Pět gólů, dvě penalty, dvě červené karty, karetní přehmat rozhodčího, spousta pohledných akcí a hodně vzrušená atmosféra.

Divizní fotbal mezi domácím Vyškovem a hostujícím Žďárem nad Sázavou toho přinesl hodně. Rostex v neděli odpoledne hostil druhý tým tabulky a nikdo nečekal, čeho všeho se jeho aktéři dočkají. „Zápas byl hodně emoční a dobrý. Pro fanoušky určitě super, pro trenéry vražda. Já jsem zestárnul tak o deset let,“ vtipkoval po závěrečném hvizdu vyškovský trenér Valdemar Horváth.

Začátek ničemu prazvláštnímu nenasvědčoval. Vyškovští, jak je jejich dobrým zvykem, začali doma hodně aktivně a brzy si vyvinuli slušný tlak. Z něj vzešel i první přesný zásah, kdy po čtvrthodince hry Kollár na půlící čáře vysunul Hradila a ten si všiml špatného výběhu brankáře Pometla. Z první jej přehodil a na druhé straně do sítě v klidu míč uklidil Lička.

Penalta a hned gól

Šok ale přišel o dalších patnáct minut později. Nejprve měli hosté výhodu pokutového kopu za faul Kollára na Pohanku, ovšem Vomel nechal vyniknout Kopáčka. Varování ospalým domácím nestačilo, podcenili přízemní centr zleva a kanonýr Chmelíček na přední tyči pohodlně srovnal. „To jsme vypadli úplně z role. Gól jsme dostali proti desíti, někoho ošetřovali, propadli jsme u lajny. Věděli jsme, že Chmelíček chodí na první tyč, ale nezareagovali jsme na jeho pohyb. To mě hodně mrzelo,“ přiznal vyškovský kouč.

Druhá půle, ta stála za to. Fanoušky Rostexu nejprve uklidnil agilní Hradil, když si naskočil na centr Vorala a hlavou dal svým barvám znovu vedení. Jenže to ještě nic zásadního neznamenalo.

Vášně na hřišti se pořádně rozvířily po hodině hry. Krásná akce Žďáru na jeden dotek dospěla k samostatnému úniku Pohanky a toho ve vápně skolil Žoček. Sudí Beneš se ani moment nerozmýšlel, nařídil už druhou penaltu a faulujícího poslal do kabin. Z jedenácti metrů se nemýlil Chmelíček a podruhé zvedl ruce nad hlavu.

Zlom zápasu a nervových soustav několika přítomných přinesla sedmdesátá minuta. To na půlce „zajel“ už dříve žlutou kartou oceněný Vomela, a přestože domácí dostali výhodu, v přerušení se sudí poradil s asistentem a udělil kartu. Jenže nesprávně Bratršovskému. Ten se, vědom situace, nijak nebránil, Beneš nakonec vzal vše zpět a poslal pod sprchy Vomelu.

„Co rozhodčí, to zhodnotí ti, co k tomu mají kompetence. Já myslím, že tam byly úplně zbytečné přehmaty. Diskutabilní zákroky nehledě na to, že už při první penaltě měl dostat Kollár červenou, vždyť to byla gólová šance. Mohlo to být všechno jinak, ale to nezměníme,“ spílal zpětně hostující lodivod Petr Nedvěd.

Domácí se tak dostali z hodně složité situace, a když o pár minut později utekl napravo Novotný a jeho centr Pometlo neudržel v rukou, Lička z otočky zajistil Vyškovu tři body. „Šel jsem na první tyč, jak máme správně chodit. Gólman si zakřičel, stejně mu to vypadlo, já se otočil a dal to tam. Nedíval jsem se, prostě to vyšlo,“ popsal svůj druhý gól dne střelec.

Infarktový závěr

Ani to nebylo vše. Jistotu domácím mohl dát Hradil, obešel i brankáře, ale netrefil se mezi tři tyče. Neuvěřitelné utkání uzavřel hostující Pohanka, když v posledních vteřinách tříminutového nastavení hlavou sám u tyče přestřelil.

Vyškov vyhrál 3:2. „I já jsem reagoval dost impulzivně, bylo to nahoru dolů, třásli jsme se do posledních sekund. Tam jsme zase pustili zbytečně míč a nedohráli v pohodě. Máme tři body, potřebovali jsme je a jsou tady,“ shrnul dění na vyškovském trávníku Horváth.

