O přestávce sobotního fotbalového souboje byste příliš spokojených fanoušků na tribuně stadionu Za Parkem nenašli. Ne, že by jich tam bylo na tamní poměry málo, na sluncem zalitý vstup domácích do jarní části sezony proti Blansku se přišly podívat více než tři stovky lidí. Jednoduše hráči MFK zaostávali za svým na podzim podprůměrným soupeřem. „Základní pravidlo každé kolektivní hry „přihrej a běž" se u nás objevilo až po přestávce," vystihl špatný úvod trenér Miloslav Machálek.

Jeho svěřenci zaostávali za hosty v mnoha herních činnostech, chyby vznikaly hlavně při rozehrávce a v defenzivě obecně. „Chybělo nám pět hráčů základní sestavy, tak byl problém jak to dneska poskládat. Tak nějak na poslední chvíli jsme rozhodli o složení dvojice stoperů a oni měli velký problém v taktickém pojetí. Vznikaly z toho zmatky a i ten gól jsme dostali po úplně zbytečné panice našich hráčů," podotkl.

Jeho slova se vážou k třiadvacáté minutě, kdy se hostující Trtílek dostal z obklíčení Vyškovských do samostatného úniku a při přesném a tvrdém zakončení nezaváhal. To ovšem nebyla první stoprocentní příležitost hostí. Už o pět minut dříve selhal v samostatném úniku Koudelka, kterého vychytal gólman Ladislav Kollár.

Šance držel Kollár

Blanenská ofenzivní tykadla prakticky celou první půli zaměstnávala své strážce bleskovými výpady a prokousala se do řady gólových šancí. „Vlastně to ani nebyly typické brejky, všechno to vznikalo po našich chybách. Udělali jsme jich moc a oni toho využívali, byli hodně šikovní. Věděli jsme, že to tak dál nepůjde," řekl strážce vyškovské svatyně. Ten měl ještě před pauzou práci, ale Koudelku i podruhé v přímém souboji vychytal.

Do kabin tak odcházeli Blanenští „jen" s jednobrankovým vedením. „Byl jsem spokojený s hrou, ale už míň s góly. Mohli jsme to rozhodnout už v první půlce. Taktika chodit ze zajištěné obrany do rychlých útoků do přestávky vycházela, ale pak jsme propadli. Zápas se prostě nehraje pětačtyřicet minut, ale devadesát," kroutil zklamaně hlavou hostující kouč Jiří Hajský.

V pauze neměl důvod nic zásadního na svém týmu měnit, ale na druhé straně barikády v útrobách fotbalového stadionu bylo více důvodů k živé diskuzi. „Zazněly tam věci ke stoperům. Co dělají špatně, jim vysvětlil Jarda Schindler. Ale jinak jsme v klidu klukům zdůraznili, že máme před sebou ještě dost času a dá se to zvládnout. Bylo to pozitivní, museli jsme to nějak probudit a povedlo se," prozradil Machálek.

Ano, druhé dějství přineslo obrat, a to jak v obraze hry, tak ve skóre. Pravdou je, že tomu hodně pomohl hned první vyškovský útočný pokus, který táhl po levé straně Urbančok a jeho centr si srazil hlavou přesně do šibenice blanenský Čoupek. „To je právě ono. Kdybychom měli větší náskok, asi by nás to tolik nerozhodila. Kdo ví. Jenže to je kdyby," láteřil zpětně blanenský lodivod.

Získali lehkost

Domácím najednou narostla křídla, jejich kombinaci dostaly potřebnou lehkost a do černého zamířil pilíř zadních vyškovských řad Michal Kollár. Přesně dvacet minut po vyrovnávajícím zásahu si našel přetažený rohový kop a tvrdou hlavičkou odraženou od země rozjásal diváky.

O chvíli později rozezvučel břevno Urbančok, po něm nepřekonal tváří v tvář brankáře Jurana kapitán domácích Žoček, a tak definitivní rozhodnutí přinesli až pár minut před koncem střídající hráči. Baričák našel na hranici vápmilimetrovým centrem Ličku a ten na dva doteky s míčem prokázal kopací techniku.

Tři body tak přeci jen zůstaly doma. „Zápas zlomilo vyrovnání, to zamává s každým týmem a nám to pomohlo v sebevědomí. Jen nám trochu scházela finální přihrávka," konstatoval kouč vítězů.

První výškový tábor na vysněné cestě k titulu je tedy dobyt. „První zápasy bývají o bojovnosti, není to o fotbalové kráse. Jde o to, kdo je takticky vyzrálejší, agresivnější a lépe trénovaný. A já viděl, že soupeř to naše tempo nakonec nevydržel," uzavřel.

Fotbal – Divize D

Vyškov 3:1 Blansko

Poločas: 0:1.

Branky: 46. Urbančok, 66. M. Kollár, 86. Lička – 23. Trtílek

ŽK: Dvorský, Koláček – Šplíchal, Gromský. Rozhodčí: Chabiča – Hanáková, Podaný. Diváci: 340.

MFK Vyškov: L. Kollár – Vrána, M. Kollár, Koláček, V. Novotný – Dvorský (46. Lička), Žoček, Jeřábek, Urbančok (79. Baričák) – F. Novotný (87. Lahodný), Kucharčuk.

FK Blansko: Juran – Gromský, Müller, Čoupek, Šplíchal – Skoupý, Zouhar, Nečas, Buchta (59. Pokorný) – Trtílek (69. Hansl), Koudelka.