Jak si vybrat a zařídit koupelnu? Revoluční materiály, špičkové technologie a stále větší důraz na udržitelnost. Tak lze popsat nebývalé změny, jimiž nenápadně a potichu začínají procházet koupelny.

Koupelnové trendy 2023:

| Video: Youtube

Moderní vany a sprchy kromě očistné funkce už běžně nabízejí také intenzivní wellness zážitek a dokonalý relax. Sprchování je příjemnější a pohodlnější s moderním přístupem výrobců například v podobě perlátoru, který provzdušní a zjemní proud vody. Vzduchem obohacená voda totiž dělá kapky plnější, lehčí a měkčí.

Výsledkem je perlící sprcha a efektivnější nižší spotřeba vody. Spořiče vody jsou originální patentovaná zařízení, která se postarají o regulovaný průtok. Vyrábějí se v různých variantách pro úsporu vody u dřezů, umyvadel, sprch a toalet. Termostatická baterie míchá teplou a studenou vodu tak, aby měla teplotu, kterou jste si předem nastavili.

Umí snížit spotřebu na minimum

Umyvadlová baterie s inteligentní technologií může snížit spotřebu na nezbytné minimum. Srdcem každé baterie je kartuš, její kvalita proto rozhoduje o délce životnosti a hladké funkčnosti. Plastové kartuše jsou sice levnější, ale příliš nevydrží. Rychle se opotřebují a způsobují protékání nebo ulpívání vodního kamene.

Lepší variantou z hlediska dlouhodobého provozu proto bývají baterie s keramickou kartuší, které jsou vysoce odolné. Pozornost je při nákupu baterie ale potřeba věnovat také ideálnímu povrchu nebo úspoře vody. Právě baterie s perlátory, s funkcí Cold Start nebo termostatické baterie jsou vždy lepší investicí, protože z dlouhodobého hlediska šetří nejen vodu, ale i energie.

Hydromasážní panely s nastavitelnými tryskami, jimiž lze cíleně masírovat třeba bolavá záda, udělají ze sprchového koutu dokonalé wellness. Výsledný tlak dokáže být překvapivě velký, díky němu dochází k úplnému uvolnění.

close Sprchový kout Walk-In působí elegantním dojmem a interiéru vtiskne luxusní ráz. info Zdroj: Se souhlasem společnosti RAVAK zoom_in Sprchový kout Walk-In působí elegantním dojmem a interiéru vtiskne luxusní ráz.

Modulární sprchový kout může být vybaven volitelnými doplňky od nejrůznějších sprchových hlavic až po detaily v podobě podsvíceného úložného boxu. Na displeji si nastavíte obrazovou a zvukovou kulisu, nechybí ani propojení s hudebními aplikacemi. Zcela běžné je dnes poslouchat i ve vaně svoji oblíbenou hudbu z reproduktorů, které jsou přímo součástí vany.

Tlumené či barevné podsvícení může mít nejen sprchový kout a vana, ale i toaletka, či celá koupelna. Pokud chcete soukromý wellness, jsou k dispozici perlivé či vířivé vany či různé sauny.

Pohodlí a komfort na toaletě vám poskytne bidetovací či sprchovací WC. Objevují se už také chytrá řešení Smart Bathroom pro veřejné budovy a bytové komplexy. Správce budovy získá komplexní přehled a kontrolu nad chodem všech sociálních zařízení včetně spotřeby vody a energií.

Šetří životní prostředí

Výrobci hledají materiálové inovace, které pomáhají maximálně šetřit životní prostředí a mají skvělé funkční vlastnosti.

„Tenkostěnná keramika Saphirkeramik je lehká a extrémně odolná. Má pevnost srovnatelnou s ocelí a dvakrát větší tvrdost než klasická keramika, dovoluje proto výrobu tenčích stěn a tím i nižší hmotnosti. Navíc je odolná vůči abrazivním prostředkům a oděru. Protože obsahuje převážně přírodní suroviny, konci dlouhé životnosti může být zcela recyklována,“ nabízí příklad pokrokového materiálu Iva Šedivá, vedoucí marketingové komunikace Laufen CZ.

close Umyvadlo Tuna je vytvořené z tenkostěnné, ale extrémně odolné keramiky Saphirkeramik. info Zdroj: Se souhlasem společnosti LAUFEN zoom_in Umyvadlo Tuna je vytvořené z tenkostěnné, ale extrémně odolné keramiky Saphirkeramik.

Díky větší tvárnosti tenkostěnné keramiky mohou vznikat neotřelé tvary a precizní záhyby. Keramické prvky získávají vzhled, který by ještě před pár lety nebyl možný.

Neutrální barvy, jednoduché sestavy

V koupelnách pořád vládnou barvy jako je béžová, bílá, odstíny hnědé či světlejší dekory dřeva a šedá. Žádná koupelna není tak nadčasová, jako ta neutrální. Nikdy neobtěžuje, je vždy v módě a může být v jakémkoliv stylu.

