O úvodních třech faktech pochybovat netřeba. Vítězství na domácím trávníku zajistí Vyškovu konečné první místo v soutěži a svěřenci trenéra Machálka poslední zápasy i tlak Rosic zvládli s bravurou. K opatrnosti ovšem nabádá vizitka soupeře.

Bystřice po podzimních šestnácti kolech uzavírala divizní tabulku s pouhými jedenácti body. Dnes jich má na kontě šestatřicet a je třetím nejúspěšnějším týmem jara. „Kdybych věděl, co za tím je, tak bych mohl trénovat národní mužstvo," usmíval se při odpovědi na takto položenou otázku trenér týmu Karel Fencl. Jeho tým se totiž od podzimu prakticky nezměnil. Pro jaro přišel jediný hráč Martin Malý. „Ten nám hodně pomohl, ale všechno je to spíš o psychice, protože i před podzimem jsme se připravili velmi dobře. Teď si asi hráči víc uvědomili, že chtějí divizi zachránit," řekl už vážněji kouč týmu z Vysočiny.

Faktem je i to, že se jeho týmu na podzim vyhýbalo pověstné sportovní štěstíčko a řada zápasů mohla skončit mnohem lepšími výsledky. Na jaře si všechno zase sedlo, chytil se kanonýr týmu Miloš Prášil. Posun tabulkou a hlavně bodové zisky umožnily, že do Vyškova může Bystřice přijet bez zábran. „My se celou soutěž potýkáme s úzkým kádrem. Hrajeme vlastně v šestnácti lidech. Ve Vyškově nám bude chybět zmíněný Malý, a také dlouhodobě zraněný David Čech. Já budu rád, že nás doplní hráči z béčka a určitě si zahrají, a v brance dostane příležitost náhradník Pavel Novotný," potvrdil i Fencl pohodu v týmu a sympatický záměr sehrát s favoritem otevřenou partii.

Kromě výpadku 0:4 doma s Líšní dokladují jarní sílu jeho týmu zejména vítězství v Rosicích 3:1 a doma nad Vrchovinou 2:0 a koneckonců i jasná výhra 4:0 v minulém kole nad zachraňující se Dostou Bystrc. Současných kvalit soupeře je si vědom i domácí kouč Machálek, ale jakékoliv pochybnosti směrem k zítřejšímu vzájemnému souboji odmítá. „Jarní vzestup Bystřice je obdivuhodný. To respektujeme, ale strach rozhodně nemáme. Nebudu se za něco schovávat, chceme soutěž vyhrát a tohle je první možnost naši cestu ukončit. Chceme ji využít. Zase jsme najeli na vítěznou vlnu, nálada v mužstvu je klidná, problémy ani žádný tlak necítíme," zdůraznil Machálek.

Někteří hráči jeho týmu mají sice drobné šrámy, ale sestava by se neměla moc lišit od té, která odehrála obě poslední vítězná utkání. „Já chci pozvat všechny vyškovské fandy, takové utkání tu nemusí být zase několik dalších desítek let. Věřím, že je nezklameme," dodal Machálek.

Tým z Vysočiny působní v divizi druhým rokem a vyškovští fandové si určitě vzpomenou, že doma se jejich tým v prvním vzájemném duelu s tehdejším nováčkem hodně natrápil. Hosté dvakrát vedli a remízu 2:2 zachraňoval až v posledním minutě ze skrumáže po Čoupkově rohovém kopu netradičně hlavičkou David Hodinář. Vyškovská sestava se od té doby hodně změnila, bystřická naopak moc ne, což by také mohlo být určitým varováním. Ale stejně jako Machálek si ani střelec tehdy vyrovnávací branky a nejzkušenější hráč mužstva Hodinář žádné komplikace nepřipouští. „Klukům sice můžu trochu pomoct, uklidnit je, poradit, ale ono to vlastně není moc potřeba. Mužstvo už delší dobu dobře ví, co je v sázce. Je správně nabuzené a i kdyby nastal problém, určitě by to oba trenéři vyřešili. Já se samozřejmě těším, ale nijak mimořádně emotivně to neprožívám. Neřeším, co bude dál. Koneckonců už mám taky svůj věk," řekl kapitán mužstva, který atmosféru klíčových zápasů o postup v rámci ligových soutěží zažil několikrát.

Podle posledních informací se do nového ročníku nejvyšších moravskoslezských soutěží přihlásily všechny kluby. Tedy i béčka Slovácka, Zlína a Olomouce. Po skončení národní fotbalové ligy je tedy matematika pro závěr divize zcela jasná. Postoupí vítěz, sestoupí dva poslední týmy. První případ může MFK vyřešit už v sobotu.

Divize D – 29. kolo:

MFK Vyškov – SK Bystřice nad Pernštejnem

Sobota 7. Června, 16.30 hodin, stadion Za Parkem

Postavení v tabulce:

Vyškov 28 19 6 3 67:28 63
Bystřice 28 10 6 12 36:45 36
Čelo tabulky jarní části:

Vyškov 12 9 1 2 35:16 28
Rosice 12 9 0 3 29:13 27
Bystřice 12 8 1 3 23:17 25
Na podzim:

Bystřice – Vyškov 0:2 (0:2), 6. F. Novotný, 34. Machálek.