V čase po Novém roce prožíval muka. Pro nebývalý počet zranění se mu na trénincích a k zápasům většinou scházel minimální počet hráčů. Navíc tým omezovala probíhající rekonstrukce šaten na stadionu. „Měli jsme problémy, ale panika není namístě," zdůrazňuje Miloslav Machálek. Ten své svěřence zítra povede k prvnímu mistrovskému utkání Moravskoslezské ligy v Líšni.

Dá se vůbec hovořit o nějakém plnění zimního tréninkového plánu?

Já bych to převedl trochu jinam. Všechno souvisí se vším. U nás se opravují kabiny a jiná zařízení stadionu a vždycky se říkalo, že kde se přestavuje, tam se nedaří. Bohužel se to u nás potvrdilo. To je jeden z aspektů, který negativně ovlivnil kvalitu zimní přípravy. Druhým byl zdravotní stav hráčů. A tady jsme to mohli mít víc ve vlastních rukou. Tím mám na mysli, jak hráči přišli připravení do zimní přípravy. Nebo přesněji nepřipravení. Tím už předem snížili, řekl bych, práh nějaké té své tréninkové práce. Ono se to vrátí jako bumerang a vrátilo se to jim i družstvu v tom, že jsme měli hromadu nevynucených zranění. Díky těmto okolnostem se nedá říct, že by příprava proběhla optimálně.

Ale v zimě je přece dost času, aby se hráči minimálně kondičně připravili dobře.

Na to narážím. Problém je v tom, že jestliže přijde hráč nepřipravený a začne polykat náročné tréninkové dávky, tak to většinou skončí tím, že se zraní. A ono se nám to opakuje. Třeba u Filipa Novotného, který prostě chodí do těchto příprav takhle, a proto jsme to vyřešili tím, že byl uvolněný na hostování. To nejde tolerovat do nekonečna.

Zřejmě jsou to i příčiny kolísavých výkonů v zápasech.

Ano, souvisí to. V poměrně dlouhém období jsme měli k dispozici jen deset nebo jedenáct hráčů, kteří táhli všechna přípravná utkání. Takže když se u nich projeví únava, je to normální a mělo by je to spíš posílit. Od zápasu s Blanskem, kdy jsem byl s naším výkonem spokojený, tak jsme se opravdu trápili. Ale tady musím přiznat, že nejen v souvislosti se zdravotním stavem hráčů. Na můj vkus moc často zejména s jejich přístupem. Prostě bylo to laxní, nebylo to poctivé, vytratily se ty věci, které nás šlechtily. To znamená týmový výkon. A největší problém byl, že jsme to chtěli uhrávat fotbalovostí na úkor té poctivosti a agresivity. To se nám v zápasech vracelo.

Jaký tedy máte celkový pocit před zápasem v Líšni, jak na tom mužstvo aktuálně je?

Řekl jsem klukům v kabině, že není důvod k panice. Prostě se musíme vrátit k těm věcem, které nás šlechtily. Jak jsem řekl, ke zdravé agresivitě a poctivému týmovému fotbalu. A tady bude potřeba ještě jedna věc. Trápila mě ztráta sebedůvěry, sebevědomí. Na hřišti si hráči málo dovolili. Proto jsem byl velice rád, že jsme na generálku jeli právě do Mohelnice. Ta hraje velice agresivní silový fotbal. Je to velmi kvalitní soupeř, a říkal jsem, že nám trošku nastaví zrcadlo, jak na tom skutečně jsme.

Nastavila? Prohráli jste 1:2.

Nedopadlo to tak špatně, jak napovídá výsledek. Především jsme chtěli zjednodušit náš fotbal. A v prvním poločase se nám to dařilo. Měli jsme jediný problém, že jsme nedali druhý gól. Hra se narušila až po střídání. Takže celkově u mě převažuje dobrý dojem.

Nelze se nezeptat, od koho čekáte, že zúročí práci týmu gólovou koncovkou? I v Mohelnici jste pozahazovali dost šancí.