Tlumené, přirozené barvy keramických obkladů pomáhají vytvářet prostory, které působí klidně, příjemně a čistě. Na světových veletrzích se aktuálně začaly objevovat kolekce obkladaček či umyvadel v pastelových barvách, které si však skvěle rozumí právě s klasickými neutrálními odstíny.

close Mezi barevné trendy pak patří dřevodekory v teplejších tónech s výraznou kresbou. info Zdroj: Se souhlasem společnosti Dřevojas zoom_in Mezi barevné trendy pak patří dřevodekory v teplejších tónech s výraznou kresbou.

Výrobci nabízejí také stále další kolekce imitací dřeva, mramoru, kamene a betonu v lesklém i matném provedení povrchu. Hitem posledních let se stala imitace kovu. Kromě dřevodekorů není v dnešní době problém vybavit koupelnu i masivním dřevěným nábytkem, samozřejmě chráněným proti vlhkosti.

„Naši zákazníci si oblíbili především světlejší tóny hnědé, krémové, světle růžové a dřevodekory v teplejších tónech s výraznou kresbou. Trendem jsou také stále matné černé doplňky, ať už jde o úchytky, baterie či umyvadlové odtoky,“ říká Petr Blažek, ředitel společnosti Dřevojas.

U nábytku vede jednoduchost

Pokud jde o koupelnový nábytek, v kurzu jsou především jednoduché skříňky či sestavy. „V poslední době pozorujeme, že se stále více lidí oblíbilo policový systém z kovové konstrukce, většinou v antracitové barvě doplněné o police v bílé barvě či dekorech ladících s okolním interiérem, například dřevo či jeho imitace,“ dodává Martin Dusík, obchodní ředitel společnosti Trachea.

Nejžádanější jsou v současné době minimalistické umyvadlové desky doplněné bezúchytkovými zásuvkami.

Na uhlazený minimalismus, jednoduché linie, hladké rovné plochy, ryzí funkčnost a barevnou uměřenost vsaďte při zařizování menší koupelny. Naproti tomu výraznější dekory a nábytkové systémy, stejně jako asymetrická řešení, většinou prostoru ubírají centimetry a zahlcují ho i opticky, proto sluší spíše rozměrově velkorysým koupelnám.

Vyplatí se nedávat do prostoru moc výrazných prvků. Stačí jeden. Třeba zajímavě tvarovaná baterie dokáže pozvednout vzhled i toho nejobyčejnějšího umyvadla.

close Zatímco tmavé nebo příliš výrazné barvy prostoru ubírají na vzdušnosti, světlé barvy v lesklém provedení dovedou i tu nejmenší koupelnu opticky a pocitově zvětšit. Dobrou volbou nábytkových povrchů a dekorů mohou být například dvířka akrylátového povrchu. info Zdroj: Se souhlasem společnosti Trachea zoom_in Zatímco tmavé nebo příliš výrazné barvy prostoru ubírají na vzdušnosti, světlé barvy v lesklém provedení dovedou i tu nejmenší koupelnu opticky a pocitově zvětšit. Dobrou volbou nábytkových povrchů a dekorů mohou být například dvířka akrylátového povrchu.

Při rekonstrukci nebo budování nové koupelny lidé často pečlivě naplánují rozvržení koupelny podle rozvodů, mnohdy ale zapomínají na finální vzhled celé místnosti.

Mějte na mysli, že chcete vytvořit vzdušné, klidné prostředí. Pěknou neplechu leckdy nadělá také kombinace koupelnových stylů, které k sobě neladí. Stejně jako snaha udělat koupelnu co nejpraktičtější a zahrnout maximum prvků.

Jestliže bojujete v s prostorem, je dobré volit nejen užší nábytek ale i takový, který má menší hloubku. Ten se vejde například i do velmi omezených prostor toalet, a přitom umožní skrýt potřebné drobnosti,“ doporučuje Petr Blažek.

close Volně stojící vana z kolekce IlBagnoAlessi upoutá specifickým oválným tvarem. Tenký okraj se postupně rozšiřuje, a poskytuje tak místo pro opření hlavy. Vana je vyrobena z minerálního kompozitu Sentec. info Zdroj: Se souhlasem společnosti LAUFEN zoom_in Volně stojící vana z kolekce IlBagnoAlessi upoutá specifickým oválným tvarem. Tenký okraj se postupně rozšiřuje, a poskytuje tak místo pro opření hlavy. Vana je vyrobena z minerálního kompozitu Sentec.

Optické triky dokážou malou koupelnu pohledově odlehčit. Stačí si pohrát s barevnými odstíny. Zatímco tmavé nebo příliš výrazné barvy prostoru ubírají na vzdušnosti, světlé barvy v lesklém provedení dovedou i tu nejmenší koupelnu opticky a pocitově zvětšit.

Například dvířka akrylátového povrchu kromě vysokého stupně lesku a designového vzhledu zaujmou také praktickými vlastnostmi, jako je vysoká odolnost vůči teplu a vlhku.