Zahrál si slavné čtvrtfinále tehdejšího Poháru UEFA, kdy Olomoučtí nejprve vyřadili severoirský Banfor, Torpedo Moskva a Hamburger SV, aby je v „osmičce“ zastavil až Real Madrid po výsledcích 1:1 v Olomouci a 0:1 v Madridu. Zahrál si i proti Juventusu Turín či Fenerbahce Istanbul.

Před dvěma týdny by oslavil pětapadesáté narozeniny a na březen vychází i výročí jeho prvního startu v modrobílém olomouckém dresu. Dvaatřicáté.

Na první scénu českého fotbalu vyrazil z rodných Nesovic a jeho první místo v sestavě bylo na levém křídle. V Nesovicích to byla vydařená generace a jejich žákovské mužstvo tehdy zajíždělo k zápasům krajského přeboru třeba až do Ždáru na Sázavou. A v konkurenci jihomoravských fotbalových bašt nehrálo žádné druhé housle. Ovšem z ekonomických důvodů je klub ze soutěže po roce odhlásil. Z páté příčky.

Další kroky přivedly blonďatý talent do dnes už neexistujícího TJ KPS Brno. Muži tehdy hráli II. národní ligu a dorost spolu se Zbrojovkou nejvyšší soutěž. Na Hanou přišel po roce v Dukle Praha, kde odkroutil druhý rok své základní vojenské služby. Na Julisce si připsal první start v české nejvyšší soutěži a celkem „armádních“ jich bylo osmnáct. Po hvězdné etapě v Olomouci kariéru zakončil v Interu Bratislava ve slovenské nejvyšší soutěži (25 zápasů) a definitivní tečkou byla štace v Drnovicích s tuctem prvoligových utkání.

Jako hráč, ale i člověk, byl Vaďura přímý a v postojích až nekompromisní. „Bojovník, rovinovej chlap, svéráz, ale veliký kamarád,“ tak ho “známkovali“ spoluhráči. Vyznával útočný fotbal a sám z pozice levého beka nastřílel 21 gólů. Mnohé další svojí aktivitou směrem dopředu pomáhal připravit.

Díky svým lidským vlastnostem a přímé povaze zřejmě mohl udělat i velkou kariéru jako trenér. První štace v mateřské Olomouci ale neskončila dobře, nikoliv ovšem vinou připravenosti mužstva. Pak vedl ještě Prostějov a Uničov. Bohužel brzy se začalo projevoval vážné onemocnění, kterému o Vánocích v roce 2007 podlehl. Ve dvaačtyřiceti letech.

V aktivní kariéře fanoušci v Olomoucí založili Fans klub Jirky Vaďury a na konci loňského roku ho v anketě o olomouckou jedenáctku století vybrali na post levého beka.