Na tu sezonu fotbaloví fandové nebudou vzpomínat rádi. Možná utrousí pár nehezkých slov nebo jim ukápne slza. Fotbalový ročník 2009/2010 na jižní Moravě sice Znojmu přivál vysněný postup do druhé ligy, to ostatní lze nazvat jedním slovem. Propadák.

První liga poznala vítěze před pár týdny, 1. FC Brno bylo mezi poraženými. MSFL i divize končí teprve o víkendu, klubům z regionu už však také vystavily účet. A pěkně nelítostný. Ve třetí lize letos hájilo region šest mužstev, v příštím roce se počet smrskne na polovinu. Také divize z krajského pohledu notně prořídne. Důvod? Hlavně peníze. Kluby těžko shánějí sponzory, natož kvalitní hráče.

Korupční aféry i chování předáků

„Českému fotbalu škodí korupční aféry i chování jeho čelních představitelů. Firmy si pak hodně rozmýšlejí, jestli kluby sponzorovat,“ přináší jedno z vysvětlení majitel třetiligových Mutěnic Miroslav Jagoš. Jeho klub zažívá strmý pád, další sezonu zahájí až v I. A třídě.

To Bystrc spadla „jen“ do divize, o období stability však nemohla být řeč. Klub se po zimním odchodu dlouholetého bosse Romana Procházky potýkal s odchodem hráčů i nedostatkem sponzorů. „Peníze se v Brně rozloží mezi spoustu jiných lákavějších sportů. To je logické,“ míní sportovní ředitel Bystrce Libor Danihelka. Mnohem veselejší nálada vládne ve Znojmě a Břeclavi. Znojmo vybojovalo druhou ligu a řeší „příjemnější starosti“. „Nabíráme dalšího strategického partnera. Navíc počítáme s pokračováním výborně fungující spolupráce s městem,“ těší majoritního vlastníka klubu Otu Kohoutka. I břeclavský klub má zajištěný rozpočet, který se pohybuje okolo devíti milionů korun.

Symbolem letošního zmaru jsou Šardice. Sympatický klub s výborným zázemím podruhé za sebou ovládl divizi D. Hráči však mohou na MSFL zapomenout. „Bohužel nebudeme hrát na úrovni kraje ani divize, ale okresu. Moc mě to mrzí,“ hlesl ředitel klubu Radek Grdina.

Blansku hrozí krach

Ještě tíživější situaci zažívají v Blansku. Klub se sice v divizi zachránil, to ale neznamená, že v ní zůstane. Do soutěže se možná nepřihlásí, dokonce mu hrozí zánik. „V pokladně chybí peníze, nejsou ani žádní kandidáti do výboru. Na opakovanou valnou hromadu přišlo šestadvacet členů ze sto padesáti, říká člen prozatímního vedení a kouč prvního týmu Roman Šindelka.

Jen těsně unikl sestupovému pásmu Rostex Vyškov. „Rostex byl hlavním a tedy největším sponzorem, proto jej máme v názvu. Dnes ale už nepřispívá vůbec. Největším sponzorem je nyní město, které mám poskytuje účelovou dotaci na mládež, což znamená pro klub poměrně významnou položku,“ vysvětluje předseda klubu Štěpán Pataki. Z divize se poroučejí také Boskovice s Rousínovem.

Solidní fotbal neodmyslitelně patří ke koloritu měst i vesnic. Na jižní Moravě ale letos dostal pořádnou facku. Bez peněz podpory sponzorů to prostě nejde.

Danihelka: Peníze se v Brně tříští mezi lákavější sporty

Sportovní ředitel Dosty Bystrc Libor Danihelka se po pádu klubu do divize zamýšlí nad ekonomickou situací brněnského a regionálního fotbalu.

Brno – Fotbalová Dosta Bystrc po osmi letech padá do divize. V letošní sezoně se brněnský tým pral s odchodem sponzorů, šéfa představenstva Romana Procházky a zeštíhlením kádru.

Podobnou situaci zažila i řada dalších klubů. Sportovní ředitel Dosty Libor Danihelka hledá příčiny mrzuté situace fotbalu v Bystrci a celém regionu. „Peníze se tříští mezi spoustu jiných lákavějších sportů,“ uvědomuje si Danihelka.

Jak náročné je zajistit třetí ligu?

