VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Majitel klubu popřel celý rok a půl naší spolupráce, vypráví trenér Habanec

Brno /ROZHOVOR/ - Před minulou prvoligovou sezonou přišel do Brna s vizí, že fotbalisty Zbrojovky vytáhne z šedivého podprůměru a vtiskne jim atraktivní herní pojetí. Trenér Svatopluk Habanec se těšil bezmezné důvěře majitele klubu Václava Bartoňka, dostal tříletou smlouvu s možností prodloužení, boss Zbrojovky s ním výhledově počítal do křesla sportovního ředitele. Jenže minulou sezonu zakončili Brňané až na jedenácté pozici, a když prohráli tři ze čtyř úvodních kol nového ročníku, dostal trenér vyhazov. Jakkoli se to zdálo nereálné vzhledem k jeho vřelému vztahu s majitelem. „Zbrojovka je moje srdeční záležitost a nadále jí budu fandit,“ přesto říká sedmačtyřicetiletý brněnský rodák Habanec.

10.9.2017
SDÍLEJ:

Fotbalový trenér a bývalý fotbalový obránce Svatopluk Habanec.Foto: Deník/Lenka Jebáčková

Jak přijímáte rozhodnutí o svém konci ve Zbrojovce?
Byla to nastavená cesta, která skončila dřív, než jsem předpokládal. Když mě majitel oslovil, schůzkami a setkáním si mohl udělat obrázek o mém pohledu na koncepční fotbal. Takový prostor při hledání trenéra už mít nebude. V Teplicích, v Ústí nad Labem nebo na Slovácku jsem vždy pracoval dlouhodobě a koncepčně. To je slovo, které se svým způsobem momentálně vnímá v Brně jako urážka. Málokdo koncepci vnímá jako dlouhodobý proces, který není spojený jen s A mužstvem, ale klubově od mladších žáků až po áčko, což jsme ve Zbrojovce společně načali.

Proč podle vašeho názoru už s koncepcí nepokračujete?
Protože se tak majitel rozhodl ze dne na den a popřel tím celý rok a půl naší nastavené spolupráce. Nejdůležitější je, aby od prvního do posledního člověka platila jednota myšlení. Jenže poslední dobou už jsme často odcházeli z cesty a nechával jsem se ovlivnit neodbornými názory. Bylo to pro mě varování, že se v tom nechtělo pokračovat.

Můžete být konkrétní?
Ještě tři dny před mým koncem se neustále mluvilo o tříletém až pětiletém angažmá. Nebavím se jen o trenérovi, ale měl přijít hlavně manažerský posun, neměl jsem zůstat doživotně trenér. Tým nebo skupina většinou zkolabují zevnitř, což se ve Zbrojovce stalo. Bohužel se nedalo pokračovat, jestliže majitel nebyl přesvědčený o tom, o čem jsme si říkali od začátku.

Majitel přestal stát na vaší straně?
Řekl bych, že ano, přestože mne v tom dennodenně v diskuzích ubezpečoval, ale popsal to trochu jinak, že došlo k neakceptovatelnosti hráčů směrem ke mně.

Svatopluk Habanec
∙ Narodil se 22. září 1969 v Brně, je rozvedený, má dvě dcery.
∙ Vyučil se jako elektrikář, ve fotbale dosáhl nejvyššího trenérského vzdělání.
∙ Se Zbrojovkou Brno se stal v sezoně 1987/1988 dorosteneckým mistrem Československa.
∙ Je bývalý obránce, v sezoně 1996/1997 odehrál 25 utkání v první fotbalové lize a vstřelil dva góly.
∙ Trenérskou dráhu začal v Teplicích, vedl Ústí nad Labem, Slovácko a do srpna byl šéftrenér Zbrojovky Brno.

Tedy že proti vám šla kabina?
Tak popsaný důvod je asi horší, než kdyby mi někdo řekl, že jsem nějaké tři tečky. Dělal jsem kapitána mančaftu jako hráč v Teplicích, stmeloval jsem kabinu, tvořil jsem její chemii jako hráč i trenér, ať už v Teplicích, Ústí nebo na Slovácku. Měl jsem k sobě samozřejmě i lídry, kteří mi napomáhali. Došlo k obrovským změnám v kádru Zbrojovky, takže si nedokážu představit, že kabina, kterou jsem si skládal, byla proti mně.

Původně jste měl opustit pouze trenérskou funkci, jenže za pár dní už vás klub vůbec nechtěl. Zaskočilo vás to?
Slovo majitele, které jsem znal jako opravdu pevné, už neplatilo. Ještě v pondělí jsem se dozvěděl, že mám čekat na telefon a v úterý ráno rozebereme situaci. Z rána se stal týden, což mě srdečně mrzelo, ale majitel asi potřeboval čas, aby byl přesvědčený o správnosti svého rozhodnutí.

Byl to pro vás šok?
Nepočítal jsem s tím a velmi mne to lidsky zklamalo, ale jedno velké upozornění nastalo tehdy, když mi po druhém kole volali zničehonic trenéři, které oslovila osoba z klubu s nabídkou jít trénovat do Brna. Ptal jsem se majitele, co se děje, a ten mi řekl, že osoba, která volala trenérům, už se nebude dál v klubu angažovat. Za tři dny se to otočilo tak, že ve Zbrojovce nepracuju já.

