Tato tradiční akce se letos konala již po třetí. Nejprve probíhala v regionech v jednotlivých župách, kde vždy první dva závodníci postoupili do celostátního kola.

Tato soutěž je jak pro chlapce, tak pro dívky, a to pro členy i nečleny Orla. Probíhá ve dvou kategoriích čtrnáctiletí až dvanáctiletí a jedenáctiletí a mladší. Celkem se závodníci musí vyrovnat se sedmi disciplínami.

Mezi významnými hosty soutěže byli mimo jiné patron akce Antonín Panenka, premiér České republiky Mirek Topolánek i státní sekretář Vatikánu kardinál Tarcisio Bertone. O vítězství bojovalo přes padesát účastníků.

Za jednotu Orel Vyškov pod vedením jejího starosty Jaromíra Zbořila a Jana Hegera se zúčastnili v kategorii starších žáků Jan Heger, který měl těžkou úlohu obhájit své loňské vítězství, Milan Adamec a Jan Mikeš.

Mladší žáky reprezentovali Martin Klein, Jan Sedlmayer a Jan Handl. Všichni absolvovali sedm disciplín, které jsou dané manuálem soutěže, a byly to člunkový běh, tapink nohou, vedení míče v prostoru, samostatné nájezdy, slalom s míčem, střelba pokutových kopů a střelba na branku.

Na úvod si mohli vyzkoušet jednotlivé disciplíny i již jmenované pozvané osobnosti. Své fotbalové kvality se tak rozhodl ukázat ve střelbě na branku i český premiér Mirek Topolánek. „Nutno říct, že dle této disciplíny by skončil hluboko v poli poražených,“ vypráví Jaromír Zbořil, předseda Orla Vyškov.

Překvapením pro účastníky byla na závěr účast státního sekretáře Vatikánu kardinála Tarcisia Bertoneho. Ten se krátce seznámil s cílem a pravidly akce a poté pozdravil všechny mladé fotbalisty. Připomněl, že i on je velkým fanouškem fotbalu a v jeho sbírce je už i dres od Antonína Panenky.

A jak nakonec dopadli vyškovští Orli? Jan Heger sice neobhájil loňské prvenství, ale skončil na pěkném druhém místě. Ani jeho kolegové ostudu neudělali. Adamec skončil na desátém místě a Mikeš na příčce dvaadvacáté.

V mladší kategorii si pak nejlépe vedl Klein, který skončil devátý. Patnáctou příčku vybojoval Sedlmayer a hned tři místa za ním byl Handl.

Vyškovští tak mohli být spokojeni. „Celá akce byla z našeho hlediska velice úspěšná, bylo obdivuhodné, jak se všichni snažili, a byl u nich vidět velký zápal do soutěžení,“ zhodnotil akci Zbořil.