Obtížné. Rozpočty jsou rozdílné a pohybují se mezi čtyřmi osmi miliony. Některé oddíly mají jistý přísun peněz od města. My dostáváme dotace od brněnské radnice, ale v našem rozpočtu to není nejvýznamnější částka. Jsme rádi, ale zbytek musíme shánět vlastní silou.

S jakým rozpočtem pracuje Bystrc?

Třetí liga stojí zhruba čtyři pět milionů korun.

Snížil se rozpočet oproti loňské sezoně?
Snažili jsme se udržet stejnou úroveň, ale nejde to. Když oslovíme nějakou firmu, většinou se vymluví na ekonomickou krizi.
V Brně se přísun peněz tříští mezi desítky ligových sportů a na třetiligový fotbal zbývá méně prostoru.
Přesně tak. Třeba Kometa zažívá v Brně hokejový boom a táhne sponzory. Peníze se v Brně rozloží mezi spoustu jiných lákavějších sportů. To je logické.

Mutěnice, Šardice nebo Blansko se ekonomicky hroutí a odhlašují soutěže. Je to problém regionu?
Nemyslím. V Mutěnicích je fotbal otázka jednoho jména, ale třeba Břeclav má velkou podporu radnice. Situace je na jižní Moravě různá a každý klub je ve specifické pozici.

Dosta sestoupila do divize. Zajistíte klub v nižší soutěži?
Chceme oddíl ozdravit a hrát důstojnou roli. Pokud seženeme velkého sponzora, zabojujeme i o návrat do MSFL.

Udržíte stávající kádr?

Uvidíme, jak proběhnou jednání s hráči, které má Bystrc na hostování. Někteří kluci odejdou. Na rovinu musím říct, že nesplnili očekávání. Neměli jsme superkádr, ale udělat na jaře pět bodů je málo. Dalším lidem končí smlouva, takže uvidíme, jak se k nabídce prodloužení postaví.

Máte problém sehnat v regionu kvalitní fotbalisty?
Sháníme hráče bez drahého ubytování, pronájmů nebo cesťáků. V okolí Brna s hráči problém je, protože týmy tady hrají většinou krajské přebory. Mimo Petra Malaty z Rosic mě nenapadá nikdo, kdo by třetí ligu v krajském měřítku mohl hrát.
Šardický šok: sešup až do okresu

Šardice – Třikrát v řadě vyhráli šardičtí fotbalisté svoji soutěž. Jednou ovládli svěřenci kouče Ondrůška krajský přebor, dvakrát kralovali v divizi. Po nejúspěšnejším období klubové historie však přichází sešup na fotbalové dno. Šardice budou hrát v příští sezoně pouze jednu z okresních soutěží.

Tvrdý a pro většinu hráčů a fanoušků šokující verdikt vyřkl na schůzce klubového vedení šéf šardického klubu Pavel Holešínský. „FK Šardice oznamuje své rozhodnutí, že jako obhájce prvenství v letošním soutěžním ročníku Moravskoslezské divize, skupiny D nevyužije možnost přihlásit od příštího ročníku 2010/11 A mužstvo mužů do MSFL,“ vydal klub oficiální prohlášení na svých internetových stránkách. Fanoušky však ještě víc šokoval plán na další sezonu. „V novém soutěžním ročníku bude mužstvo mužů FK Šardice nastupovat pouze na úrovni okresu Hodonín,“ rozhodlo vedení.

Nečekaný ortel všechny zaskočil. „Pro nás pro všechny je to obrovské zklamání,“ uvedl sportovní ředitel šardického klubu Radek Grdina. „Mě osobně to velmi mrzí. Tři roky jsme intenzivně pracovali. Klub měl solidní image, ostatní nás respektovaly,“ pokračoval. „Fotbal v Šardicích nekončí. Bohužel nebudeme hrát na úrovni kraje ani divize, ale okresu,“ dodal.

Hráči šardického béčka, které si s předstihem zajistilo postup do třetí třídy, dostanou v mateřském klubu velkou šanci se ukázat. „Chceme dát prostor domácím klukům,“ tvrdí Grdina. Nepříjemná zpráva zasáhla i všechny hráče. „Bylo to překvapení pro celý mančaft. Vůbec jsme nečekali, že by to mohlo skončit až takto. Proslýchalo, že do třetí ligy nepůjdeme, ale s takovým verdiktem jsme nepočítali,“ sdělila opora Šardic Ondřej Sukup. S týmem zažil obě divizní vítězství. Vytouženého postupu do třetí ligy se nedočkal.

