Před sezonou nevěděli co čekat, ale takto vynikající umístění je zřejmě nenapadlo ani ve snu. Fotbalisté Sokola Dědice si užívají zimní přestávku z týmů Vyškovska asi nejklidněji.

Odpočívat do mistrovských zápasů a nabírat nové síly na jarní nervy drásající boje totiž mohou z pozice průběžného lídra krajského přeboru. A to v létě to s dědickým celkem nevypadalo příliš dobře. Mnoho hráčů odešlo a cílem vedení klubu byla spíše stabilizace kádru a vyhnutí se sestupovým příčkám.

Ovšem přišel nový trenér, zkušený Jiří Štěpán, přivedl si do Vyškova několik kvalitních fotbalistů, které znal ze svých minulých působení, a chtěl se v tabulce pohybovat co nejvíce. „Tým jsem přebíral opravdu v docela těžké situaci, ale já věřil, že můžeme hrát kolem pátého místa,“ uvedl.

Příprava ani začátek sezony jeho přání ale příliš nesplňovaly. Sokol prohrál v přátelském duelu v soutěži o dvě výkonnostní třídy níže bojující Ivanovice na Hané a úvodní bitva přeboru také nevyšla podle představ.

Ve Velké nad Veličkou dědičtí zástupci prohráli 2:0, ale se vše zlomilo. V dalších čtrnácti zápasech ale už Štěpánova družina neprohrála. „Ještě v létě to bylo jako na houpačce. Vstup do samotné soutěže taky nic moc. Hned ve druhém kole jsme se ale naštěstí chytli domácím zápasem proti Mokré, mužstvo se semklo a pak už to šlo,“ zavzpomínal kouč.

Bezpochyby velmi důležité bylo i třetí kolo přeboru, kdy Sokol zajížděl do Veselí a deklasoval tam domácí v poměru 4:1. „To bylo zřejmě z naší strany nejpovedenější utkání podzimu, musím uznat, že to mělo velkou váhu,“ dodal.

Na druhé místo v pomyslné anketě o nejlepší utkání Dědic by zařadil výsledkově stejné vítězství v Rosicích. A skvělá forma Dědicím vydržela opravdu dlouho. Jediné, co jejich spanilou jízdu mírně přibrzdilo, bylo hráčské oslabení. To zapříčinily některá zranění a také vyfaulovaní a potrestaní některých karetních hříšníků.

„V posledních řekněme pěti kolech nastal už poměrně velký problém s vyfaulovanými hráči jako například Kolečkář či Pospíšil. A když se k tomu objevila nějaká ta nemoc, bylo na trénincích i utkáních málo lidí. Tak jsme si řekli, že podzim prostě dohrajeme, předvedeme to svoje, a zvládli jsme to,“ vysvětlil dědický lodivod.

Před jarními boji tak Sokol vede s celkovým počtem čtyřiatřiceti bodů o tři body před dvojící pronásledovatelů Šardice, Ráječko. Samozřejmě je jasné, že současná první příčka Dědic je pro ně samotné tak trochu i zavazující. Ať chtějí či nechtějí, musí už začít přemýšlet o tom, že jsou jedni z největších aspirantů na celkové vítězství v letošním krajském přeboru.

„No, teď už asi nemůžeme chtít nic jiného než zůstat na prvním místě. Když už tam jsme, byla by škoda to na jaře nepotvrdit,“ přiznal Štěpán.

Pokud by se to ale jeho svěřencům opravdu povedlo, neznamenalo by to nic jiného než možnost bojovat v Moravskoslezské fotbalové divizi po boku například Rostexu Vyškov či Framozu Rousínov.

„Uvažovat o divizi, na to je ještě brzy. Teď máme hlavně komplikace s udržením hráčů. Vzhledem k úspěchům jsme pod drobnohledem spousty týmů a kluci dostávají nabídky. Například Lžičař u nás končí už jistě, ale vedení se další odchody snaží zastavit. Chceme přebor vyhrát,“ uzavřel Štěpán.

Dědice do konce listopadu trénují na umělé trávě, pak přijde více než měsíc volno a druhý týden v lednu se znovu všichni sejdou.

 

Sokol Dědice

Celková tabulka: 1. Dědice 34:13 34

Doma: 2. Dědice 18:4 19

Venku: 1. Dědice 16:9 15

Celková bilance: deset výher, čtyři remízy, jedna prohra

Nejlepší střelec: Sigmund Ivo –7 branek

Nejvyšší výhra: 5:0 Mokrá – Horákov

Nejvyšší prohra: 0:2 Velká nad Veličkou

První zápas jara: Mokrá–Horákov – Dědice 23. března