Prognózy ale platily jen šest minut. Domácí hned ve druhé minutě „sdělili“, že všechno je jasné. Borovský stylovou hlavičkou po trestném kopu otevřel domácí „účet“. Jenže sebejistota už po čtyřech minutách ze šaratických fotbalistů šmahem vyprchala. Fotbal není pro panenky, Houšť se v chumlu před Plchutem protlačil k míči a zkušeně křížnou střelou ke vzdálenější tyči vyrovnal. Domácí se z toho nevzpamatovali po celý zbytek zápasu.

Podcenili soupeře

„Tím jenom vyvrcholilo, jak hráči, sice ne všichni, ale celkově naše hra tak vyzněla, laxně přistoupili k utkání. Dali jsme gól a ujistili jsme se, že jsme nahoře. Jenže Slavkov nás velmi rychle srazil a pak jsme sice měli nějakou šanci, ale jinak nás už hosté k ničemu nepustili,“ konstatoval ještě dlouho po utkání rozhořčený šaratický trenér Michal Odehnal.

A sportovně připustil, že jeho svěřenci byli až moc nervózní. „Podali katastrofální výkon. Možná vůbec nejhorších za ten rok a půl, co jsem tady. Už od začátku se hráči zbytečně vybíjeli jinými aktivitami než fotbalem. Před zápasem jsem je upozorňoval, že to bude těžký boj, ale oni si to nepřipouštěli. V poločase jsme si to řekli znova, ale ta laxnost tam zůstala a z toho pramenily chyby, které Slavkov potrestal,“ dodal Odehnal.

Slavkovští se opravdu víc věnovali fotbalu. Tedy hlavně taktice. Pečlivě si střežili prostor před vlastní šestnáctkou a dokázali přecházet do rychlých brejků. Domácím ale přesto v první půli povolili jednu velkou a jednu tutovou šanci, jenže Borovský poslal balón nad břevno a Kovač trefil bránícího hráče.

Ve druhé půli byli hosté ve své taktice ještě důslednější a ona jim také dokonale vyšla. „Zvládli jsme to takticky líp než domácí a myslím si, že jsme měli i víc chuti se o výsledek sportovně porvat. V závěru jsme se už soustředili na jistou obranu a pokusy o brejky. Domácí hrozili hlavně ze standardek, ale i ty jsme si pohlídali a myslím, že jsme toho Šaraticím vpředu moc nedovolili,“ konstatoval s prvními body spokojený trenér Slavkova Jaromír Piták.

Ten v těžké situaci sáhl pro „žolíka“ a tah mu vyšel. Do útoku se vrátil zkušený Karel Opletal a hned se uvedl gólem. „Určitě splnil to, proč jsme ho angažovali. Vpředu to uklidnil a udržel míč. Jsem rád, že skončila ta nepříjemná šňůra porážek, a doufám, že i hráči jsou z toho psychicky venku,“ chválil Piták.

Sám Opletal kvitoval především tříbodový zisk. „Dnes to bylo hodně o bojovnosti a my jsme všechno podřídili tomu, že nemáme ani bod a musíme za každou cenu vyhrát. Snad jsem k tomu přispěl, ale ten rozdíl mezi okresním přeborem, který jsem teď hrál, a A třídou je veliký. Takže mně určitě bude ještě chvíli trvat, než se do toho dostanu na sto procent,“ řekl střelec třetí branky.

Ta byla opravdu parádní a možná nejvíc dokladovala, že hosté vyhráli a zaslouženě. Šaratičtí podobnou „věc“ za celý zápas nevymysleli. Rychlou akci potáhl Matocha, dal doprava Lysákovi a ten po zemi doleva zezadu nabíhajícímu Opletalovi. Prázdnou branku by z toho trefila i jeho babička.

Chlupova pochvala

„Moc fotbalovosti vidět nebylo, byl to spíš boj. Ale taková derby bývají. Myslím, že Slavkov vyhrál zaslouženě,“ shrnul Filip Chlup, ještě na jaře hlavní postava slavkovského mužstva, s jehož odchodem se spojují špatné podzimní výsledky. „Ale já si myslím, že v těch zápasech měli kluci spíš smůlu, a věřím, že se to tady v Šaraticích otočilo,“ dodal brilantní technik, který nyní pomáhá rakouskému Pandorfu k postupu do druhé ligy.

Po zápase, což také občas u derby bývá, trochu plály emoce, naštěstí horké hlavy brzy vychladly s oboustranným konstatováním, že hosté opravdu vyhráli zaslouženě.

I.A třída
Šaratice – Slavkov u Brna 1:3 (1:1)
Branky: 2. Borovský – 6. Houšť, 70. Matocha, 85. Opletal. Rozhodčí: Virčík – Zaplatilová, Solfronk. DS: Dofek. ŽK: Borovský, Rozbořil, M. Jedlička, Buchta, Bukáček – Opletal, Houšť, Matyáš. Diváků: 250.
Šaratice: Plchut – Rozbořil, P. Ptáček, M. Jedlička, Bukáček – Smetana, M. Ptáček, Zouhar (46. Cének), Buchta – Kovač, Borovský (84. Karásek). Trenér: Michal Odehnal.
Slavkov: Dolíhal – Láznický, Hráček, Holý, Drobný – Matyáš (75. Lysák), Strnad, Holásek, Houšť (88. Michálek) – Matocha, Opletal (86. Kopunec). Trenér: Jaromír Piták.
Po minutách
2. 1:0 – Borovský. U vzdálenější tyče si naskočil na centr z trestného kopu z levé strany a hlavička zblízka nešla chytat.
6. 1:1 – Houšť. Tělem vybojoval odražený míč a křížnou střelou ke vzdálenější tyči nedal Plchutovi šanci.
8. Po úniku Matochy střílel Opletal doprostřed branky.
20. Holáskova hlavička po rohovém kopu šla těsně nad břevno.
22. V pokutovém území hostů dal Bukáček míč zpět Borovskému, jenže ten zblízka pálil nad.
29. Buchta předložil Kovačovi podobnou přihrávku, jako Bukáček Borovskému, ale Kovač v ještě větší šanci nastřelil obránce Slavkova a domácí měli z tutovky jen rohový kop.
30. Borovského střela zdálky byla spíš propagační.
35. Opletalovi míč moc nesedl a z dobré pozice vypálil vysoko nad.
40. Plchut chtě nechtě musel na zem pod nohy dobíhajícího Opletala.
43. Po závaru před domácí brankou zvonila tyčka.
55. S Kováčovou hlavičkou neměl Dolíhal moc práce, přestože se snášela do šibenice.
70. 1:2 – Matocha. Domácí fanoušci viděli při dorážce Matyášova centru střelcovu ruku, Matocha tvrdil, že to bylo žebry…
74. Vyrovnání odmítl Petr Ptáček a z pozice uvnitř velkého vápna střílel nad.
85. 1:3 – Opletal. Ze dvou kroků zakončil do prázdné poloviny branky krásnou kombinaci založenou Matochou a prodlouženou Lysákem.
89. Zbytečná strkanice uprostřed hřiště se pro hráče obou stran naštěstí jen žlutila