První srpnovou sobotu se tak ve sportovním areálu ve Vícemilicích bude kopat pro Šimona. „Jde o třináctiletého chlapce z další místní části Bučovic, který trpí cystickou fibrózou. Tedy nevyléčitelným onemocněním trávící a dýchací soustavy," uvedl sekretář klubu Zdeněk Machálek.

To, že členové klubu akcí podpoří dítě, prý bylo jasné už na začátku. Museli však zvolit, o koho půjde. „Oslovila jsem místní dětskou lékařku Lenku Jenčíkovou s žádostí o pomoc při výběru vhodného adepta. Ta oslovila několik maminek. A právě ta Šimonova souhlasila, že s námi do projektu půjde," zmínila Hanáková s tím, že jedním z cílů akce je i obeznámení širší veřejnosti s problematikou onemocnění cystické fibrózy.

Mercedes tým

Na charitativním fotbalovém utkání však nebude nouze hlavně o zábavu. Určená je pro všechny věkové kategorie. „Na začátku přijede děti zabavit živý Mimoň, nejen rodičům zazpívají brněnští umělci. Vyvrcholením oslav pak bude samozřejmě fotbalové utkání. A to Mercedes týmu v čele s Petrem Švancarou a týmu regionálních osobností," nastínila Hanáková s tím, že součástí bude také autogramiáda a focení návštěvníků s hosty.

Na místo dorazí i samotný Šimon. „Bude mít právo prvního výkopu, nebo výhozu, záleží, co zvládne," doplnil sekretář klubu Zdeněk Machálek s tím, že ve prospěch Šimona se účinkující rozhodli vzdát svých honorářů.

100korun stojí vstupenka na charitativní fotbalové utkání ve Vícemilicích. Je nutné si ji zarezervovat na e-mailu kopeme-prosimona@gmail.com, počet míst je omezený.

A pomoci můžou i diváci. „Na místě budeme mít připravenou kasičku spolku Solnička, který podporuje rodiny postižené právě zmíněnou nemocí. Každý, kdo bude chtít, do ní může přispět dobrovolnou částkou. Finanční dary pak předáme o poločase utkání," doplnila Hanáková.

Aktivity vícemilických sportovců si cení například místní obyvatelka Renata Svobodová. „Nápad se mi líbí, bohužel se ke mně ale zatím žádné informace o akci nedonesly. Jakmile budu znát podrobnosti, je velmi pravděpodobné, že se jí jako divák také zúčastním. Pokud nebudu v zahraničí," sdělila Svobodová.

V české populaci je zdravým nosičem mutace genu pro cystickou fibrózu každý zhruba sedmadvacátý člověk. Ještě donedávna se označovala za nevyléčitelnou. Nicméně s tím, jak se zdokonalují možnosti léčby, se i zlepšuje kvalita života nemocných a prodlužuje jeho délka. V současné době se padesát procent nemocných dožívá víc než sedmatřiceti let.