Narušilo takové jednání vaše vztahy s majitelem klubu Václavem Bartoňkem?
Zaprvé Vašek Bartoněk je jeden z neskutečných fanoušků a patriotů Zbrojovky. Jak jsem nahlédl i do nitra klubu, je až k nevíře, kolik peněz do něj dává. Druhá věc je, že jsme měli velmi dobrý vztah. Jenže došlo k narušení zevnitř některými lidmi. Pak přišel tlak fanoušků, kteří tlačili na mé jméno, a Václav jim podlehl.

Na druhou stranu výsledky minulé sezony i letošní měla Zbrojovka tristní, za což nese trenér zodpovědnost, nemyslíte?
Výsledky jsou velké zklamání. Fanoušek čeká výhru jakýmkoli způsobem, jestli fotbalově, nebo náhodně, ho až tak nezajímá. Má chyba byla, že jsem od začátku mluvil o fotbalovosti, hře v držení balonu, což se neprojevilo do výsledků, ale čísla jako držení míče, přihrávky či střely na branku soupeře se jednoznačně zvedla oproti minulým dobám. Za tohle hovoří statistiky, kterými klub disponuje.

Jenže na výsledek tahle čísla vliv neměla…
To ano. Měli jsme čtrnáct remíz v loňské sezoně, kdybychom třikrát vyhráli, máme o šest bodů víc a pohybujeme se někde na devátém místě. Bylo by to něco úplně jiného. Neuvědomil jsem si, že v klubu není odborný oponent, který mě bude směřovat tak, aby z názorového rozdílu vzešlo něco, co tým posune.

Potřebuje trenér oponenta?
Tady si musím nasypat popel na hlavu. Doufal jsem, že se odbornou oponenturou o někoho opřu, ale měl jsem si to lépe vyhodnotit. Vykonával jsem dvě funkce a naložil jsem si toho na sebe opravdu moc. Spousta lidí řekne, že na koho si Habanec ukázal, toho měl, takhle to však nebylo.

Chtěl jste do Brna jiné hráče?
Když jenom uvedu jména jako Navrátil, Chrien, Poznar a Tecl. Kdyby se povedli tihle hráči, které jsem v konečném důsledku nemohl časově řešit, neděláme tento rozhovor.

Proč do Zbrojovky nepřišli?
V mnoha případech jsem byl ujištěn, že je to hotové, ale výsledek takový nebyl. Potřebovali jsme minimálně tři hráče za Řezníčka a vzešel z toho jeden. Nechci urazit jakéhokoli hráče, protože jsem měl možnost si vybrat z dalších, ale k mání nebyla jména, která jsem již zmiňoval.

Měl jste se zaměřit na jednu funkci, když obě nešlo stíhat?
Zpětně bych řekl, že asi ano, přesto bych nechtěl, aby fotbalovou koncepci v Brně rozjížděl někdo jiný. Od začátku jsme měli představu, že současná dvojice trenérů, kteří vedli zápas se Spartou a mají důvěru na další duel, za rok a půl nebo za dva možná tým povedou.

Celou dobu se ozývaly kritické hlasy vůči vám, i po konci v klubu. Co si o nich myslíte?
Myslel jsem si, že náročné publikum nebude tak agresivní a asi trochu naivitou jsem čekal, že fanoušci mají v klubu Brňáka, který tady vyrůstal, jako dorostenec udělal titul Československa, ke Zbrojovce má opravdu srdcový vztah. Když v desátém kole zazněly hledištěm hlasy: Habanec, ven! Samozřejmě to pro mě bylo trochu utrpení srdečního stavu, ale fanouška vnímám opravdu tak, že miluje klub, chce výsledek a ten nepřicházel.

Jak vám bylo, když jste předstoupil před rozhořčené fandy po prohře 0:3 v Olomouci?
Jeden hlas z klubu mi říkal, ať uteču zadním vchodem, ale tohle nejsem já, chtěl jsem k fanouškům jít a vyříkat si to. Výkon, co jsme předvedli za pětadvacet minut, není možné akceptovat a je potřeba udělat radikální řez. Po poradě s majitelem jsem řekl pět zásadních věcí, které mají nastat, aby i hráči zodpovídali za předvedený výkon. Něco z toho samozřejmě nastalo, ale už prakticky beze mě.

Co se vám v Brně povedlo?
Tolik prostoru jako za poslední rok nedostávali v Brně mladší hráči již dlouhodoběji. Tohle vnímám jednoznačně jako pozitivum. Ať jsou to hráči Šural, Přichystal, Krejčí, Sedlák nebo Růsek, mladé fotbalisty jsem využil jako ve svých předešlých angažmá. Není možné, aby Brno nemělo v mančaftu mladé hráče, protože do budoucna tady musí mládež být tak silná, aby je první tým využil.

