První polovina bez radosti, kulhali v sestupových vodách. Skvělé odvety ovšem překvapily snad i je samotné. Vždyť i postup měli na dohled.

Dražovičtí fotbalisté mají za sebou takto kontroverzní sezonu. V třetí nejvyšší krajské soutěži, tedy I.B třídě a její skupině A si vyzkoušeli pocity spojené s umístěním na obou pólech tabulky. A výsledek: páté místo, s jedenačtyřiceti body jen šestibodové manko na soběšického vítěze a o čtyři branky aktivní skóre.

Na úspěšnou sezonu to ale v podzimní části ročníku vůbec nevypadalo. Týmu se nevedlo nikterak růžově a vypadalo s ním nedobře. „Nedařilo se nám, naše zápasy byly takové neslané, nemastné. Navíc chybělo štěstí v koncovce,“ shrnul důvody nezdaru pravý obránce Jan Karger.

Představitelé klubu a mužstva tak museli situaci řešit a došlo k výměně trenéra. Po více než pěti letech nahradil Františka Jakeše také zkušený kouč René Lysák a ten dostal jasné instrukce. „Cílem klubového výboru bylo udržení se v soutěži. Ale jak jsem se dostal k týmu, začal jsem to přehodnocovat. Věděl jsem, že má na víc,“ popsal nový lodivod. A nemýlil se, dalo by se říci s novým kalendářním rokem se zlomila i hra, výkony a také výsledky.

Vše se najednou obrátilo viditelně k lepšímu. Posuďte sami, v prvních šesti jarních utkáních Dražovice ani jednou neklopýtly, přičemž konta protivníků zatížily osmnácti brankami, tedy téměř polovinou jejich vstřelených branek za celou sezonu. „S novým trenérem jsme dostali nový impuls. Přišel s novou taktikou, promíchal sestavu a taky parta začala fungovat lépe. Mám pocit, že jsme si někteří konečně začali věřit a přineslo to ovoce,“ vyznal se ze svých pocitů Karger.

Po sérii snů fotbalový výběr sice přibrzdila domácí porážka s Lipovcem, ale další následné výhry je dvě kola před koncem dostaly do role v zimě dost nepředstavitelné: celek s reálnou šancí bojovat o postup. V dramatickém rozuzlení A skupiny, kde si na celkový triumf brousilo zuby hned pět družstev, jim to ale nakonec nevyšlo. V nesmírně důležitých devadesáti minutách podlehli v domácím prostředí Kunštátu o dvě branky a závěrečný hrací víkend nestačili na Olešnici. „Mrzí to i nemrzí. Nebyli jsme daleko. ale na vyšší soutěž ještě klub podmínkami nebyl připraven. Jsme spokojeni a je potřeba na sobě dál pracovat, abychom mužstvo drželi pohromadě a už se vyvarovali jakýmkoli myšlenkám o sestupu,“ uzavřel trenér Lysák.

TJ Dražovice
Sezona 2008/2009
I.B třída, skupina A

Umístění: 5. místo, 41 bodů
Bilance: třináct výher, dvě remízy, jedenáct proher
Doma: 9. místo, 22 bodů
Venku: 4. místo, 19 bodů
Nejlepší střelec: Dušan Svoboda (13 gólů)
Nejvyšší vítězství: Medlánky 5:1
Nejvyšší prohra: Bohdalice 3:6