Víkendové páté kolo druhé nejvyšší krajské soutěže nabízí pro okresní nadšence kopané velmi atraktivní duel. Dnes přesně v půl páté zazní úvodní hvizd devadesátiminutového sportovního zápolení mezi domácími ze Slavkova u Brna a Bučovicemi. Před sezonou by asi většina odborníků mírně favorizovala prvně jmenované, ale během posledních týdnů se vyrojilo hned několik okolností, které se všemi prognózami mohou zamíchat.

Jednou z nich je například mírně odlišná spokojenost s vlastními vystoupeními v prvních čtyřech hracích dnech I.A třídy. Ačkoli týmy dělí v průběžné tabulce jediný bod, větší radost vládne v Bučovicích. „Musím říct, že se zatím daří. Tedy až na utkání, kdy jsme hostili Šlapanice a díky zbytečnému podcenění jsme vysoko prohráli. Celkově je to ale opravdu dobré,“ uvedl trenér dnešních hostů Zdeněk Marčík.

Na druhé straně zástupci města zasvěcenému Napoleonovi čekali od vstupu do nového fotbalového ročníku přeci jen o něco více. „Zatím je to trochu pod očekáváním. Způsobil to fakt, že už v druhém kole se vykartovaly naše dvě největší letní posily a dostaly trest na čtyři zápasy. Máme i pár zdravotních problémů a musím stavět hráče, co normálně kopou čtvrtou třídu,“ popsal problém kouč Slavkova René Lysák.

Tým doplatil na to, že v nešťastně se vyvíjejícím a také prohraném duelu ve Velkých Pavlovicích opory celku neudržely nervy na uzdě a za šlápnutí na soupeře po odpískání a protesty dostaly zápasový postih. „Je to stoper Houšť a hrotový útočník Vojtíšek, nic lehce nahraditelného,“ dodal Lysák. Pro Slavkov naštěstí svitla naděje, že trest bude zmírněn a Vojtíšek by už mohl hrát. V hráčském kádru je tak druhý důvod, proč se očekává dramatické střetnutí. Bučovice totiž žádné potíže se šíří kádru řešit nemusejí a pokud se nestane na poslední chvíli nic závažného, nastoupí v plné síle.

Před samotným utkáním by tak více psychického uvolnění mohli mít hosté. Vědí ale, že cesta k úspěchu povede jen přes stoprocentní důslednost v obraně. Na tom totiž pohořeli v posledním vzájemném střetu, když po půlhodině hry prohrávali už o tři branky. „Mívají skvělý první poločas a my tenkrát udělali velké hrubky. To se nesmí opakovat,“ vzpomíná bučovický Marčík. Podle jeho slov se ale nechystá naordinovat svým svěřencům jen defenzivní pokyny. „Nejedeme tam, abychom, jak se říká, betonovali, jen nesmíme soupeře pustit do zbytečných brejků a hrát důrazně. Každý bod z venku má cenu zlata,“ okomentoval plány svého mužstva.

To jeho protějšek na lavičce Slavkova přes uvedené neduhy myslí na vítězství. „Doma nemůžeme brát remízu, to je vždy v podstatě prohra. Musíme získat tři body,“ nadhodil Lysák. Kdo se bude nakonec ve velkém derby, které se zpravidla vyznačuje mnoha zkušenými harcovníky na hřišti a neobvykle zaplněnou tribunou, radovat, se dozvíme už za pár hodin.