Kdo vás ve Zbrojovce příjemně zaujal?
Petr Švancara. Za prvé to je obrovský srdcař, za rok a čtvrt jsem nezaznamenal ani náznak, aby mluvil o Zbrojovce v jakémkoliv negativu. Ať se na mě nezlobí, ale předtím jsem ho nazval profesionální roztleskávač dělnické třídy, což musím opravit: Petr Švancara je otvírač správných dveří a myslím, že má být v jiné funkci, než ve Zbrojovce je.

Donedávna se špílmachr týmu Pavel Zavadil po odchodu nechal slyšet, že se v Opavě trénuje víc a váš konec musel nastat. Jak to na vás působí?
Nedávno jsem viděl hodinu, kterou zaměřil přednášející na téma negativního vůdce, a největší část měl o Pavlu Zavadilovi, který byl schopen v rozhovoru po zápase zkritizovat spoluhráče, předchozího trenéra, taktiku vedení mužstva, takže jsem ani nečekal, že Pavel Zavadil bude lídr, jakého jsem měl v podobě Libora Doška nebo Veliče Šumulikoského. Už minulý brněnský trenér mě upozorňoval, že možná problém nastane. I přes to vše jsem věřil, že Zbrojovce pomůže a nabídl mu smlouvu, kterou odmítl.

Jaká bude vaše budoucnost?
Po šestnácti letech trénování bylo možná trochu z vrchu dané, že mám zbrzdit a jednoznačně se okamžitě nepoženu do angažmá. Do konce roku absolvuji tři stáže. Zaměřím se na studium a vzdělávání, aby se do budoucna neopakovaly chyby, které jsem udělal.

Co Zbrojovka potřebuje, aby se už zvedla z podprůměru?
Zbrojovka se musí dát směrem odborníků na fotbal, jednoznačně uvnitř klubu oddělit názory a vytvořit opravdovou strukturu k řízení profesionálního fungování, a ne aby vše zahlcovalo majitele klubu.

Autor: Jaroslav Kára

10.9.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Auto na střeše a zraněné dítě. Takový následek měla havárie Škody Octavie, ke které v neděli po půl čtvrté odpoledne vyrazili na silnici I/54 k Heršpicím policisté, hasiči i záchranáři.
AKTUALIZOVÁNO

Auto se při havárii převrátilo na střechu. Hasiči poskytli první pomoc dítěti

Třináctý ročník Vyškovského Mikulášského běhu byl opět i Memoriálem Milana Dvořáka. V hlavních kategoriích vyhráli Irena Pospíšilová a Jiří Němeček.
7

Ve Vyškově se atleti loučili se sezonou. Medaile a dárky rozdával Mikuláš

ONLINE ROZHOVOR: Ptejte se ředitele Českého rozhlasu Brno Jaromíra Ostrého

Jižní Morava – Před čtyřmi lety se vrátil do Brna z pozice šéfredaktora Dvojky Českého rozhlasu. Jako ředitel Českého rozhlasu Brno má za sebou čtyři roky bez přestávky a teď právě pracuje na rozdělení brněnského a zlínského studia.

Impulsy k tetování jsou různé. Je načase zbavit se předsudků, říká tatér Musil

Blansko – Sklepní doupě s lehátkem, chatrné osvětlení a pofidérní muž s tatérskou jehlou. Tento obrázek tetovacích salonů nám často vnucují béčkové filmy. Zažité představě zcela vzdoruje salon blanenského tatéra Jiřího Musila. Spíše než jako tatérské studio působí dojmem luxusně zařízeného kosmetického salonu. V pečlivě uklizené místnosti, které vévodí černé křeslo, nás vítá sympatický hubený muž. Ačkoliv sám prosazuje při tetování vysoké hygienické standardy, pozastavuje se nad přemrštěností některých norem. „Zdá se mi zvláštní, že nikoho stejnou měrou nezajímá výtvarná stránka. Občas s nadsázkou říkám, že úředníkům je jedno, jestli tam vytetuji lejno, hlavně když bude sterilní,“ směje se Musil.

Svezení Populárem probudilo vášeň. Muzeum motorismu ročně navštíví 10 tisíc lidí

Znojmo – Starou stíhačku, parní lokomotivu a především desítky historických motocyklů, aut a rozmanitých strojů. To vše sesbíral a před vystavením obnovil majitel znojemského Muzea motorismu Jan Drozd. Návštěvníky do staré vodárny u znojemské přehrady láká už desátým rokem.

Politikou se dnes bavím, když už si ten cirkus platíme, říká herec Kňažko

Brno - Hru Shylock, která se podle něj dotýká nás všech, uvede v pondělí Divadlo Bolka Polívky v hlavní roli s Milanem Kňažkem. Slovenský herec se po pádu komunismu od divadla přesunul do politiky. Působil jako poradce Václava Havla, později jako slovenský místopředseda vlády a ministr kultury. Před pár lety se k divadlu vrátil, aby pomohl najít nový směr. „Pádem komunismu divadlo ztratilo důvod projevovat svobodu mezi řádky a v metaforách. Hledalo nový směr. Proto jsem se vrátil,“ říká Kňažko v rozhovoru pro Deník Rovnost.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT