Současný fotbalový klub ve Vítkovicích vznikl sloučením FC Vítkovice 1919 a Fotbal Poruba. V prvním případě tedy navazuje na klub, který byl v roce 1986 mistrem republiky. Poruba ještě jako VOKD hrávala druhou ligu. Na internetových stránkách se dočtete, že cílem spojení je vybudovat stabilní klub s perspektivou účasti v republikových soutěžích. První kroky na této cestě má postupem z divize do MSFL za sebou. „Další postup ale v současné době aktuální není. Chceme hrát dobře a v popředí tabulky, ale úkol postoupit nemáme. Podmínky sice máme solidní, ale chybí velký hlavní sponzor, bez kterého se vyšší soutěže prostě hrát nedají. Nyní se zaměřujeme hlavně na práci s mládeží a dnes už máme větší mládežnickou líheň než Baník. Takže perspektiva tu určitě je, ale hlavně chceme jít cestou výchovy vlastních fotbalistů," nastínil dlouhodobé plány MFK Vítkovice trenér áčka Tomáš Pohorelli.

Ten může být s úvodem MSFL spokojený. Čtyři z pěti zápasů jeho svěřenci vyhráli, jedinou ztrátou byla domácí porážka 0:1 s Uničovem ve druhém kole. Minulý týden zvítězili v Mohelnici 2:1, když výsledek otočili v posledních sedmi minutách. „Herně jsme byli lepší, ale v první půli moc šancí na obou stranách nebylo. Ve druhém poločase nám zafungovaly kraje zálohy a hlavně jsme byli trpěliví," popsal Pohorelli způsob cesty k výhře na hřišti dalšího nováčka soutěže.

Zároveň předpokládá, že zápas s Vyškovem bude mnohem těžší. „Moc informací o Vyškovu nemám, ale pan Jakubek (asistent trenéra, pozn. red.) nějaké posbíral a budeme je rozebírat. Ale očekávám jednoho z vůbec nejtěžších soupeřů, s řadou kvalitních hráčů a výborným trenérem Machálkem. Myslím si, že to může být hodně dobrý fotbal a my budeme hrát jako v každém utkání na vítězství," ujistil Pohorelli a potvrdil, že k dispozici bude mít kompletní tým.

To jeho protějšek Miloslav Machálek je na tom úplně jinak a ještě na začátku týdne postrádal na tréninku pětici zraněných nebo nemocných hráčů. Z nich by někteří mohli být k dispozici, takže sestavu bude skládat až těsně před zápasem. V minulém kole Vyškovu hodně pomohla další posila Daniel Přerovský ze Zbrojovky Brno. Machálek netají, že především na něj bude v útočné fázi opět spoléhat. „Odvedl slušný výkon, i když si myslím, že může hrát ještě líp. Ale byl jsem spokojený, odmakal to. Ve Vítkovicích to bude potřeba od všech hráčů. Jsou tam velké ambice a velmi kvalitní tým s několika hráči, kteří prošli první a druhou ligou," řekl Machálek a upozornil na jména Vladimír Mišinský, Marian Kovařík a Zbyněk Musiol.

Motivací je odveta

Rousínovští nemají na svého sobotního soupeře dobré vzpomínky. Ve Znojmě loni na podzim prohráli 1:2 a v posledním zápase minulého ročníku i doma 0:2. „Ten zápas doma jsme nezvládli, ale tehdy jsme byli v hodně špatném stavu a soutěž jsme v podstatě ze setrvačnosti jen dohrávali," vysvětlil trenér Tatranu Milan Boušek.

Před „odvetou" má sice rovněž problémy s absencemi hráčů, ale věří, že tentokrát body zůstanou doma. „Dvořák má po středečním poháru minimálně na měsíc nohu v sádře, pro pracovní povinnosti bude chybět Hartl. Honek a Mrnuštík jsou nemocní. Ale i bez nich bychom zápas měli vyhrát. Nyní máme relativně přijatelné soupeře a chceme potvrdit pozici v lepší polovině tabulky," sdělil trenér Tatranu, který byl posledním zástupcem Vyškovska v krajském kole poháru FAČR a po prohře v Brně-Slatině 2:3 z něj vypadl.

MSFL – 6. kolo:

MFK Vítkovice–MFK Vyškov

Sobota 12. září v 16.00 hodin, městský stadion ve Vítkovicích

Umístění v tabulce:

2. Vítkovice 5 4 0 1 9:4 12

4. Vyškov 5 3 1 1 17:5 10

KRAJSKÝ PŘEBOR – 7. kolo:

Tatran Rousínov–IE Znojmo

Sobota 12. září, 16.00 hodin, stadion Tyršova ul.

Umístění v tabulce:

7. Rousínov 6 2 2 2 9:6 8

14. Znojmo 6 1 1 4 9:21 4

Výsledky v minulé sezoně: Znojmo–Rousínov 2:1, Rousínov–Znojmo 0:2.