Hosté naopak těžko vstřebávali svůj vztek, trenér ale zachoval profesionalitu „Je to vždy o šancích, domácí jich proměnili víc než my, a tak vyhráli. Byl to spíš remízový zápas, my udělali chyby a bylo jich víc než u domácích,“ dodal Nedvěd.

Vyškov 3:2 Žďár nad Sázavou

Branky: 16., 75. Lička, 48. Hradil – 32., 60. Chmelíček.

SK Rostex Vyškov: Kopáček – Kollár, Hodinář, Novotný, Koláček – Sigmund (Farník), Martin Žoček, Voral, Pospíšil (82. Daněk) – Hradil, Lička.

FC Žďas Žďár nad Sázavou: Pometlo – Cipruš, Turek, Šindelka (32. Mašek), Bratršovský – Vomela, Doležal, Zedníček, Heide – Pohanka, Chmelíček.

ŽK: Kollár – Vomela, Heide.

ČK: 59. Martin Žoček – 70. Vomela

Rozhodčí: Beneš – Mikyska, Strya.

Delegát: Kotouček.

Diváci: 160.

Po minutách: SK Rostex Vyškov – FC Žďas Žďár nad Sázavou

12. Velká šance Rostexu: po ztrátě míče zabojoval Lička, získal na pravé straně u vápna hostí míč, jeho přihrávka po zemi prošla až na hranici vápna k Žočkovi. Obstřelení brankáře z ideální pozice se nezdařilo, strážce žďárské svatyně zasáhl nohou.

16. 1:0 – Lička. Rychlá precizní akce: na půlící čáře rozehrál Kollár po straně, Hradil si všiml nepřesného vyběhnutí gólmana a okamžitě ho přehazoval na druhou stranu. Tam dobíhal Lička a před ním zívala prázdná brána.

17. Lička je při chuti: vyškovský kanonýr se ocitl znovu v brejku, obtěžován vystřelil z nevýhodného úhlu přímo do náručí Pometla.

22. Pokutový kop pro hosty: Kollár fauloval ve vápně Pohanku. K penaltě se postavil Vomela, ale blýskl se Kopáček. Vytěsnil na roh a uchránil Vyškovu čisté konto.

25. 1:1 – Chmelíček. Varování Rostexu nestačilo: po špatném trestném kopu hostů se míč dostal na levou stranu. Přízemní centr prošel přes řadu hráčů, Chmelíček v klidu zakončil zblízka k tyči.

35. Po vyškovském rohu míč prolétl podél celé brankové čáry. Natahovala se řada hráčů, nejblíž měl k míči Novotný. Ani on, ani nikdo jiný ale míč do sítě nedostal.

48. 2:1 – Hradil. Po chybě hostí při rozehrávce se k centru zleva dostal Voral, na přední tyči našel Hradila a ten dává domácím vedení.

59. Další penalta pro hosty: fantastická akce na jeden dotek skončila samostatným únikem Pohanky. Svalil ho ve vápně Žoček. Uviděl červenou kartu a penaltu jistě proměnil Chmelíček.

60. 2:2 – Chmelíček. Pokutový kop proměnil střelec dne zcela s přehledem.

70. Pětiminutové dohady na hřišti odstartoval faul už „žlutého“ Vomela na centrujícího Novotného u půlící čáry. Hrálo se dál, po přerušení a debatě sudích nejdříve udělil hlavní Beneš žlutou nesprávně, pak si omylu všiml a potrestal Vomela. Ten tak musel ze hřiště.

73. K odraženému míči se dostal Farník. Vystřelil tvrdě k tyči z velké dálky, gólman vytáhl na roh.

75. 3:2 – Lička. Nervózní hosté dělají chybu, po pravé straně utekl Novotný, až od brankové čáry nacentroval, Pometlo neudržel míč a ten z otočky dostal do sítě Lička.

87. Hradil mohl potvrdit domácí výhru: svoji krásnou akci přes několik soupeřů vyšperkoval i kličkou do středu brankáři, ale zakončil vedle tyče. Drama pokračuje.

90.+2. Pohanka měl na hlavě vyrovnání, po centru zblízka na zadní tyči měl odkrytou bránu, ale přestřelil.