V sobotu a v neděli tak devadesátiletý mladík představil všechny své reprezentanty s třešničkou na dortu v podobě přátelského utkání s čerstvým krajským přeborníkem Tatranem Bohunice. Oslavy odstartovalo setkání zdejších legend v restauraci „U dvou kapříků“, v průběhu soboty a neděle pak na trávník vyběhli nejmenší fotbalisté z přípravek, žáci, dorostenci, béčko, áčko a tečku udělali zase „Old boys“.

Pro hlavní utkání hostující Brňané sice nepřivezli avizovaného Švanciho, tedy Petra Švancaru, ale i bez něho předvedli fotbalovou kvalitu. „Petr má teď jiné starosti. Především řeší svoji další fotbalovou kariéru. Je před podpisem nové smlouvy a já bych si hodně přál, aby to byla Zbrojovka,“ vysvětlil neúčast brilantního technika i fotbalového šoumena předseda divizního nováčka Luboš Němec.

Dva ze Zbrojovky

O slavné postavy ovšem na stadionu nouze nebyla. Domácí trenér Rostislav Václavíček má doma zlatou olympijskou medaili z Moskvy 1980 a vysoce si cení i jediného brněnského fotbalového titulu. A byl kapitánem tohoto slavného týmu Zbrojovky z roku 1978. Při oslavách ale hovořil převážně o perspektivách svého současného mužstva. „Byla to výborná sezona s vynikajícím jarem. Důvodem byla určitě dobrá zimní příprava. Kvalitně se trénovalo, na umělé trávě v brněnských Ivanovicích, využívali jsme tělocvičny v místních školách, běhali jsme venku. Ale jistě musím i přiznat, že i příchod Filipa Chlupa. Dal hře nějaký řád, ale i motivaci pro ostatní. Je to vysoká fotbalová kvalita a dokázal dávat i góly,“ řekl Václavíček.

Ten se v kariéře mohl, ale nepotkal, s „kolegou“ na lavičce Tatranu. Luboš Kučerňák je rodák z Chvalkovic u Bučovic, ale od devíti let hrál za Zbrojovku. „S Rosťou jsem si zahrál jen za staré pány. Když jsem se v roce 1978 vrátil z vojny do Zbrojovky, byla administrativně zrušena B mužstva. Dostat se do mistrovského kádru bylo skoro nemožné, takže nás ostatní tehdy rozpustili do všech koutů republiky. Já jsem skončil ve Vsetíně, kde jsme čtyři roky hráli druhou ligu. A pak jsem devět let hrál v Prostějově. Zase druhou ligu a byla to nádherná fotbalová léta,“ vzpomíná Kučerňák.

Trenérem Tatranu je na současné poměry neuvěřitelných třináct let a projevil překvapivou znalost soutěží ve svém rodném kraji. „Manželka je z Dobročkovic. Tam se sice fotbal nehraje, ale hodně dobrých fotbalistů hrávalo a hraje za Brankovice a Nesovice. Sleduju všechny soutěže, třeba souboj Mouřínova s Kobeřicemi, v němž jsem favorizoval Kobeřice, ale oni konec nezvládli. Nejvíc samozřejmě Chvalkováky. Po nepříliš vydařených sezonách letos hráli v pohodě střed tabulky. Věřím, že tam fotbal bude pokračovat dál,“ přeje si trenér Bohunic.

Samotné utkání jeho svěřenci rozehráli lépe, ale postupem času se přece jen projevilo, že o výsledek až tak nejde (výsledek 2:2). Hráči si dovolovali věci, které by jim jindy šéfové netolerovali. Možná jediným, kdo si tento přepych dovolit nemohl, byl vysoký stoper Tatranu Stanislav Píšek, o jehož služby se Kučerňák zajímá. „Jsme v kontaktu, jednáme. Pro ně je to lákavá nabídka a divizi bych si ještě chtěl zahrát,“ netajila prozatím opora zadních řad Dražovic.

Na ohlédnutí za minulostí musí navazovat perspektiva. Jarní vystoupení Slavkova přímo vybízí k otázce, zda by mužstvu a klubu neslušel krajský přebor. Koneckonců není to tak dávno, co dva roky Slavkov působil v divizi. „Pokud se nám podaří udržet kádr pohromadě, pak bychom se o postup mohli pokusit. Podmínky bychom vytvořit uměli. Jestli zůstane Filip Chlup, pak určitě budeme o nejpřednější umístění hrát,“ nastínil plány, či možná přání, předseda jubilujícího klubu Jakub Vyšehradský. „Pro mě to byl všestranně dobrý půlrok. Cítím se dobře, jsem zdravý a rozehraný. Odmítl jsem jednu domácí druholigovou nabídku. Něco dalšího je rozdělané. Uvidíme. Ale když nebude první nebo druhá liga, nebo zajímavé zahraničí, tak zůstanu tady ve Slavkově,“ potvrdil Chlup možnost, že by dál působil ve svém mateřském klubu.

Právě jeho příklad, probojoval se až do první ligy, může předseda SK Slavkov předkládat těm nejmenším fotbalistům a ujištuje, že práce s mládeží se klubu daří. „Máme dost fungujících tatínků. Mladší přípravka vyhrála okresní přebor, starší byla druhá. Moc důležité je, že se podařilo dostat zpátky do kraje žáky. Dorostenci po loňském postupu skončili čtvrtí v krajské první třídě. To je pro nás cesta do budoucna. Áčko chceme doplňovat hlavně vlastními odchovanci,“ zdůraznil Vyšehradský.

Přátelská utkání v rámci oslav 90. výročí kopané ve Slavkově u Brna

Slavkov – Bohunice 2:2 (0:2)
Branky: 58.Chlup, 89. Kopunec – 5. a 37. Tonev.
Slavkov:
Kuchynka – Láznický, Hráček, Holý, Drobný – Žižlavský, Houšť, Chlup, O. Vrána – Strnad, Udržal. Střídali: Cenek, Klimek, Kopunec. Trenér: Rostislav Václavíček.
Bohunice: Cífka – T. Hrazdíra, Hanousek, Píšek, Konečný – Masařík, Beneš, Navrátil, Stehlík – Tonev, Kulička. Střídali: Kroupa, M. Hrazdíra,Vjater. Trenér: Luboš Kučerňák.

Slavkov B – Vážany 1:1
(0:0)
Branky: 2. Andrla vlastní – 62. Nedorostek. Slavkov: Kuchynka – Barák, Hráček, Krejčí, Láníček – Fuksa, Šafránek, Mlčoch, Tvrdoń – Kučera, Krčmář. Střídali: Jelínek, Ondruška. Vážany: Beneš – L. Ryšánek, D. Ryšánek, Hrabovský, Šiler, Andrla, Lysák, Spáčil, Macháč, Tůma, Nedorostek, R. Audy, L. Audy, Antoš, Matyáš.