„Řada hráčů má veliký potenciál, potěšilo mě, že mnozí pozitivně změnili své fotbalové myšlení. Chceme předvádět ještě kvalitnější výkony," říká úspěšný vyškovský kouč Miloslav Machálek.

Vybrat jeden důvod radikálního zlepšení mužstva přes zimu asi nejde, ale které byste označil za nejdůležitější?

Jedná se samozřejmě o souhrn celé řady opatření, která byla nutná po nevydařené podzimní části sezony realizovat. Zejména v oblasti doplnění rychlostně a ofenzivně laděných hráčů, nutnost provedení změny v oblasti pozitivního myšlení hráčů, apelace na zvýšení morálně volních vlastností a v neposlední řadě i velká práce v oblasti technicko-taktické přípravy, zejména ve vyhledávání a následném získání vhodných typů hráčů, v rozdělení rolí jednotlivých hráčů. V tomto směru nám hodně pomohlo působení kapitána týmu Jardy Schindlera, brankaře Ládi Kollára a výkony stopera Davida Hodináře. Za možnost uskutečnit požadované změny patří dík výboru fotbalového klubu v čele s předsedou Štefanem Pataki.

Jak se mužstvo změnilo od doby, kdy jste odcházel?

V předchozím období bylo mužstvo vhodně vyvážené, v obranné fázi k mnoha změnám nedošlo, snad jen v osobě brankáře, ale v útočné fázi scházeli rychlostní typy hráčů, jako byli Martin Hirsch nebo Tomáš Machálek. V jarní části jsme na tyto absence reagovali, a jak se v sezoně prokázalo, vhodným doplněním kádru zejména Pavlem Kucharčukem, střelcem Jardou Večeřou, „oživením" Filipa Novotného a v neposlední řadě zařazením dorostence Michala Jeřábka do základní sestavy na klíčový post středního záložníka.

Trenér divizních fotbalistů MFK Vyškov Miloslav Machálek.Které hráče byste označil za největší opory, případně, kteří šli výkony nejvíce nahoru?

V prvé řadě musím zdůraznit, že záchrana divize byla zejména dílem kolektivního pojetí celého mužstva, i když každý hráč samozřejmě přispěl něčím jiným. (Trenérovo hodnocení jednotlivců přinášíme v samostatném materiálu). A nemohu zapomenout na významnou roli mého kolegy Valdemara Horvátha, který výborně pracoval s hráči na tréninku, navíc neváhal pomoci mužstvu přímo na hřišti. Jeho výkony byly obdivuhodné. Poděkování patří i masérovi Petrovi Seidlovi a vedoucímu mužstva Jardovi Hejnému.

Co vás na jaře potěšilo nejvíc a na druhé straně, byl jste něčím vyloženě zklamaný?

Nejvíce mne potěšila výrazná změna v myšlení a v přístupu k fotbalu jako takovému. To mělo velký vliv na kolektivní pojetí hry a projevilo se to zejména v utkáních, která se nevyvíjela podle našich představ. V těchto momentech mužstvo prokázalo potřebnou odolnost a velkou sílu změnit vývoj utkání na svoji stranu. Dokázali jsme v několika utkáních otočit skóre a tato utkání dotáhnout do vítězného konce. Zklamaný jsem byl jen výsledkem utkání v Otrokovicích.

V zimě po vlastním rozhodnutí odešel Richard Dostálek. Myslíte, že s ním by byl Vyškov ještě lepší? Případně nechyběl mužstvu takový vůdčí typ?

My jsme projevili zájem o pokračování Richarda ve Vyškově, ale on se rozhodl jinak a my jsme to respektovali. O vůdčí roli v týmu jsme se již bavili, ta sama od sebe náležela Jardovi Schindlerovi.

Jak bude vypadat letní příprava?

Letošní letní příprava bude opravdu krátká. Zahajujeme 11. července, budeme trénovat každý den a již 20. července je stanoven termín pro první kolo Českého poháru. Do přípravy budou zařazeni někteří dorostenci, přičemž současný kádr bychom rádi zachovali. Zajisté se budeme snažit o doplnění mužstva. Sehrajeme pravděpodobně sedm přípravných utkání.

Může v novém ročníku Vyškov opravdu zaútočit na nejvyšší divizní příčky, což asi budou fanoušci po jarních výsledcích očekávat?

