To, co mnozí fotbaloví fanoušci ve Vyškově považovali už za takřka nemožné, se stalo skutečností. Po dlouhých pěti odehraných zápasech totiž hráči divizního Rostexu poprvé na jaře vyhráli. Překvapivě se chytli na horké půdě brněnské Líšně, které se doposud dařilo a ovládala šesté místo tabulky. Po výhře 2:0 tak mohou i Vyškované odstartovat svoji cestu do vyšších pater.

„Umístění Rostexu neodpovídá kvalitě jeho hráčského kádru,“ shodovali se trenéři družstev, jež s ním na jaře hrála. Zatím všichni však ve vzájemných zápasech vytěžili minimálně bod, Valašské Meziříčí pak dokonce tři. A Vyškov se tak až po uši namočil v záchranářských pracích. „Jenže proti nám se mu bohužel daří,“ smutně komentuje přerušení nešťastné vyškovské série trenér Líšně Bohumil Smrček. Jeho kolega na lavičce hostů si naopak může mnout ruce. „Vždycky jsem říkal, že když dáme první gól, můžeme porazit kohokoliv. Konečně jsme hráli tak, jak jsem si představoval,“ tvrdí Pavel Svoboda.

Jeho svěřenci nastoupili do zápasu v poněkud pozměněné sestavě, na níž byla asi nejpřekvapivější absence zkušeného gólmana Ladislava Kollára, jehož nahradil ještě ne dvacetiletý Jan Kopáček. „Kollár se drobně zranil v minulém utkání. Rozhodli jsme se nakonec, že nastoupí Kopáček,“ komentuje generační výměnu na brankářském postu trenér Svoboda. Nutno uznat, že se vyškovský mladík zhostil své úlohy dobře a několikrát svůj tým podržel.

Po úvodním hvizdu rozhodčího nic nenasvědčovalo tomu, že si Rostex odveze dvougólovou výhru. Soupeři se nejdříve jen oťukávali, na obou stranách bylo množství nepřesností, postupně začala mít mírně navrch Líšeň. Té patřil úvod zápasu, v němž si vytvořila několik šancí.

Karta se začala obracet po čtvrthodině hry. Vyškov byl aktivnější a dočkal se i gólu. Z asi třiceti metrů se přesně do protilehlého rohu branky trefil kapitán Vlček. „To byl krásný gól,“ uznal i domácí kouč Smrček. Trenér Rostexu byl zdrženlivější. „Pořád klukům říkám, ať se snaží střílet a tímto mi dali za pravdu,“ usmívá se Pavel Svoboda.

Vedoucí gól hosty uklidnil, kdežto domácí na tom byli naopak. „Znervózněli jsme. A zkušení hráči Vyškova si pak už výsledek pohlídali,“ ví domácí trenér Smrček. Jeho svěřencům nepomohla ani více než půlhodinová přesilovka po zbytečném faulu vyškovského Pánka. Do sevřené obrany se jim hrálo ještě hůře, naopak Vyškované vyráželi do brejků. Po jednom z nich následoval rohový kop, jenž znamenal definitivní hřebíček do líšeňské rakve. Lička se totiž z blízka hlavou nemýlil.

„Za dnešní výkon jsme si rozhodně vyhrát nezasloužili, Vyškov hrál dobře,“ shrnul účinkování svého týmu v zápase domácí trenér Bohumil Smrček. Jeho šťastnější kolega však euforii nepodléhá. „Pořád nejsme dostatečně vzdáleni sestupovým příčkám. Vítězství teď musíme potvrdit ve středeční domácí dohrávce s Židenicemi,“ brousí si už lodivod Pavel Svoboda zuby na další brněnský tým.