U jižních sousedů České republiky proběhla v posledních dnech fotbalová kvalifikace na letošní mistrovství ME 2007 žen U19. To se uskuteční v Anglii.

I když české reprezentantky nepostoupily, málokdo ví, že jednou z reprezentantek je vyškovská rodačka, současná hráčka družstva 1. FC Brno, devatenáctiletá Vendula Tomšíková.

Vendula žije ve Vyškově, kde navštěvuje místní gymnázium. Letos bude maturovat a velmi si pochvaluje podporu ve svém sportovním vyžití právě od této školy. Studium je pro ni důležité, ovšem její velkou vášní je fotbal.

Její pouť začala v Horních Heršpicích a přes Zeman Brno se dostala do 1. FC Brno, kde zakotvila. Svými výkony se pak propracovala až do reprezentace, což považuje za vrchol své dosavadní kariéry. Velmi ráda vzpomíná, jak v začátcích svého působení v Brně chodila ještě trénovat s celkem žáků do Drnovic.

Fotbal byla její jasná volba. Již od malinka k němu tíhla. Od prvního kopnutí do balonu si tento nejoblíbenější kolektivní sport na světě zamilovala. Díky tátovi se ocitla na hřišti v Brně-Heršpicích a bylo rozhodnuto.

Rodiče i babička ji fandí a bez jejich pomoci by těžko mohla skloubit Vyškov, Brno, školu, trénink, zápasy a podobně. Jejím snem je dostat se s reprezentací žen na olympiádu. V soukromém životě je jejím cílem úspěšně odmaturovat a dostat se na tělovýchovný institut. (gmi)