Než se nováček na vyškovském letišti rozkoukal, prohrával 0:1. Čoupek zleva přetáhl centr za vzdálenější tyč, Koláček vrátil míč hlavou zpátky do ohně a tam se rovněž hlavou přes bránící stopery prosadil Hradil. Do poločasu a ještě krátce po něm se hrálo podle „blanenských" not. Vyškov vládl na hřišti, dával pěkné góly a krátce po přestávce si zkompiloval situaci. Koláček fauloval ve vlastním pokutovém území a hosté snížili. „Z jasného utkání, kdy jsme mohli už v prvním poločase dát víc gólů, jsme si fatálním vstupem do druhého poločasu málem udělali problém. Místo, abychom si chodili pro balóny, začali jsme se schovávat. A ta penalta? Hloupý faul, za což byl Koláček jednoznačně střídaný. Tohle prostě já nepřejdu," vysvětlil trenér Koláčkovo stažení ze hřiště.

Na rozdíl od Blanska, ale Vyškovští tentokrát obrat průběhu utkání nepřipustili. I proto, že mají Davida Hodináře. Už v prvním poločase poslal technický oblouček z trestného kopu přesně dolů za tyč a v 54. minutě si jej zopakoval na druhé straně. 4:1. „Musíš taky něco chytit," hromoval vitální hostující kouč František Ondrůšek směrem k evidentně zoufalému brankáři Pochylému. Popravdě řečeno, ten ale neměl na Hodinářovy lahůdky nárok. A ani nebyl hlavním viníkem vysoké porážky hostů. Domácí prostě hráli výborně. „Viděl jsem kluky na podzim v mistráku poprvé a moc se mně líbili. Hlavně ti mladí a asi nejvíc Machálek. Ten je hodně dobrý, a pokud si to nepokazí sám, tak toho má dost před sebou," chválil své spoluhráče rekonvalescent a někdejší kapitán mužstva Petr Voral. Mimochodem, na podzim se po operaci určitě ještě na trávník nevrátí.

Trenéra Machálka může těšit, že se vpředu se prosazovali útočníci. Hradil chytá velkou formu. Při prvním gólu se prosadil přes bránící obránce, druhý přidal mazáckou technickou placírkou po uličce od Filipa Novotného. „Když mě to Filda prostrčil, šel jsem sám a chtěl jsem to dát na zadní tyč. Ale uviděl jsem, že se tím směrem brankář pohnul, a tak jsem to dal na přední. Jo, docela snadno jsme tam procházeli, ale soupeř určitě nebyl nejtěžší," odmítal pochvaly vyškovský hrot. V dalším průběhu pak měl několik šancí, aby si připsal hattrick. „Jenže to by pro mě bylo hodně drahé, máme svého pokladníka," usmíval se spokojený kanonýr a vyškovský fanoušek se může těšit, že jde psychicky i střelecky nahoru.

Po Hodinářově gólu domácí opět převzali režii do svých rukou a kouč Machálek si mohl dovolit využít celou pětičlennou kvótu pro střídání, včetně brankáře. Z mnoha dalších domácích šancí sice padl už jen jeden gól, ale jeho autor, trenérův jmenovec Milan, si za něj skoro zaslouží medaili. Ustál ostrý faul obránce, pokračoval v akci, a své sólo chladnokrevně technicky zakončil. A v posledním minutě si s obranou soupeře pohrál i Palla, bohužel gólovou radost a dárek k pondělním jednadvacetinám mu na poslední chvíli zmařil tečí jeden z obránců. „Mužstvo mě zklamalo. To co jsme zatím uhráli, bylo vydřené, vybojované. Dnes nám tyto vlastnosti úplně chyběly, neudělali jsme vůbec nic. Celé utkání se rozhodlo už v prvních třiceti minutách, které jsme absolutně nezvládli. Nemám ani jednoho hráče, kterého bych mohl pochválit. Domácí nás jasně přehráli agresivitou a pohybem. Určitě umíme zahrát líp a opravdu jsem docela zíral, co to předvádíme," rezignovaně konstatoval jinak impulzivní šéf uhreskobrodské lavičky Ondrůšek.

Příjemné zklamání

Po vysoké výhře se Vyškovští v tabulce posunuli na čtvrté místo, ale domácí trenér Machálek nechtěl výsledek i výkon přeceňovat. „Toto utkání naše mužstvo nijak zvlášť neprověřilo. Při vší úctě k soupeři musím říct, že neměl divizní kvalitu. Měli jsme daleko víc ze hry, mnoho šancí a jsem zklamaný, že jsme nevyhráli výraznějším rozdílem," dodal trenér Vyškova. Co by hosté dali za podobné zklamání…

Machálkovi svěřenci nyní absolvují náročný program v anglickém rytmu. Už zítra hrají v Napajedlích, ve středu doma s Hodonínem a následující sobotu přívítají Pelhřimov. Pokud nenastanou nějaké nepředvídané komplikace měl by mít Machálek do Napajedel k dispozici kompletní tým, tedy už i s mladým středoplolařem Michalem Jeřábkem.

MFK Vyškov – ČSK Uherský Brod 5:1

Poločas: 3:0. Branky 6. a 31. Hradil, 24. a 54. Hodinář, 80. Machálek – 51. Šálek z pen. Rozhodčí: Machát – Kolář, Denev. DS: Poklop. ŽK: F. Novotný, Kucharčuk, Urbančok – R. David, Šálek, F. Hruboš. Diváků: 230.

Vyškov: L. Kollár (84. Kopáček) – Koláček (55. Baričák), Hodinář, Schindler, Čoupek – Kucharčuk (64. Urbančok), Vrána (60. Dvorský), Žoček, Machálek – Hradil, F. Novotný (75. Pala).

Uh. Brod: Pochylý – Němčický, M. David, Vrága, Kúdela – Dvořák (46. Indra), Nevařil (74. D. Hruboš), Šálek, R. David, Mančík (80. Plšek) – F. Hruboš.