Obloha jak malovaná, konečně letní teplota a domácí, nažhavení na definitivu divizní příslušnosti pro příští rok. Během hry sice přišly i mrazivější momenty, mraky se už ale nad vyškovským klubem nestáhly.

Fotbalový Vyškov slavil. Hráči po zápase zpívali v kabině oslavné písně, fanoušci odcházeli s úsměvem domů. Člověk, neznalý aktuální situace Rostexu v moravskoslezské divizi D by téměř nabyl dojmu, že se hraje o postup. Ale hrálo se o záchranu. Radost je přesto zasloužená. Domácí dokázali doma v posledním sezónním utkání na svém hřišti zdolat bojovným a kolektivním výkonem silné Slovácko B.

Rychlý gól a defenziva

Proti druhému celku soutěže se Vyškovu příliš šancí nedávalo, ale všichni věděli, oč jde. Hostitelský klub si byl vědom síly soupeře, a tomu taky přizpůsobil taktiku. „Věděli jsme, že hrajeme proti velice mladému a kvalitnímu soupeři. Vsázeli jsme na defenzivu. Nejlépe dát rychle gól a pak přejít na systém čtyři, pět, jedna a v obranném bloku pracovat velice spolehlivě,“ prozradil po utkání trenér Miloslav Machálek.

Kouči a jeho mužstvu tahle strategie vyšla na jedničku. Po první hrozbě hostí v první minutě „outsider“ převzal iniciativu a ve třinácté minutě se radoval. To se míč dostal k Hirschovi, stojícímu na hranici šestnáctky. Ten, ač obležen dvěma soupeři, si poradil, obtočil se kolem nich a k bližší tyči dal tolik důležitý gól. „Špatné přistoupení k hráči, to se nám nesmí stávat. Už od začátku jsme nehráli to, co jsme si řekli, a přišel hned trest. Vyškov tak už měl co bránit a bylo to vidět,“ spílal uherskohradišťský lodivod Anton Mišovec.

Ale pozor. Rostex sice už hrál jen na jednoho kanonýra, hra na jednu branku ale k vidění nebyla. Slovácko se dopředu snažilo, i domácí ale mohli několikrát zvýšit. Divákům se duel určitě líbil. Hosté ale po první půli spokojeností nezářili. „V půli jsem hráčům vysvětlil, že musíme zvýšit aktivitu a nasazení, protože to tam nebylo. Když jsme to měli řešit fotbalově, tak jsme nakopávali a podobně,“ popsal přestávkové dění v kabině Slovácka Mišovec.

Hubená výhra stačila k záchraně

Domluva ale hostům ve druhém poločase nepomohla. Alespoň gólově svou mírnou převahu nezúročili, i když nadějné momenty měli. Vyloženou gólovou ale ne. „Jsem s hrou spokojen. Soupeř velice dobře kombinoval a my prostě museli spoléhat na obrannou fázi. Ta fungovala výborně, soupeř měl náznaky střel, ale zůstalo jen u nich,“ konstatoval Machálek.

Ani celek Rostexu už žádnou trefu nepřidal, ale komu z jeho členů by to vadilo? Těsně vyhráli a protože Rousínov nestačil na Uherský Brod v poměru 2:4, mají jistotu záchrany. „Zaplať pán bůh, bylo to strašně těžký. S takovým kádrem jsem si představoval snadnější záchranu, ale přišla dlouhodobá zranění. Je obdivuhodné, jak to zvládli hlavně naši starší hráči. Je vidět, že mají srdíčko, že pro ten Vyškov žijí a touto cestou jim chceme poděkovat,“ uzavřel trenér vítězů.

Po minutách: SK Rostex Vyškov – 1. FC Slovácko B
1. S několikaminutovým zpožděním začíná utkání Vyškova proti Slovácku B.
2. Hosté okamžitě po výkopu zahrozili. Na konci kombinace se objevil Čtvrtníček, ale křížně mířil vedle.
3. Vyškovští předvádějí rychlou akci zleva. Z hranice šestnáctky střílí Sigmund, ale přesně do gólmana.
4. Lička byl blízko prvnímu úspěchu: dravostí se dostal k dlouhému výkopu svého gólmana a vše změřil jen dobře vyběhlý brankář Slovácka. Je z toho jen roh.
5. 1:0 – Hirsch. Rychlý brejk Sigmund sice zpomalil, ovšem k odraženému míči se na hranici vápna dostal Hirsch. Vymotal se z laxního obklíčení dvou soupeřů a k tyči zakončil. Je to zasloužené vedení zatím lepšího celku.
6. Do bleskového protiútoku se dostal Dolina a platí až zkušenost ostříleného Schindlera. Skóre se nemění.
7. Hosté mohli srovnat: přímý volný kop zahrával Franta, technicky mířil do vzdálenější šibenice, těsně minul.
8. Gólman Rostexu Vítek opět prokázal své dlouhatánské výkopy a při dotírajícím Ličkovi měl jeho kolega co dělat, aby balón po odrazu nezapadl přímo pod břevno. Vyboxoval na roh.
9. Střelec Hirsch je při chuti, střílel před vápnem, ale trajektorie míče měla spíše ragbyovou podobu.
10. Slovácko vpadlo i do druhé půle: Čtvrtníček zakončoval v ideální pozici, i když ve skluzu. Branku neohrozil.
11. Dnes velmi aktivní Sigmund udělal před hranicí šestnáctky dvakrát kličku do středu a technicky k tyči vypálil. Heča vytáhl proti němu exkluzivní zákrok.
12. Fotbalová kvalita jde dolů, hraje se hlavně ve středu pole. Naopak se trochu přiostřuje: vyústěním nervózní situace je žlutá karta pro uherskohradišťského Borusíka.
13. Střídající Kropáček mohl zvýšit: na hranici šestnáctky se šikovně otočil a jeho noha se mýlila jen o kousek.
14. Domácí hrají na brejky: situaci tři na tři Kropáček zpomalil. Pak si ale narazil s Horváthem a jeho střela měla gólové parametry.
15. Minelu hostujícího gólmana, který špatně vyběhl, nepotrestal Kopřiva.
90.+2. Sudí Glose zapískal. Rozpoutal tak vyškovské oslavy. Zápas před koncem už mají domácí jistotu záchrany.