Populární „Valnožka“ začínal jako žáček s fotbalem v Sokole Opatovice. Následovala dnes už neexistující třetiligová Královopolská strojírna Brno. Na vojně hrál za VTJ Tábor. Ve Zbrojovce a Boby Brno působil v letech 1993-1998. Do Drnovic Zdeňka Valnohu pozval trenér Karel Večeřa.„V Brně mně skončila smlouva a novou jsem nedostal. Takže jsem na začátku roku 1999 podepsal kontrakt na jeden a půl roku s Příbramí. Ale vydržel jsem tam jen jarní půlku sezony. Z Drnovic mně zavolal pan Večeřa, takže nebylo co řešit. Dobrý klub, dobrý trenér, a hlavně to z Brna bylo kousíček,“ popsal ofenzivní záložník svoji cestu do drnovické „bronzové“ sezony 1999 – 2000.

I po těch dlouhých letech ho fandové okamžitě poznávají. Vypadá dost stejně v dobách své největší slávy, kdy málem nakoukl do české reprezentace. Roky nezměnily ani jeho povahu. Stále je hodně vitální, usměvavý, dobrý kamarád. Svoji hráčkou kariéru ukončil v krajském přeboru ve Vojkovicích jako hrající kouč. Trenérsky pak navázal u divizního staršího dorostu brněnského FC Svratka, aby se po letech vrátil do Zbrojovky. Aktuálně je hlavním trenérem jejího ligového dorosteneckého týmu do osmnácti let.

Jako jeden z řady fotbalistů, kteří nastupovali za Brno i Drnovice, má plné právo porovnávat oba kluby z těch dob. Odpověď na otázku, jaký mezi nimi byl rozdíl vystřelil bez váhání. „V Brně byl velký a starý stadion, v Drnovicích nový a malý,“ vyjádřil s úsměvem a velmi prakticky a s upozorněním, že všechno ostatní, tedy hlavně klubové managementy a kvality hráčských kádrů, bylo srovnatelné.

V aktivní kariéře prožil ve Zbrojovce i v Drnovicích jejich poslední období, která se dají nazvat slavnými. „S Drnovicemi jsme skončili v lize třetí, to byl můj největší fotbalový úspěch. Hráli jsme evropský pohár s Mnichovem 1860 a moc nám nechybělo, abychom přes něj přešli. Doma jsme remizovali 0:0 a v Mnichově prohráli 0:1. Z pohárových utkání se Zbrojovkou si nejvíc vybavuju Rapid Vídeň. Tehdy patřil k nejslavnějším evropským klubům. U nich jsme prohráli 1:6, ale doma jsme je porazili 2:1 a já jsem dával druhý gól,“ vzpomíná.

K památným zápasům řadí i některé ligové. Jeho generace doma porážela tehdy suverénní Spartu. V jednom z nich před čtyřicetitisícovou kulisou Zbrojovka vyhrála 3:1, když konečnou podobu výsledku dala Valnohova třetí branka. „Hrál jsem i ten zápas, který je dosud diváckým rekordem. Se Slavií (1:1) bylo v Lužánkách oficiálně 44 000 diváků. To je velký zážitek. Já ale mám i jeden negativní. Utkání jsem pro těžší zranění nedohrál,“ přidal další dojmy.

Zdeněk Valnoha
Narozen: 1973 v Brně
Zápasy/góly v I. lize: 254 / 29 - Drnovice: 52 / 2, Brno: 162 / 26
Kluby: Sokol Opatovice, KPS Brno, VTJ Tábor, FC Boby Brno, 1. FK Příbram, 1. FK Drnovice, 1. FC Brno, FC Dolní Kounice, MFK Ružomberok, 1. SC Znojmo, Olympiakos Nicosia (Kypr), Sokol Tasovice, TJ Vojkovice.