V dohrávce šestnáctého kola krajského přeboru hostil Framoz Rousínov nebezpečný tým Novosedel. Ty se jako aktuálně druhý tým tabulky také okamžitě ujaly „kormidla". Ve dvanácté minutě zastavil domácí bek Daněk Štykse faulem ve vlastním pokutovém území a oslavenec, tedy domácí brankář Tomáš Ustohal, stál na brankové čáře proti pokutovému kopu. Směr Němečkovy střely vystihl a míč pro střelce potupně chytil do rukou.

Zřejmý základ pozdějšího rousínovského vítězství, když navíc několik minut potom zlikvidoval i gólové sólo Štykse. „Riskl jsem stranu a vyšlo to, balón mně zůstal v rukou. Jsem samozřejmě rád, i když je jasné, že ta střela moc povedená nebyla. Na podzim jsem chytil penaltu i na Spartě v Brně, takže v nich mám vlastně stoprocentní úspěšnost. A dárek k narozeninám jsem si vlastně dal sám," usmíval se po utkání spokojený domácí gólman.

Hosté pak i nadále v zápase dokazovali, že se na špici tabulky nepohybují náhodou. Byli pohybliví a posbírali většinu odražených balónů. Na brankové šance byl ale zápas vyrovnaný. Po zahozené penaltě mohl skórovat Kovář, pak na brankové čáře zaskočil již překonaného Ustohala Benda. Na druhé straně si hosté málem dali vlastní gól, kdy po Šifelově centru Šebesta odkopem nastřelil Němečka a ku štěstí hostů a smůle domácích se od něj odražený míč „přeplazil" přes břevno.

Pak ještě Sedláčkova hlavička po rohu těsně minula vzdálenější tyč a Strnadův technický oblouček prolétl těsně kolem šibenice. „Neřekl bych, že jsme zvolili defenzivní taktiku, ale opravdu jsme hráli zezadu na jistotu. Nic jiného nám nezbývá. Sestava je slátaná, musíme hrát s tím, co zbylo, chybí nám šest hráčů základního kádru. Proto jsme se nechtěli pouštět do žádného bezhlavého riskování," komentoval první půli domácí trenér Petr Krahulec.

Druhý poločas byl o něco herně vyrovnanější, ale hlavně padaly góly, přičemž šance byly opět v podstatě rovnoměrně rozloženy na obě strany. V 67. minutě vyskočil Daněk nejvýš na Kupčíkův centr z rohového kopu a čistou hlavičkou nedal brankáři Šelcovi žádnou šanci. Když v 75. minutě po dlouhém pasu skóroval zblízka tvrdou ránou Králíček, zdálo se být rozhodnuto. Ale hosté to nezabalili. Deset minut před koncem snížil zblízka po nevinně vypadající akci Spodný a mělo to být závěrečné drama.

Jenže do hry vstoupilo počasí. Obloha zčernala, na trávník se spustil liják a fotbalisté viditelně víc mysleli na úprk do šaten. Domácí tak snahu hostů o závěrečný nápor poměrně bez potíží přestáli. „Mám dobré béčko. Dnes to bylo víc o disciplíně a trpělivosti. I o štěstí, protože oni zahodili penaltu a několik dobrých šancí. V poločase jsme si řekli, že na ně musíme víc přitlačit a víc je napadat. To se podařilo a navíc jsme se i dostávali do šancí," chválil hráče za dodržení svých pokynů Krahulec.

Jeho novosedelský protějšek Bohdan Ryšavý dokonce penaltu označil za klíčový moment celého utkání. „Byli jsme běhavější a fotbalovější, ale neproměnili jsme penaltu a další šance a za to přišel trest. Bohužel, stalo se to, před čím jsem varoval v přestávce, totiž že můžeme z nějaké standardky dostat gól. A ten první po rohu nás srazil do kolen. Myslel jsem si, že střídáním hru oživím, ale ani to se, bohužel, moc nepovedlo. Ale stydět se nemusíme, myslím si, že výkonem jsme nezklamali," konstatoval brněnský kouč sokolů z Novosedel.

Angličan i v divizi

Další anglický týden zakončí Framoz sobotním utkáním doma s Kuřimí (viz rubrika „kdy a kam na fotbal") a do konce soutěže jej pak čeká ještě jeden. Mezi víkendy ve středu 5. června to bude hodně prestižní souboj, rovněž doma s vedoucím Blanskem. „Sestava bude hodně podobná současné, protože mnoho možností opravdu nemáme," konstatoval Krahulec.

Rytmus sobota – středa – sobota mají aktuálně před sebou divizní fotbalisté MFK Vyškov. Zítra hostí Hodonín, ve středu Třebíč a na svátek dětí prvního června pojedou do Bystřice nad Pernštejnem. Tato série by je už definitivně měla zbavit sestupových starostí. „My se ale soustředíme na sobotu, to je pro nás klíčový zápas. Další nás zatím nezajímají," zdůraznil trenér Miloslav Machálek. Také on by zítra měl mít k dispozici všechny hráče, kteří nastupovali v minulých kolech.

Rousínov – Novosedly 2:1

Poločas: 0:0. Branky: 67. Daněk, 75. Králíček – 80. Spodný. Rozhodčí: Ševela. ŽK: Daněk, Šifel, Sedláček – Štyks, Matušík, Krátký. Diváků: 70.

Rousínov: Ustohal – Daněk, Boušek, Hartl, Pupp – Šifel (62. Honek), Sedláček, Kupčík, Benda – Králíček (90. Skokan), Strnad (86. Radil). Trenér: Petr Krahulec.

Novosedly: Šelc – Šebesta, Křivánek, Němeček, Svízela – Eliáš (67. Vaněk), Matušík, Foltýn (60. Krátký), Ligas – Kovář (60. Spodný), Štyks. Trenér: Bohdan Ryšavý.

Další výsledky: Boskovice – Blansko 1:0 (0:0), IE Znojmo – M. Krumlov 1:1 (1:1), Bosonohy – Ivančice 2:1 (0:0), Kuřim – Bzenec 5:0 (3:0), Mutěnice – Podivín 2:0 (0:0), Sparta Brno – Rajhrad odloženo, Ráječko – Kyjov 1:1 (0:0).

1. Blansko 24 16 4 4 50:18 52
2. Mutěnice 24 14 4 6 58:31 46
3. Novosedly 24 14 2 8 42:37 44
4. Rousínov 24 12 6 6 49:32 42
5. Sparta Brno 23 12 3 8 48:32 39
6. M. Krumlov 24 11 5 8 37:36 38
7. Bzenec 24 11 3 10 55:45 36
8. Bosonohy 24 9 8 7 35:36 35