Situace začíná být na fotbalovém okrese zoufalá. Po Šardicích zřejmě zmizí v nižších soutěžích i Mutěnice, problémy se záchranou krajského přeboru mají v Hodoníně, Ratíškovicích a Velké nad Veličkou. Kyjov už má sestup zpečetěn. „Fotbal stojí hodně peněz. V dnešní době nejsou firmy ochotné dávat do něj peníze. Náš okres je na tom hodně špatně,“ ví moc dobře Grdina.

Odchod Mutěnic: peníze prý nejsou problém. Hráči ano

Mutěnice, Brno – Peníze, peníze, peníze. Zatímco většinu jihomoravských fotbalových klubů z Moravskoslezské ligy nebo divize trápí nedostatek financí, Mutěnice jsou pravým opakem.

Přestože se třináctý tým třetí ligy kolo před koncem drží na nesestupové pozici, v příští sezoně MSFL hrát určitě nebude. Přihlásí se o tři soutěže níž do 1. A třídy. „Za naším odchodem nestojí peníze, ale hráči,“ řekl prezident Mutěnic Miroslav Jagoš.

Podle něj je pro klub stále obtížnější shánět fotbalisty. „S tím se hodně potýkáme. V juniorkách nemáme dostatek hráčů, kteří by mohli naskočit do třetí ligy. A s přístupem některých ze současných je nemyslitelné, abychom se do ní třeba ještě někdy vrátili,“ popsal současnou situaci Jagoš.
Právě proto se rozhodl nepokračovat v MSFL, mužstvo naskočí do I. A třídy. „Budou za nás hrát kluci z Mutěnic a okolí. Přitom se zaměřím na budování mládeže, od které se musí začínat,“ dodal prezident.

Co se týče financí, tak s nimi letos Mutěnice neměly problém. Ale Jagoš uznává, že shánět sponzory je čím dál složitější. „Všichni si říkají, proč by měli dotovat sport, kde se děje něco podobného jako korupce,“ popsal reakce některých z nich.

Za hlavní při udržení klubů považuje pomoc od firem a také měst. Z letošních tří a půl milionů korun se rozpočet pro nadcházející ročník ztenčí na šest set tisíc korun.
JIHOMORAVSKÉ FOTBALOVÉ KLUBY
Jak na tom jsou…

MSFL

1. FC Brno B se pohybovalo ve středu tabulky. V říjnu přišla na lavičce juniorky nečekaná trenérská rošáda. Vladimíra Michala, který v předloňské sezoně pomohl béčku k záchraně MSFL, vystřídal staronový kouč Petr Maléř. Po podzimu byla rezerva s osmnácti body jedenáctá. Klidu si juniorka užívala už od půlky května, kdy třetí ligu definitivně udržela po výhře 3:0 nad Mutěnicemi. Šestatřicetibodový tým celou sezonu sázel na posily z prvoligového áčka, které mu vynesly devátou příčku. S bezprostředními existenčními problémy se rezervní tým prvoligového klubu nepotýká.
Břeclav také pociťuje složitou ekonomickou situaci ve fotbale, přesto je zdejší klub stabilizovaný. „Nikomu nic nedlužíme, ale na příští sezonu jsme zajištění. Je nám jasné, že i u nás se ale musí šetřit,“ hlásí sportovní ředitel Břeclavi Vladimír Michal. Částka na rozpočet celého klubu se pohybuje okolo devíti milionů korun.
Dosta Bystrc po osmi letech vyzkouší zápasy v divizi. Brněnský klub je kolo před koncem třetí ligy na poslední příčce tabulky bez nadějí na udržení MSFL. Na jaře Dosta uhrála jen pět bodů a celkový zisk dvaadvaceti bodů na záchranu nestačil. Bystrc se potýkala s odchodech klíčových hráčů, marodkou, napjatou atmosférou, zeštíhlením rozpočtu a odchodem šéfa představenstva klubu Romana Procházky.
Líšeň se v MSFL zachránila už dvě kola před koncem sezony. Shánět peníze na fotbal je pro klub ale čím dál těžší. Chybí hlavní sponzor. Nejvíce přispívá Líšeňská radnice a město Brno, ale to je málo. I když Líšenští nemají placeného ani jednoho funkcionáře nebo hráče, stav klubových financí je podle vedení do budoucna neudržitelný. Druhý nejlepší brněnský a čtvrtý klub Jihomoravského kraje si stěžuje, že v takových podmínkách nelze konkurovat Opavě, Frýdku-Místku, Vítkovicím, Olomouci nebo Břeclavi.
Mutěnice pod vedením mecenáše Miroslava Jagoše vystoupaly z krajských soutěží až do MSFL. Vinaři skončili ve třetí lize dvakrát třetí. Pod Búdama měli hráči velmi dobré podmínky. V příští sezoně se však bude v Mutěnicích hrát jen I.A třída. Jagoš v klubu zůstane, ale šanci budou dostávat odchovanci a hráči z okolí.
1. SC Znojmo oproti ostatním klubům z regionu řeší o poznání příjemnější starosti. Pod vedením majoritního vlastníka Oty Kohoutka se klub po několikaletém úsilí prodral do druhé ligy. Největším partnerem klubu je město Znojmo, klub jedná i s dalšími sponzory. Pro druhou ligu musí na stadionu vybudovat zázemí pro novináře, dopingovou místnost a také vymezit sektor pro hostující fanoušky.

