Před sezonou se rozhodli sáhnout do vlastních zásob, teď ale už ví, že cesta ke klidu povede jiným směrem. Fotbalový oddíl Němčan, působící v nejnižší krajské soutěži dospělých, první polovinu probíhající sezony příliš pozitivně nehodnotí.

A to je pochopitelné, protože před jarními odvetami A celku patří předposlední třináctá příčka, která by na konci sezony neznamenala nic jiného než sestup do okresního přeboru.

„Celkově s výsledky i našim průběžným postavením spokojenost vládnout nemůže. Hru hodnotit úplně špatně nemůžu, ale chybějí body,“ uvedl trenér mužstva Jan Brožina.

Získané pouhé dvě výhry a tři remízy pochopitelně klub za úspěch považovat nemůže. Nechybělo ale příliš, a mohlo to pro Němčany vypadat veseleji. V několika případech totiž po výhrách či dělbě bodů tým doslova šahal, ale ze hřiště odcházeli s prázdnou.

„Na začátku sezony to špatně nevypadalo. Mohli jsme klidně figurovat ve středu tabulky. Po pár prohrách přišla dobrá série pěti zápasů,“ zavzpomínal kouč. Tím připomněl fakt, že mezi čtvrtým a osmých soutěžních střetnutím jeho svěřenci nasbírali osm bodů. Pak ale přišel propad až na samé dno 1.B třídy.

Výčet duelů, v nichž Němčany nezaostávaly za protivníkem, tak není krátký. Kromě výher nad Bastrcí B a Kunštátem se týmovému lodivodu zalíbil i domácí výkon s Ivanovicemi a role hosta v Dražovicích či Bohdalicích. Ani vteřinu pak neváhal při označení nejhoršího duelu. Šestibrankový debakl v Šaraticích nemá velkou konkurenci.

A v čem tamní funkcionáři hledají důvod nepříliš povedeného podzimu? V tomto hledisku mají úplně jasno. V létě se totiž rozhodli pro novou strategii z hlediska kádru hráčů a ta si zřejmě vyžaduje delší dobu, než začne nést nějaké ovoce.

„Rozhodli jsme se postavit tým převážně na našich němčanských odchovancích. Plán byl je zařadit do týmu, ale není to snadné,“ objasnil Brožina.

Svůj názor ale změnili a porozhlédnou se po jiných družstvech. „Rozhodně to chce dva tři fotbalisty třeba i z vyšších soutěží, myslím, že to je reálné,“ dodal.

I se všemi těžkostmi ale Němčany nemají poraženecké myšlenky. Podle slov trenéra půjdou do jarních zápasů s jasným cílem udržet pro svoji počtem obyvatel nevelkou obec krajský fotbal. „Nebudeme si lhát, čeká nás boj o záchranu. Nikterak černě to ale nevidím. Odstup od celků není nějak obrovský, takže stačí dvakrát třikrát vyhrát a bude všechno jinak,“ míní Brožina.

O tom, zda se jeho přání opravdu vyplní, hodně napoví už první ostrý souboj příštího kalendářního roku, tedy patnácté kolo v posledních Letovicích. „Chce to slušnou zimní přípravu a když se povede zápas s Letovicemi, určitě nás to nastartuje,“ uzavřel.

Jeho hráči mají teď volno a nová tréninková fáze přijde na řadu až v polovině ledna. Vstup do odvet, který zařídí právě již zmíněné utkání v Letovicích, se pak odehraje až v polovině dubna, přesně třiadvacátého.

FC Němčany

Celková tabulka: 13. Němčany 15:32 9

Doma: 12. Němčany 11:10 8

Venku: 14. Němčany 4:22 1

Celková bilance: dvě výhry, tři remízy, osm proher

Nejlepší střelec: Luboš Andrla – 7 branek

Nejvyšší výhra: 2:0 Bystrc B

Nejvyšší prohra: 0:6 Šaratice

První zápas jara: Letovice – Němčany 23. března