Předseda OFS Miloslav Brtníček ve své výroční zprávě na valné hromadě výkony rozhodčích chválil. Jak vyznělo hodnocení od samotné komise rozhodčích?

Komise rozhodčích pracuje ve složení Jaroslav Kolář, předseda, a členové Michal Jelínek, Ondřej Šišma a já. Hodnocení komise za uplynulý rok je takové, že úroveň rozhodčích odpovídá kvalitě soutěže, kterou rozhodují. V našich řadách máme pár zkušených a spolehlivých rozhodčích, ale i mladé nadějné. Každopádně se nebráníme novým tvářím, které by pozvedly úroveň rozhodování v našich soutěžích, a my bychom jim na oplátku rádi pomohli v jejich kariérním růstu.

Jak arbitři prožívají zimní přestávku a jak se připravují na jarní sezonu?

Zajišťovali jsme obsazovaní utkání na umělé trávě ve Vyškově, ale většina rozhodčích, troufám si říct, byla zazimována až do prvního jarního kola. Když převedu přípravu na mou osobu, tak je to trošku jinak. Snažím se udržet se v dobré fyzické kondici, sem tam to proložím nějakým přípravným utkáním.

Už dlouhá léta se tvrdí, že sudích je nedostatek. Kolik jich píská na Vyškovsku a jaký by byl optimální počet?

S nedostatkem rozhodčích se opravdu potýkáme dlouhodobě. Na podzim pískalo okresní soutěže aktivně 37 rozhodčích. Jarní část sezony bude ale při obsazování velice těžká. Přes zimu se dva rozhodčí rozhodli ukončit činnost. Potom jsou zde také občasné zdravotní problémy, čemuž se nemůžeme při vysokém věkovém průměru divit. Je nutné, aby se rozhodcovský sbor nejen doplnil, ale i omladil. Abychom neměli problémy s obsazením soutěží a mohli reagovat i na nečekané zdravotní problémy a pracovní povinnosti, potřebovali bychom přibližně 45 aktivních rozhodčích. Nyní máme do optimálního počtu daleko, a pokud se situace nezlepší, může se stát, že i na okresním přeboru uvidíme pouze hlavního rozhodčího. Můžu říct, že se zřejmě do této situace dostaneme již teď v jarní části.

Jaké další konkrétní problémy přináší nedostatečný počet rozhodčích?

Kromě zmíněných s obsazováním utkání, je to omezená možnost posílení stavu našich rozhodčích ve vyšších soutěžích a téměř neexistuje zdravá konkurence mezi perspektivními rozhodčími.

Jak je možno stát se rozhodčím a koho byste vy sami rádi přivítali ve svých řadách?

Je to vcelku jednoduché, spíš je problém, že daná osoba neví, kam se přesně obrátit, nebo nemá dostatečnou odvahu. Rádi přivítáme kohokoliv, kdo má minimálně patnáct let, je nějakým způsobem spojený s fotbalem, ať je to bývalý, nebo i současný hráč, nebo prostě člověk, který ten sport má rád. Rádi uvítáme i ženy.

Jaké novinky jsou ve školení?

Vyškolení rozhodčího probíhá vstupní schůzkou, kde se seznámí se základními povinnostmi rozhodčího, jako je výbava, příprava na utkání, vyplnění zápisu, základní znalosti pravidel a podobně. Pak přichází už utkaní mládeže a dospělých za doprovodu zkušených kolegů a to je nejlepší školení. V loňském roce jsme začali i se vzdělávacím programem pro rozhodčí, který probíhá na hřišti i na učebně. Na hřišti probíhá nácvik různých herních situací, ve kterých si rozhodčí mohou vyzkoušet práci s praporkem, píšťalkou, veškerou signalizaci, posuzovaní ofsajdů apod. To vše je zaznamenáváno na video, které si na učebně společně vyhodnotíme. Myslím si, že na zimním semináři to mělo dobrou odezvu i u starších kolegů, kteří si to budou moci letos rovněž přijít vyzkoušet

Jak se k potřebě zvýšit počet rozhodčích staví kluby?

Pozvolna začínáme apelovat na kluby, budeme v tom pokračovat a snažit se vysvětlit, že nedostatek rozhodčích může být na obtíž i samotnému klubu. Zatím jsme provedli nábor prostřednictvím sekretářů okresních klubů, ale zatím se ozval jediný zájemce a ten nakonec stejně na školení nepřijel. I přesto jsme však do svých řad posily získali, takže doufáme v lepší časy.

Co atraktivního můžete adeptům nabídnout? Čím je motivujete pro činnost rozhodčího?

Snažíme se pracovat tak, aby to nebylo celoročně jen o samotném příjezdu na utkání, odřídit utkání, vzít odměnu a jet domů. Samozřejmě jednou z motivací je odměna za utkání, nicméně naším cílem je stmelení rozhodcovského sboru i mimo působení na hřišti. Už několikátým rokem se účastníme v zimě halových turnajů rozhodčích, jeden z nich i pořádáme, přes teplejší období hrajeme přátelská utkání na venkovních hřištích, pravidelně se setkáváme na letních a zimních seminářích. Nyní doplněné o ta praktická cvičení na hřišti.

Může se třeba kluk ze Lhoty dodat do první ligy? Jaká hlavní kritéria platí pro postupy sudích a kdo o nich hlavně rozhoduje?

Jednoznačně ano. Je to jen o samotném člověku, jak k tomu všemu přistoupí, jak ho to bude naplňovat a kolik tomu hodlá věnovat času. Myslím si, že hlavním kritériem je odřídit co nejlépe nejbližší utkání a připravit se na to další. Chce to krok po kroku, zkrátka nelze dnes začít s pískáním a příští rok snít o lize mistrů. O dalších krocích rozhodují převážně výkony rozhodčího a komise, pod kterou patří.

Nedávno byl seminář okresních sudích. Jaký hlavní výstup je z tohoto jednání?

Myslím si, že seminář se obešel bez problému a měl dobrou úroveň. Svým dílem k tomu přispěli i samotní rozhodčí, kteří se semináře zúčastnili. Výstup by měl být vidět na hřištích v kvalitnějších výkonech mužů v černém.

Jak se rozhodčí připravili na fotbalovou R-evoluci? Tedy elektronizace veškeré fotbalové administrativy, včetně zápisu o utkání.

Vnímají to pozitivně. Je to určitý krok dopředu. Když to funguje ve všech zemích okolo nás, nevidím důvod, proč by to nešlo tady. Samozřejmě počítáme s tím, že na okresní úrovni to bude trošku složitější, ale rozhodně se toho nebojíme a společně začátek určitě zvládneme.

JAK ZAČÍT?
Kontaktujte kteréhokoliv aktivního rozhodčího, nebo napište na: krd.ofsvyskov@gmail.com.