemocnici. Virtuální spojení mezi podhorským městem a hanáckou metropolí zařídil mobilním telefon s aplikací WhatsApp. Na operační tým v Jeseníku a výsledek operace dohlížel Bohumil Zálešák ze své olomoucké kanceláře.
Bez komplikací
Operace proběhla bez komplikací. Následující den byla pacientka přeložena do Městské nemocnice v Ostravě k doléčení za použití kyslíku pod přetlakem. „Nyní již pacientka podstupuje pravidelné ambulantní převazy, je bez potíží a končetina již bez rizika bezprostředního ohrožení,“ doplnil primář Petr Fischer.
V Jesenické nemocnici tento způsob dálkové spolupráce použili poprvé. Není vyloučeno, že k ní přistoupí i v budoucnu. „Prokázalo se, že v případě nouze jsou moderní technologie dobrým pomocníkem. Předpokládáme, že se využití těchto již dostupných informačních prostředků ve prospěch pacientů stane standardem,“ uzavřel primář Fischer.