Zápas třetího jarního kola Moravskoslezské fotbalové ligy se hodinu vyvíjel podle očekávaní. Hosté pečlivě bránili a po rychlých výpadech se několikrát dostali do nadějných situací. Domácí trpělivě dobývali jejich obranný blok, a také oni mohli skórovat.

To se povedlo v šedesáté minutě Hodonínu, když Filip Žák po utěšené kombinaci blízka snad nemohl půl odkryté branky minout. Za necelé dvě minuty přišla do vyškovského tábora další těžká rána. Mladý stoper František Malár uviděl za faul druhou žlutou kartu a po červené tak domácí tým oslabil o jednoho muže.

Výsledková tajenka měl být rozluštěna ve prospěch hostů, ale stal se pravý opak. Domácí tým v oslabení otočil skóre na 2:1. „Těch třicet minut v oslabení jasně ukázalo to, jakým způsobem tým teď spolu žije. Kluci se semkli a troufnu říct, že v celé přesilovce Hodonína jsme byli jasně lepší. Hosty jsme v podstatě nepustili na svoji půlku. Dali jsme dva krásné góly a měli jsme další dvě šance. Soupeř se dostal do nějakého tlaku až v posledních dvou minutách, kdy vysunul stopery nahoru a nakopávali na ně balóny. Ale kluci to uskákali. Proto říkám, že tohle vítězství je zasloužené,“ radoval se Trousil.

Z tváře jeho protějška Švantnera se dal vyčíst i nechápající výraz, jak lze ztratit k výhře tak jasně nasměrované utkání. „Já to beru tak, že to jsou tři ztracené body. Za stavu 0:1 soupeř logicky znervózní, nám vedení naopak psychicky pomohlo a měli jsme to uhrát. Když už ne tři, tak aspoň ten bod. Ale můžeme si za to sami, jsem naštvaný, protože jsou to ztracené body,“ neskrýval zklamání trenér Hodonína.

První poločas se hrál pod taktovkou Vyškova a hosty zejména při voleji Michala Klesy podržel brankář Martin Petráš. Ten byl po půlhodině po srážce s vlastním obráncem dlouho ošetřovaný a zdálo se, že dochytává se sebezapřením. Možná i to je podepsáno pod vyrovnávací brankou, když neudřel střelu Michaela Sečkáře a na malém vápně zcela osamocená nová kamerunská akvizice Vyškova Ghislain Tony Ayissi Abega mohla pohodlně míč doklepnout do sítě. To bylo parádní Trousilovo střídání. Ayissi Abega byl na hřišti šest minut a Sečkář dvanáct. „Tony byl v pátek poprvé na tréninku. Dali jsme ho tam, protože za stavu 0:1 jsme neměli co ztratit a risk vyšel,“ usmíval se Trousil.

Stejně jako jeho tým krátce před tím, dostal druhý těžký během dvou minut zásah i Hodonín. Marek Vintr si svým typickým sólem středem hřiště vytvořil střeleckou pozici a jeho dělovku do šibenice by těžko chytil i zcela zdravý gólman. Ten hodonínský po gólu odkulhal na střídačku.

Závěrečnou půlhodinu docela přesně popsal vyškovský lodivod. I hráči se po utkání shodli, že klíčem k vyškovskému vítězství paradoxně bylo Malárovo vyloučení. „Bylo to velice těžké utkání, oni bránili v bloku a nám se nedařilo se do něj dostat. Moc nám to nechodilo po lajnách, málo jsme se tlačili do jejich šestnáctky. Asi to zní to blbě, ale fakt nám pomohlo, že Fery dostal červenou. Oni přestali hrát,“ řekl domácí kapitán Michal Jeřábek.

„To vyloučení nám uškodilo. Najednou jako bychom nevěděli, co máme hrát. Do té doby jsme vzadu byli dobře konsolidovaní, pak dostanete takový první hloupý gól a druhý pak ten hráč pěkně trefil, a všechno je najednou jinak. Asi jsme měli víc podržet balón, ale to už teď nezměníme,“ smutnil muž z páskou na hostujícím dresu Josef Hesek.

Fotbalová zkušenost říká, že je cennější vyhrát zápas, který se vám herně zrovna moc nevydařil, než když vám vychází vše, na co sáhnete. Domácí kouč přidává i možná ještě cennější zjištění. „Ukázalo mě to, že konečně máme i tu lavičku připravenou tak, že na střídačce nejsou náhradníci, ale rovnocenní fotbalisté k těm, co jsou právě na trávníku. Jde o to vybrat ty, kteří jsou momentálně v nejlepší pohodě, anebo jsou nejvhodnější právě na tohoto konkrétního soupeře,“ zdůraznil Trousil.

MFK Vyškov – FK Hodonín 2:1

Poločas: 0:0. Branky: 67. Ayissi Abega, 69. M. Vintr – 60. Žák. Rozhodčí: Mikeska – Drozdy, Černoevič. ŽK: Malář – Pospíšil. ČK: 62. Malár. Diváků: 289.

Vyškov: Šustr – Němeček, Malár, Krejčí, Hirsch – Jeřábek – George (55. Sečkář), M. Vintr (81. Novotný), Lahodný, Langer (64. Ayissi Abega) - Klesa. Trenér: Jan Trousil.

Hodonín: Petráš (72. Novotný) – Bohun (65. Flasar), Suchý, Hesek, L. Mareš – Pospíšil, T. Mareš, Žák, Sasín (57. Piňa Mujica), Fojtík – Jakubek. Trenér: Pavol Švantner.