Tempo, to je to, co mají oba dárky společné. Stejně rychle jako mužstvo proletělo okresním přeborem, si vedení městysu vedlo při výstavbě nového moderního zázemí pro fotbal. Stavební práce začaly patnáctého července loňského roku a poslední kapku potu tu řemeslníci vypotili letos začátkem června. Tento termín byl nutný proto, aby tým mohl pokračovat v krajské soutěži, kde první rok startoval na povolenou výjimku.

Je to o lidech

„U nás máme velmi slušné zastupitelstvo i radu a není to o politických stranách, ale o každodenní práci a potřebách obce. Takže jsme se snažili všem vysvětlit, že pokud nepostavíme ty kabiny, tak prostě v kraji hrát nebudeme. A to by byla škoda, protože fotbal do naší obce jednoznačně patří. Vždyť tady chodí na zápasy víc lidí než na divizi ve Vyškově. Ve Švábenicích bývá na áčku běžně 250 až 300 diváků," vysvětlil hlavní důvod výstavby tohoto zařízení a kvapíku při ní starosta obce Josef Kubík.

Obec zajistila výstavbu se vším všudy, tedy počínaje výběrovým řízením na zhotovitele. Do samotných kabin investovala dva a půl miliónů korun a dalších zhruba sto dvacet tisíc stály terénní úpravy, chodníky a podobné „drobnosti". Výsledkem není megalomanské dílo, ale jednoduché a účelné sportovní zařízení odpovídající potřebám klubu.

„Já takovým lidem fandím a snažím se je podporovat. Fotbal si to zaslouží a také to potřebuje. Vždyť ve velkých městech, a nemyslím tím jenom Brno, ale i Vyškov, stále ubývá sportujících dětí. A tady by mělo být podhoubí sportu. Takže zdejší zastupitelstvo pochopilo, že to není jenom o chodnících nebo kanalizacích, ale i o tom, aby v obci byl čilý život. A tady je to hlavně fotbal, malá obec má áčko a béčko mužů a chystají žáky, přípravku," pochválil zdejší obecní i fotbalové činovníky náměstek hejtmana Jihomoravského kraje Stanislav Juránek při sobotním slavnostním uvedení kabin do provozu.

„Opravdu to tady zvládli velice rychle, takže na podzim určitě krajské soutěže hrát budou. A žádnou komisi už sem posílat nebudeme, výjimku už Švábenice nepotřebují. Jsou tu sice ještě nějaké drobnosti k dokončení, jako například zábradlí kolem hřiště, ale když za rok dokázali postavit kabiny, tak určitě lehce zvládnou i ty zbývající maličkosti," připojil se k pochvale předseda sportovně-technické komise Jihomoravského krajského fotbalového svazu Libor Charvát.

Silnější tým

Při slavnostním otevírání kabin samozřejmě nemohl chybět ani fotbal samotný. Starým pánům Švábenic se sice proti kombinovanému týmu jejich vrstevníků z Tištína a Pačlavic moc nedařilo a prohráli 1:6, v hlavním zápase ale áčko nabídlo kanonádu a svého někdejšího velkého soupeře z okresního přeboru Vážany nad Litavou porazilo 7:3. Byl to zároveň poslední zápas v rámci přípravy na druhý ročník účinkování v I.B třídě. Trenér týmu Miroslav Boniatti starší je přesvědčený, že bude lepší než premiérový.

„Musí být. Já sice souhlasím s tím, že druhý rok bývá pro nováčky složitější než první, ale v našem případě jsem si jistý, že to platit nebude. Loni nás strašlivě pronásledovala zranění. Soutěž jsme dohrávali bez pěti hráčů základní sestavy, což se promítlo do konečného výsledku. To se snad nemůže opakovat a navíc si myslím, že máme silnější kádr než loni. Takže jsem opravdu přesvědčený, že nadcházející sezona bude lepší než loňská," odvážně zopakoval populární kouč. Podle jeho informací odešel z jarního kádru jeho mužstva prakticky jen jeden hráč, Petr Knap do Ivanovic. Naopak nové či staronové tváře jsou zatím čtyři. Z Pustiměře přišel brankář Petr Uhlíř, z Rakouska se vrátil Michal Jičínský, po vážném zranění se dobře rozehrává Vojtěch Kábele a z Ivanovic by měl přijít Petr Deusch.

Novým zázemím se švábenický fotbal možná posunul i výš než je I.B třída, ale k postupu prý určitě nemíří. Ani starosta Kubík nechce fotbalisty v souvislosti s hodnotným obecním dárkem nikam tlačit. „My máme jedinou podmínku. Protože jsme si stavbu od začátku důsledně hlídali formou stavebního a technického dozoru, ale i jinak, jsme přesvědčení, že dílo je nejen hezké, ale i kvalitní. Kabiny zůstanou v majetku městyse a fotbalisté s tím tedy budou hospodařit. Takže od nás mají jediný úkol udržovat to v čistotě a v pořádku, aby jim to dobře sloužilo co nejdéle," zdůraznil šéf švábenické radnice.