Cože tak významného se událo? První oficiální zmínka je z roku 1933, tehdy přišlo první začlenění do okresního sdružení fotbalových klubů. Ano, pustiměřský fotbal slaví velké kulaté jubileum. V lidském životě je to úctyhodný věk, tamní oddíl ovšem v sobotu prokázal, že on je v nejlepších letech. „Vše se povedlo super, samozřejmě to bylo hodně o počasí a o tom, kdo z klubových osobností dorazí třeba i z větší dálky. A pozvání neodmítl skoro nikdo," radoval se předseda klubu Pavel Holub.

Protože je sám aktivním členem oddílového A mužstva, měl kromě organizační stránky napilno i hráčsky. Po dopoledním utkání přípravek totiž odpolední slavnostní část otevřel zápas předposledního kola okresního přeboru, v němž oslavence prověřily Vícemilice.

Domácí v něm potvrdili roli mírného favorita, už do poločasu si vypracovali dvoubrankový náskok a po přestávce ho navýšili až na konečných 6:2. „Férově musím přiznat, že jsme konečně nastoupili v plné sestavě, zatímco soupeři někteří hráči chyběli. Myslím, že byli promícháni s jejich béčkem, v tom jsme měli výhodu," uznal autor jednoho přesného zásahu Holub. O další se postarali Novák a Švehla, hattrickem se blýskl Smejkal.

Následoval hlavní bod programu. Obstaral ho zápas „veteránů", tedy bývalých pustiměřských hráčů z osmdesátých a devadesátých let minulého století. To klub koketoval i s možným postupem od krajských soutěží. „Tehdy asi třetinu hráčů tvořili vojáci z povolání, kteří dnes bydlí třeba v severních Čechách, Pardubicích, Kutné Hoře a podobně. Při podobných akcích, jako je tato, se často zvou slavné osobnosti jako Bolkova jedenáctka, Zbrojováci nebo podobně, my jsme se ale rozhodli jít jinou cestou. Prostě jsme doufali, že ti, co tu kdysi prožili fajn roky, si náš společný den nenechají ujít," osvětlil oddílový šéf.

Nenechali. A tak sportovní zábava proudila naplno. „Je moc fajn, že přijeli kluci i z daleka, moc rádi jsme je viděli. Samozřejmě hrát zápas už pro nás není jednoduché, většina z nás má přes padesát a bylo moc velké horko, ale užili jsme si to. O výsledek vůbec nešlo, jednoduše to stálo za to," prohlásil jeden z aktérů exhibice a člen pustiměřského výboru Jaromír Pospíšil. Pro úplnost „oranžoví" zvítězili těsně 4:3.

Ale nejen fotbalem je člověk živ. Na své si přišla i nejmladší generace, děti měly na výběr hned několik lákadel. Mimo jiné dětský kolotoč, skákací hrad, mohly se nechat zkrášlit malováním na obličej nebo si vyzkoušet různé prolízačky či skákání v pytli. Někdy ani nevěděly, co dřív. „Rozhodli jsme se to celé spojit s mateřským centrem Stonožka a jeho každoročním dětským dnem. Myslím, že tahle spolupráce je ideální," zmínil Holub.

A co ještě lákalo návštěvníky? Promítání archivních fotografií, výstava historických snímků a trofejí, samozřejmě večerní taneční zábava. „V poločase exhibice jsme ještě také předali několik ocenění za zásluhy pro klub, s tím jsme začali loni a chceme v tom v nepravidelných intervalech pokračovat," doplnil.

Historie

1933 – SK Pustiměř členem okresního sdružení klubů

2. sv. válka – objekt hřiště zlikvidován

1943 – nové hřiště

1965/1966 – postup do okresního přeboru

1971/1972 – dorostenci postoupili do krajské soutěže

1980 – vzniklo B mužstvo

1984/1985 – nejlepší sezona historie, vítězství v okresním přeboru, prohraná baráž se Slavkovem

1986/1987 – reorganizace soutěže – III. třída, další rok postup zpět do okresního přeboru

1992/1993 – sestup do III. třídy

2005/2006 – návrat do okresního přeboru, založeno občanské sdružení FK Pustiměř

15. června 2013 – oslavy 80. výročí klubu