My jsme již v této sezoně hodně pracovali na snaze celého mužstva jít do každého utkání s cílem zvítězit. Na tomto přístupu nehodláme nic měnit.

Trenér divizních fotbalistů MFK Vyškov Miloslav Machálek.Jak byste charakterizoval rozdíl mezi divizí a MSFL? Tedy fotbalově i zázemím?

Mezi těmito soutěžemi je stále značný rozdíl, zejména v kvalitě schopností jednotlivých hráčů. Družstva z vyšších soutěží lze porazit, ale ne opakovaně porážet.

Na jména posil je určitě brzo, takže alespoň, které posty budete chtít posílit? Bude pokračovat i Jaroslav Schindler?

Na jména je opravdu poměrně brzy. Jak už jsem avizoval, o všechny hostující hráče máme zájem, ale jednání zatím probíhají. Jarda Schindler se sám rozhodne, zda bude pokračovat. Byl bych velmi rád, kdyby naše úspěšná spolupráce nadále pokračovala.

Co říkáte návštěvám na domácích zápasech?

Chci všem fanouškům, kteří navštívili náš stadion, poděkovat za podporu a pozvat je na utkání podzimní sezony, ve kterých budeme chtít předvádět ještě kvalitnější výkony.

Jak je viděl trenér

Ladislav Kollár – velká opora mužstva, výborný přístup k plnění svých povinností, vzorná docházka na tréninkové jednotky, přes menší chybičky ve dvou utkáních velká opora Vyškova.

Lukáš Koláček – hráč na pravé straně defenzivy, podával stabilní výkony, ale nijak na sebe neupozornil, předpokládáme zvýšení výkonnosti zejména v podpoře ofenzívy mužstva.

David Hodinář – stoper, v závěru sezony kapitán, podával výborné výkony, prokázal vzorný profesionální přístup, opora mužstva.

Jaroslav Schindler – velký profík, moc nám pomohl a víc k němu není potřeba dodávat.

Petr Čoupek – po nevýrazném podzimu patřil k oporám mužstva, vstřelil důležité bodové branky, v závěru pro zranění chyběl.

Jan Baričák – hrál na místě krajního záložníka, v závěru v obraně, udělal výrazný výkonnostní pokrok, problémem je oblast fyzické připravenosti vlivem pracovního vytížení v civilním zaměstnání.

Ondřej Maděrka – hráč použitelný na více postech, odehrál kvalitní utkání jak na pozici středního záložníka či stopera, má předpoklady se zlepšovat, ale je potřeba vynaložit více úsilí.

Martin Žoček – hráč s velkými předpoklady, jeho výkony snižují opakované zdravotní problémy, věřím, že se v následujícím období stane llídremmužstva.

Michal Jeřábek – pro nezasvěcené největší příjemné překvapení, svými výkony si nastavil laťku vysoko, výborným přístupem a snahou po sebezdokonalování je vzorem pro další mladé hráče.

Pavel Kucharčuk – rychlostní typ hráče, v několika utkáních podal kvalitní výkony, rezervy má v technicko- taktické oblasti, mladý hráč, může se výkonnostně posunout.

Tomáš Hradil – pozdním nástupem do přípravy ovlivnil kvalitu výkonů v úvodu sezony, v závěru stabilní hráč základní sestavy, má velký potenciál.

Filip Novotný – velmi zajímavý hráč, záleží jen na něm, zda usilovnou prací rozvine svůj nepopiratelný fotbalový talent. Během sezony udělal velký pokrok, zejména v oblasti svého zodpovědného přístupu ke kolektivnímu pojetí hry.

Jaroslav Večeřa – střelec týmu, příprava a začátek sezony ve velké formě, závěr již ne tak kvalitní vlivem opakovaných zranění, rádi bychom nadále spolupracovali. Výrazná postava na cestě klubu za záchranou.

Na záchraně mají podíl i hráči, kteří se nezapojili do hry tak často, ale v mnoha případech kvalitně: Jan Kopáček, Ondřej Král, Ivo Sigmund a dorostenci Tomáš Vrána, Roman Kamenný, Ondřej Kostelka, Petr Cigánek, Lukáš Mrnuštík a Leoš Holásek. S kádrem trénovali ještě Josef Lička a Roman Smutný, ale ti zatím po těžkých zraněních do hry nezasáhli.