O pravdivosti letité fotbalové zkušenosti, že pro nováčka soutěže bývá druhý rok ve vyšší třídě mnohem těžší, se přesvědčily Šaratice. Po loňském pohodovém šestém místě letos v I. A třídě bojovaly o záchranu. Praktická stránka věci pak vypočítává důvody: především proti loňsku o 21 nastřílených gólů méně, minimální import bodů ze soupeřových hřišť a nevydařené jaro. „Ale měli jsme i mnoho zraněných hráčů a nemáme tak široký kádr, abychom je dovedli bez problémů nahradit," upozornil na další příčinu předseda a manažer klubu Milan Galia.

Jak se změnilo mužstvo proti premiérové sezoně v I. A třídě a s jakými cíli jste šli do soutěže?

Naším cílem bylo hrát v klidném středu tabulky, bez starostí o záchranu v soutěži. To jsme nakonec s menšími problémy splnili. Kádr byl oproti minulé sezoně výrazně oslaben, a to nejen odchody hráčů, ale i dlouhodobými zraněními. Velkým oslabením byly odchody Kovače a Smetany do Kobeřic. Hostování u nás skončilo hráčům Procházkovi, Karáskovi a Mikojanovi. Téměř polovinu sezony vynechali pro zranění Michal Polášek a Petr Ptáček.

Proč bylo jaro tak hodně horší než podzim?

Podzimní část sezony byla z naší strany velmi kvalitní, a to nejen v počtu získaných bodů, ale také předvedenými výkony. Na jaře se začala nepříznivě promítat zranění, protože nemáme tak široký kádr, abychom mohli tolik výpadků nahradit. To se pak negativně promítlo i do psychiky mužstva. Cíle jsme tedy museli přehodnotit a jediným pak byla záchrana, což se nakonec podařilo a výsledkem bylo konečné desáté místo.

Jaká byla osa týmu? Kteří hráči splnili vaše předpoklady, od kterých jste naopak čekal víc?

Těžko se dá mluvit o ose týmu. Hlavně v jarní části sezony se sestava a místa v ní neustále měnila. Celkově ale můžu říct, že v rozhodujících momentech nás drželi starší a zkušenější hráči: Pavel Plchut, Martin Galia a David Bukáček. Z mladších hráčů si udržoval vysokou výkonnost Lukáš Cének. V závěru sezony nám svými brankami velmi pomohl Vladimír Štěpánek.

V čem bylo mužstvo silné a v čem naopak byly jeho slabiny?

Asi je třeba zopakovat ty tři body: velmi úzký kádr, dlouhodobá zranění a odchody hráčů. Silnou stránkou byla solidní kombinační hra. Slabou produktivita v koncovce a zahrávání standartních situací.

Dostali příležitost někteří mladí hráči, případně i dorostenci? Jaké máte v tomto směru zázemí?

V kádru máme dost mladých hráčů, kteří pravidelně hrají již delší dobu. Talentovaní dorostenci Yagupa, Matoušek a Hřebíček hostovali v Moravské Slavii Brno, kde si zahráli dorostenecký krajský přebor. V boji o záchranu by sbírali starty po minutách, takto za dorost Morendy hrávali celá utkání.

Kdy jste měl po zápase největší radost a naopak, kdy jste byl nejvíce zklamán?

Velkou radost jsem měl v domácím zápase s Tasovicemi B, ve kterém jsme vyhráli 4:0 a definitivně se tak zachránili v soutěži. Nejvíce zklamán jsem byl po domácím utkání s posledním Rájcem, které jsme 2:3 prohráli, a rovněž v době, kdy jsme ještě záchranu neměli jistou.

Kdy zahájíte přípravu na nový ročník, co bude obsahovat a jsou v ní nějaké novinky?

Začínat budeme 17. července. Připravovat se budeme pouze v domácích podmínkách. Naplánovány jsou tři přípravná utkání: 20. července s Bohdalicemi, 28. července s Rousínovem a 3. srpna generálka na soutěž s Otnicemi.

Jaké očekáváte změny v kádru?

Změny v kádru určitě nějaké budou. Samozřejmě vše se bude odvíjet od finančních prostředků. Z vlastních zdrojů momentálně není kde brát. U hráčů, kteří u nás byli na hostování, to znamená Martina Cenka, Davida Jedličky, Pavla Kaloudy a Vladimíra Štěpánka, máme zájem prodloužit hostování. Momentálně probíhají jednání o dalším posílení o dva až tři hráče.

Vrátí se Šaratice v nové sezoně na čelnější pozice, na kterých se pohybovaly v prvním roce?

Herně bychom na to měli mít, ale musíme jít cestou minimálních nákladů za hostování či přestupy hráčů. Takže těžko nachystáme nějakou přestupovou „bombu". Záchrana v soutěži by měla být v našich silách. V této nelehké ekonomické situaci ani jiné cíle asi mít nemůžeme.

TJ Šaratice

Umístění v tabulce:

10. místo 26 8 6 12 30:45 30

Doma:

8. místo 13 7 2 4 23:19 23

Venku:

13. místo 13 1 4 8 7:26 7

Podzim:

8. místo 13 5 4 4 17:14 19

Jaro:

14. místo 13 3 2 8 13:31 11

Nejvyšší vítězství:

9. kolo: Šaratice – Dobšice 6:1.

Nejvyšší porážky:

15. Slovan Brno – Šaratice 5:0, 18. Šaratice – Jevišovice 1:6,

20. Miroslav – Šaratice 6:1.

Nejčastější sestava: Pavel Plchut – Lukáš Cenek, Michal Jedlička, Petr Ptáček, David Bukáček – Michal Polášek, Martin Galia, Matěj Zouhar, Pavel Kalouda, Lukáš Rozbořil – Vladimír Štěpánek.

Dále: Martin Cenek, Martin Polášek, Petr Klaška, Jaroslav Kalouda, David Jedlička, Roman Hudeček.

Nejlepší střelci: 7  – Vladimír Štěpánek, 4 – Michal Polášek.

Předseda klubu: Milan Galia.

Sekretář: Martin Galia.

Trenér mužstva: Luboš Galia.

Asistent (hrající): Michal Jedlička.

Vedoucí mužstva: Ladislav Polášek.

Manažer: Milan Galia.