Podobný osud sice další oddíly nepotkal, na startu podzimních soutěží bude v soutěžích dospělých dokonce stejný počet družstev, jako loni, ale v okresním přeboru dorostu bude hrát jen devět družstev, zatímco minule to bylo čtrnáct.

Losovací aktiv okresních fotbalových soutěží konstatoval, že zánik dorosteneckých týmů má i jiné důvody, nicméně pro budoucnost okresního fotbalu je velkým varováním. Počty v soutěžích dospělých se udržely díky nově vzniklým B mužstvům a v případě Nesovic i C týmu. „Zůstalo nám asi šest dorostenců, takže naopak dorost jsme přihlásit nemohli. Ale chtěli jsme, aby kluci, co vyšli z dorostenecké kategorie, měli kde hrát,“ vysvětlil zástupce klubu Pavel Bodeček.

Soutěže dospělých se nemění

Struktura soutěží dospělých tedy zůstane stejná. Pod okresním přeborem se budou hrát dvě skupiny třetí třídy a v nejnižší čtvrté třídě to budou rovněž dvě skupiny. Všechny soutěže budou mít po čtrnácti účastnících. V okresním přeboru se devět týmů utká každý s každým. Je sympatické, že čtyřem klubům, Hodějicím, Velešovicím, Křenovicím a Otnicím, se počet šestnáct zápasů jeví jako malý, a proto pro ně svaz připravil samostatnou, jakousi pohárovou, soutěž. Ve čtyřech turnajích, dvou před zahájením mistrovských soutěží a dvou po nich, mezi sebou sehrají každý dalších osm zápasů.

Losovací aktiv ovšem nejprve zhodnotil uplynulý ročník a vyhlásil okresní přeborníky a nejlepší okresní střelce. Okresním přeborníkem mužů se zaslouženě stal drnovický tým FKD, v dorostu byly nejlepší Pačlavice, v žácích Hodějice a v přípravkách kluci z Framozu Rousínov. Absolutně nejlepším střelcem okresních soutěží se stal žák Lukáš Kraut z Milešovic, který svým soupeřům nastřílel úctyhodných třiasedmdesát branek.

„Když jsme před třemi lety znovu zakládali v Drnovicích fotbal, dali jsme si cíl návrat do I.B třídy. Ale že to půjde tak rychle, tedy každý rok postup, to je určitě nad plán. A taky to nebylo tak jednoduché, jak na první pohled vypadá náš odstup od druhého místa. V okresním přeboru jsme měli těžké soupeře jako například Švábenice, u nás hrála dobře Pustiměř, prohráli jsme v Pačlavicích a doma jsme jim dali rozhodující gól až těsně před koncem. Dobré byly i Lysovice. Prohráli jsme v Brankovicích, ale tam jsme byli jasně lepší. Venku jsme to neměli jednoduché nikde, všichni se na nás chtěli vytáhnout a některé zápasy nám daly opravdu zabrat a řadu jsme vyhráli velice těsně. Ale myslím si, že náš postup byl zasloužený,“ komentoval postup trenér okresního mistra z FKD Oldřich Jelínek.

Zejména svazové komise prošly v závěru jarní části mimořádnou zkouškou. Z důvodů špatného počasí bylo v jednom okamžiku nesehráno na sedmdesát utkání.

„Chtěl bych poděkovat všem, kteří nám pomáhali tuto situaci zvládnout, a také funkcionářům klubům, kteří si i v této doslova krizové situaci dokázali vycházet vstříc a domluvit se. Až na čtyři zápasy u přípravek jsme všechna utkání mohli uzavřít. Na druhé straně nás trochu mrzí, že ze žákovských soutěží nechtěl nikdo postoupit do kraje. V okresním přeboru dorostu se tohoto práva vzdaly vítězné Pačlavice, ale využil ho Slavkov, který skončil čtvrtý,“ řekl předseda sportovně-technické komise OFS Vladislav Šustek.

Začíná se v půli srpna

V okrese je 129 družstev ve 49 klubech. Soutěže dospělých začnou 14. a 15. srpna, a to druhým kolem. Do 28. července musí oddíly zaslat hlášenky zápasů soupeřům a na svaz a ve dnech 9. a 12. srpna mají předložit k potvrzení soupisky a seznamy družstev. Novinkou v práci svazu je, že již bude plně využívat a uznávat elektronickou poštu, protože oficiální e-mailové adresy již mají všechny oddíly. U důležitých dokumentů ovšem musí kluby vyžadovat potvrzení o přijetí pošty.