DIVIZE D

Apos Blansko překonal v zimě krizi, hráči i trenéři působí v klubu zadarmo a na jaře se zachránili v divizi. Situace je však kritická a v Blansku uvažují nejen o odhlášení z divize, ale v úvahu připadá i zrušení celého klubu, za který nastupuje stovka hráčů ve všech kategoriích. Několikrát opakovaná valná hromada nerozhodla o vedení klubu, to prozatímní požádalo o odklad přihlášky do příštího ročníku na 15. června. Dva dny předtím se na poslední valné hromadě rozhodne o budoucnosti klu­bu.
Boskovice jsou už jistým sestupujícím z divize D. Nové vedení už dopředu avizovalo, že prioritou klubu odteď nebude záchrana mužů v divizi, ale dlouhodobá koncepční práce s mládeží. Hráči také nastupují zadarmo. Na projekt mají v Boskovicích sehnané prostředky a měl by začít fungovat od příštího roku. A mužstvo se bude prát v krajské přeboru.
Framoz Rousínov se v posledních dvou sezonách pral na špici tabulky, zato letošní ročník jeho týmu vůbec nevyšel a ze soutěže padá. Situace v klubu je ale stabilizovaná. Hraje ve vlastním areálu a podle slov předsedy klubu Pavla Franka se rozpočet, včetně údržby a podpory mládeže, ročně pohybuje kolem dvou a půl milionu korun.
Rosice jako nováček soutěže neměly problém se záchranou v lize. Situace kolem klubových financí není ale utěšená. Peníze se podle vedení klubu shánění čím dál hůře. Jedním z nejvýznamnějších sponzorů je město a tři firmy, se kterými má klub dlouhodobější smlouvy o spolupráci a financování. Rozpočet Rosice nechtějí komentovat, ale pohybují se na dně divizního průměru. Přesto se vyhnuly záchranářským starostem.
Šardice dvakrát v řadě vyhrály divizi. Šéf klubu Pavel Holešínský přilákal se svými spolupracovníky do dvoutisícové obce kvalitní fotbalisty, náročného kouče Ondrůška i známého fotbalového odborníka Jaroslava Hastíka. Klub se pyšní nádherným fotbalovým areálem, zmodernizovanými kabinami i nově postavenou restaurací. Má to však velké ale. Příznivci teď budou chodit pouze na fotbal okresní úrovně.
Rostex Vyškov nese název jedné z největších společností v okolí, ale jde spíše o tradici. Firma v současnosti na klub penězi nepřispívá. Hlavním partnerem klubu je město Vyškov. Rozpočet klubu rok od roku kolísá. „Záleží, jaké partnery se nám podaří kontaktovat. Jdeme sezonu od sezony, ale to je asi ve všech klubech stejné. V současné době nám většina partnerů končí a musíme zajistit nové,“ konstatoval předseda klubu Štěpán Pataki.

TOMÁŠ SVOBODA
ZPRAVODAJOVÉ ROVNOSTI