Od podzimní části fotbalových soutěží budou hrát okresní přebor. Poprvé ve své historii. A ta právě letos čítá čtyřicet pět let. Hráčům, funkcionářům a fanouškům Rapidu Radslavice se postupový bonbónek na narozeninovém dortu samozřejmě velmi zamlouvá.

V obci je postup považován za historický mezník. Klub dosud skromně působil v nejnižší soutěži, případně o jednu vyšší. To, co nám o nich napsal velký vyškovský sportovní fanda a odborník Stanislav Kapounek, je velká pravda a nejlépe to vystihuje současné radslavické fotbalové nadšení.

„Pamatuji si, že jsem o nich psal před pětadvaceti roky a byl zázrak, když ve čtvrté třídě s někým remizovali, natož když slavili vítězství. Je to tam nyní moc dobré, na zápasech se tam schází skoro celá dědina a fotbalem se tam doslova žije,“ vystihl dnes už sportovní pamětník.

Cesta výš začala velice důležitým vítězstvím na hřišti dalšího aspiranta na postup, Kučerova, 5:2. To nastartovalo vítěznou sérii celého podzimu, „pokaženou“ jedinou remízou na hřišti v Drnovicích s béčkem obnoveného klubu FKD. Jarní částí soutěže Rapid prosvištěl podobně, byť v posledním kole prohrál doma s Kučerovem. Předtím ztratil jen dvěma remízami, opět s FKD B a překvapivě i v Habrovanech. Tam ale remíza znamenala definitivní potvrzení postupu dlouho před koncem. Sen několika fotbalových generací naplnili brankáři Jiří Kučera a Antonín Fiala, obránci Miloš Hučík, Dušan Janoška, Jaroslav Konečný, Vojtěch Sedlák, záložníci Robert Lamkaš, Jaroslav Kremlička, Ondřej Toman, Jan Pytela, Jan Donneberger, Ivan Montag a útočníci Jan Posolda, Petr Ševčík a Jiří Hučík. Postupovým kormidlem na podzim točil trenér Zdeněk Jelínek a na jaře internacionál Edvard Lasota.

„Předností Radslavic je, že většina hráčů je místních nebo pocházejících z obce. Kádr je složen jak ze zkušených tahounů Petra Ševčíka, Jiřího Hučíka, Roberta Lamkaše, tak z kvalitních mladíků Honzy Posoldy, Jaroslava Konečného či Vojty Sedláka. Z účinkování v okresním přeboru proto obavy nemáme. Kádr je dostatečně kvalitní už teď, takže předpokládáme doplnění jen o dva nebo tři hráče. Hodně si slibujeme od zkušenosti Edy Lasoty a myslíme si, že máme na bezproblémové umístění v horní polovině tabulky,“ naznačil plány pro vyšší soutěž předseda klubu Milan Pazdera.

Okresní přebor bude Radslavickým určitě slušet. K dispozici mají pěkný sportovní areálek s kvalitním trávníkem a to všechno si vybudovali převážně sami. „Ale v každém případě musíme poděkovat za podporu místnímu obecnímu úřadu a osobně i starostovi Josefu Školařovi. Vyzdvihnout je potřeba i Jiřího Hučíka, který nejen jako kapitán dokázal stmelit mužstvo, ale z větší míry zabezpečuje zajištění finančního chodu klubu a údržbu trávníku,“ dodal Pazdera.