Střelecká nemohoucnost vyškovských fotbalistů v úvodu divizního podzimu narostla do monstrózních rozměrů. Dokázali to při nedělním domácím duelu proti poslednímu Vracovu, před nímž si nikdo nepřipouštěl nic jiného než tři body. Jenže přesně zakončit, to se ukázal být pro hráče MFK téměř neřešitelný problém. „Fotbal ještě nikdo jinak nevymyslel. Hraje se na góly a to teď prostě nezvládáme. Takovéto zápasy musí končit vysoko, třeba i čtyři nebo pět jedna pro nás," kroutil po utkání hlavou domácí trenér Zbyněk Zbořil.

Naštěstí ve prospěch domácích promluvila penaltová loterie. Tedy žádných pět sérií při rozstřelu, ale jen po jedné na každé straně. Ta vracovská přišla jako velký šok už ve třetí minutě hry. Koláček zastavil úvodní útok hostů jen nedovoleně. Zažlutilo se a Aleš Vybíral mohl dostat svůj tým nečekaně do vedení. Jako kapitán ovšem selhal, nedůraznou ranou nechal vyniknout brankáře Ladislava Kollára. „Byl předem určený, u nás to kope hlavně on. Nedá se nic dělat, dneska se mu to prostě nepovedlo. Je to fotbal, neviníme ho," řekl vracovský kouč Karel Lejsal.

Vyškovský strážce brány se tak brzy rozehřál na provozní teplotu, aby po celý zbytek zápasu zase nevytížen chládl. Od té doby se totiž hrálo prakticky na jednu branku, tu hostující. A příležitosti ke skórování se rodily jak na běžícím pásu. Ale bohužel zůstávaly ladem, Vyškovští s nimi nakládali, tak jako v předchozích zápasech, špatně.

Po pětadvaceti minutách hry přišlo přeci jen vysvobození z kopačky Richarda Dostálka. To se k odraženému míči hrnul vracovský brankář Zálešák, ale rychleji u něj byl Novotný a rozhodčí nařídil další penaltu. K ní se postavil právě exligový matador a poslal hříšníka k opačné tyči. „Mohlo se to zase odvíjet špatně, Laďa chytil penaltu, to je taková jeho nadstavba pro tým, a Ríša, ten ví, jak se to dělá. A dál? To už bylo jen o opakování zápasu s Bystrcí, Pelhřimovem a podobně, prostě nikdo to nedokázal dotáhnout do konce," láteřil Zbořil. A měl důvod.

Kdo čekal, že úvodní radost MFK odstartuje kanonádu, zažil hořké zklamání. Vyškovští borci dokázali, že jejich finální fáze se nachází ve velkém útlumu. Hlavním antihrdinou byl Tomáš Hradil, který spoustu ztracených balónů a situací zavánějících zvýšením náskoku vybojoval, ale pak je dokázal i lehce zahodit. „Má dvacet let, do šancí se dostává, nedává je. Loni na podzim dal devět gólů, teď je může dát v podstatě za jeden zápas. Prostě máte takové období, kdy do čeho kopnete, to tam padá, pak máte období, kdy to jde všechno vedle. Hradil se nachází ve druhém období," okomentoval lodivod.

A když se do festivalu promarněných šancí zapojili i Baričák, Novotný, Michal Kollár a další, skončil zápas „pouze" 1:0. Hosté se nezmohli prakticky na nic. „Prvních dvacet minut jsme snad byli vyrovnaným soupeřem, vytvořili si šanci, ale jak se prohrávalo, kluci znervózněli a Vyškov je začal přehrávat. Ve druhé půli jsme chtěli vycházet ze zabezpečené obrany, což se nám chvíli dařilo, pak už iniciativu převzal jen soupeř. My to museli otevřít, pramenily z toho chyby. Škoda, bod by byl velkým úspěchem. Troufám si říct, že když bychom po těch třech minutách vedli, remíza by z toho byla," tvrdil Lejsal.

Domácí tak mají z neděle rozporuplné pocity. Pozitivum jsou tři body, které si připočítali do tabulky, negativum je způsob jejich získání a také předčasný odchod ze hřiště špílmachra Dostálka. „Má problém s kolenem, ale jak ho znám už z mého trénování v Líšni, kde nevynechal ani minutu, bude na příští zápas nachystaný. Jinak se to ve mně mísí, Vracov nás vůbec ničím nepřekvapil, je hrozné, že to pustíme až do dramatického závěru. Když budete takových zápasů hrát deset, třeba sedm z nich vyhrajete o tři nebo čtyři branky. My jsme bohužel teď jinde, věřím, že se to už brzy někam posune," uzavřel Zbořil.

Divize D

MFK Vyškov – FC Vracov 1:0 (1:0)

Branka: 24. Dostálek (pen.). Rozhodčí: Linhart – Soukal, Hlubinka.

Delegát: Laca. ŽK: Dostálek, Koláček, Hradil, Novotný, Palla – Zýbal. Diváci: 310.

MFK Vyškov: L. Kollár – M. Kollár, Voral, Hodinář, Koláček – Palla (63. Jašíček), Žoček, Dostálek (60. Lička), Baričák (82. Král) – Hradil, Novotný.

FC Vracov: Zálešák – Šenk, Lejsal, Krupica, Eliáš – Kudlík, Pavlas, Kotásek (46: Březina), Vybíral – Zýbal (86. Kozák), Loprais (65. Beck)