Řádně ostrý start nové fotbalové sezony zažijí fotbalisté Vyškova a Rousínova. Čeká je totiž první kolo poháru Českomoravského fotbalového svazu. A nutno říci, že jejich soupeři nejsou žádná ořezávátka. Rostex čeká ambiciózní tým Slovácka a Framoz nastoupí proti tradičnímu účastníku třetí ligy Bystrci.

Atraktivnější soupeř čeká na Rostex Vyškov. V prvním kole doma narazí na tým, jenž se netají ambicemi postoupit do první ligy a pohár je pro něj cestou do fotbalové Evropy. „Pro hráče i fanoušky to je hodně atraktivní soupeř. Slovácko výrazně posílilo a troufám si říct, že má silnější tým, než před třemi lety, kdy tu v poháru vyhrálo dva nula,“ komentuje los trenér Rostexu Pavel Svoboda.

A poslední přestupové dění mu dává za pravdu. Slovácku se letos postup do nejvyšší soutěže nepovedl, pro novou sezónu však nenechává nic náhodě. Je tedy možné, že už ve Vyškově představí některé z posil zvučných jmen. Do klubu přišel nedávno Tomáš Randa se zkušenostmi z takřka sto čtyřiceti ligových zápasů i utkání v evropských pohárech, plzeňský Martin Psohlavec, který má na kontě pět prvoligových gólů, jablonecký Richard Hrotek se sto dvaceti odehranými prvoligovými utkáními i René Formánek, který část ze svých sto osmaosmdesátí prvoligových zápasů odehrál i v blízkých Drnovicích.

Radost z fotbalového svátku Vyškovanům kalí kvalita či spíše nekvalita vlastního mančaftu. Ten je totiž doslova v troskách. „Pokud nedotáhneme ještě v tomto týdnu přestupy nových hráčů, budu mít k dispozici tak sedm hráčů,“ popsal tristní situaci ve svém týmu trenér Pavel Svoboda.

Vyškovu se po sezoně rozpadla celá záloha. Odcházejí Fober, Pánek, Vlček i Hanus. „Naše šance pro pohárové utkání vidím bledě,“ sýčkuje trenér Svoboda. Pokud opravdu nikdo nový do Vyškova nepřijde, bude muset podle vlastních slov doplnit kádr dorostenci. „Stále doufám, že nebudou musetz nastoupit,“ neztrácí zkušený kouč naději.

Rostex má za sebou sobotní zápas, který mu jako pohárová generálka vůbec nevyšel. O soutěž níže hrající Kyjov divizní tým přehrával po zásluze vyhrál 3:0. A to mohl Pavel Svoboda nasadit i čtyři hráče, kteří jsou v jeho týmu zatím jen na zkoušku a pro pohárové utkání s nimi počítat nemůže.

Hrozící ostudu zřejmě od Vyškova neodvrátí ani to, že v uplynulém ročníku se mu proti silnějším soupeřům dařilo. „Jenže Slovácko má přeci jen poněkud vyšší kvalitu, než Blansko. Navíc jsme v té době měli stabilizovanou sestavu, což se dnes říct rozhodně nedá,“ zůstává realistou Svoboda.

Mnohem hratelnějšího soupeře bude mít Rousínov. Přivítá totiž Bystrc. Dílem náhody však los způsobil rousínovskému mužstvu jisté komplikace. „Trochu mě štve, že jsme dostali právě je. Na termín o týden později jsme totiž s nimi měli domluvený přátelák. Musel jsem narychlo shánět náhradního soupeře,“ postěžoval si trenér Framozu Petr Krahulec.

Dodal, že oba týmy se dobře znají a šance na postup jsou otevřené. „Bystrc je ale určitě favoritem. Třetí liga je kvalitnější soutěž. Navíc jsou její týmy v plné přípravě, kdežto my s ní teprve začínáme,“ naznačil i možné problémy se sehraností Krahulec.

Výhodu však má Framoz v tom, že se v letní přestávce jeho sestava takřka nezměnila. V neděli nenastoupí jen Vágner, jemuž skončila smlouva. Naopak z posil se představí jen exvyškovský Hanus. „O ostatních případných nových hráčích zatím jednáme. V poháru mohou však nastoupit jen ti registrovaní,“ vysvětluje Krahulec.

Hráči Rousínova a Bystrce se dobře znají. Potkávali se v divizi a poté, co brněnský klub postoupil, se oba týmy setkávají pravidelně alespoň v přípravných zápasech, ať už v rámci turnajů, nebo jen po domluvě obou trenérů. A tyto zápasy bývají vždy velmi vyrovnané, rozdíl soutěží nebývá znát a Framoz v nich často vyhrává. „Přesto je favoritem třetiligový tým. Pro nás to ale je výhoda. O nic nám nejde, nebudeme hrát pod tlakem a můžeme jen překvapit. Rozhodně se nám nerozklepou kolena, bereme to jako normální zápas,“ popsal lodivod Krahulec.

Trenér Framozu bere český pohár spíše jako kvalitní přípravu. „Je to soutěž hlavně pro ligové týmy. Pro nás znamená hlavně zápas s kvalitním soupeřem. Takové se těžko na přátelské úrovni domlouvají, zde však tým z vyšší soutěže s námi hrát musí. A postup přes Bystrc nám umožní hrát další takový zápas,“ pochvaluje si Krahulec.

Pokud jeho mužstvo projde přes Bystrc, čeká jej lepší z utkání druholigového Fulneku a divizního Frenštátu. Prvoligista by pravděpodobně přišel až ve třetím kole. Rousínov by nastoupil proti Viktorii Plzeň.