Bavili jsme se o tom, že to není problém jen útočníků, jak tu někdo předestírá. Je to problém celého mužstva. Protože hrajeme strašně komplikovaný fotbal, a proto jsem hovořil o zjednodušení hry. A když se nám to v Mohelnici dařilo, byly i šance. Proměňování je další otázka. Ale takovou, jakou měl Dan Přerovský, když šel za stavu 1:0 pro nás sám na brankáře, hráč jeho kvalit prostě proměnit musí.

Do kádru jste přivedli jen jednoho hráče. Nechtěli jste víc, nebo jste chtěli, ale nepovedlo se to?

Zase to souvisí s jinými věcmi. Na podzim jsme uhráli dost bodů a neměli bychom mít problémy se záchranou. Chceme se prezentovat co nejlepším fotbalem. Tomáš Netopil přišel proto, že víme, že v defenzívě máme generační problém, takže abychom se na to tak trochu připravili. Je škoda, že se taky zranil. Další posilou měl být Michal Holub, který u nás už hrával. Jenže je po těžkém zranění a návrat do formy nebude tak rychlý, jak jsme si představovali.

Jaký je tedy aktuální stav mužstva, včetně zdravotního?

Rozhodli jsme se, že do soutěže půjdeme s kádrem sedmnácti hráčů. To znamená dva gólmani plus patnáct hráčů. Momentálně jsou lehce zranění Honza Krejčí, který ale stejně v Líšni nesmí hrát pro disciplinární trest, Dominik Urbančok a Martin Žoček. Oba by měli být v pořádku. Chci říct, že jsme se v daných podmínkách snažili připravit co nejlíp, ale až ta sezona nám ukáže, jak se to povedlo. Je rozdíl v tom, že v létě jsme měli velice úspěšnou přípravu a taky jsme velice dobře vstoupili do soutěže. Ale znovu říkám není důvod k panice, je to o tom, abychom k zápasům i tréninkům přistoupili koncentrovaně a zodpovědně.

MFK Vyškov – jaro 2016

KÁDR

Brankáři: Jakub Klimeš (1995), Ladislav, Kollár Ladislav (1978). Obránci: David Hodinář (1979), Jan Trousil (1976), Václav Novotný (1992), David Němeček (1994), Jan Krejčí (1990), Tomáš Netopil (1993), Martin Žoček (1990). Záložníci: Michal Holub (1994), Lukáš Lahodný (1995), Filip Studený (1994), Michal Stříž (1994), Michal Jeřábek (1995), Dominik Urbančok (1994). Útočníci: Josef Lička (1993), Daniel Přerovský (1992.

Odešli: Jakub Přichystal (ukončeno hostování ze Zbrojovky), Filip Novotný (hostování FC Slovan Rosice). Přišli: Tomáš Netopil (hostování z SK HS Kroměříž).

Trenér: Miloslav Machálek, asistent: Valdemar Horváth.

PŘÍPRAVNÉ ZÁPASY

Bilance: 9 (4 - 1 - 4) 15:17

Vyškov – Kozlovice 2:1 (1:1), Přerovský 2 – Žůrek.

Vyškov – Hodonín 2:4 (1:3), Krejčí, Trousil.

Vyškov – 1. FC Slovácko B 2:1 (1:1) J. Lička 2 – Machalík.

Vyškov – FK Blansko 2:2 (1:2), Jeřábek, Přerovský – Trtílek, Chloupek.

Vyškov – Bystrc 2:1 (2:1), Lahodný, F. Novotný – Lízal.

Vyškov – Nové Sady 1:3 (1:2), Jeřábek – Blaha, Papica, Alexa.

Vyškov – Přerov 2:1 (0:1), Přerovský, J. Lička – Bogdaň.

Vyškov – Rosice 1:2 (0:1), Lahodný – F. Novotný, Moučka.

Mohelnice – Vyškov 2:1 (0:1), Žák, J. Heidenreich – Lahodný.

Střelci: 4 – Daniel Přerovský, 3 – Josef Lička, Lukáš Lahodný, 2 – Michal Jeřábek, 1 – Jan Krejčí, Filip Novotný, Jan Trousil.