Bez ohledu na výsledky jarních odvet si na aktuální sezonu jistě vzpomene i po letech. V létě měl k dispozici jen torzo kádru, s nímž si těžko představoval odehrát podzim, natož celý ročník. Ale teď? Páté místo a v divizi nejvíce bodů klubové historie.

Zvláštní pocitovou proměnu prožil na lavičce fotbalistů Rostexu Vyškov jejich trenér Pavel Svoboda. Obavy, které mu před sezonou nadělaly nejednu vrásku na čele, se v průběhu podzimní části změnily k pozitivnímu myšlení a vyhlídkám na jaro. O všech radostech a strastech spojených s minulými měsíci a taky o tom, co je ještě potřeba udělat, aby zbytek zápasů Moravskoslezské fotbalové divize skupiny D vyzněl pro Vyškovské co nejlépe, prozradil kouč Vyškovskému Deníku více.

Nemůžeme začít jinak než letními problémy mužstva v podobě velmi úzkého kádru. Jak jste tuto situaci vnímal?

No, příliš do zpěvu nám samozřejmě nebylo. Abych pravdu řekl, setkávalo se nás velmi málo. Dokonce jsme museli odvolat i přátelský zápas. Co si pamatuji, to se nám nikdy nestalo. Čtrnáct dní před sezonou přišlo na trénink osm lidí.

Uvažovalo se třeba i o tom, že by muži divizi vůbec nehráli?

Ne, to rozhodně ne. Myslím, že by se to vždy nějak zvládlo. Variant, jak situaci zachránit, se připravilo několik. Ta zásadní spočívala v tom, že přijdou mladíci z dorostu. No a pak jsme měli ještě nějaké zraněné hráče, kteří přicházeli postupně do úvahy.

Úvodní kolo se přesto nepodařilo. Nastoupili jste proti Ždírci, nedali žádný gól a prohráli. Nebál jste se, že to opravdu nepůjde a budete hrát od začátku o záchranu?

Ani ne. Věřte mi, onehdy jsem se díval na video z toho zápasu a podle mě kdybychom s nimi hráli třeba jen o týden, dva později, měli bychom tři body. Bylo to o nesehranosti a ještě pořád užším kádru. Měli jsme před Ždírcem vlastně jen dva pořádné tréninky. Klukům na hřišti chvíli trvalo, než si na sebe zvykli.

I když to zní zvláštně, týmu Vyškova pomohlo „rozpuštění“ soupisky Sokola Dědice, do té doby účastníka krajského přeboru. Jak jste přijal příchody Horvátha a Sigmunda?

Samozřejmě jejich příchody nám hodně pomohly. Valdemar Horváth rozdává zkušenosti každým svým pohybem či slovem. Dokáže pomoci v krizových chvílích, prostě záložník, který umí zklidnit hru, ale také tvořit. Sigmund měl zpočátku problém, když neměl natrénováno. Chyběla mu totiž zimní příprava, měl zdravotní problémy se zády. Dohnal to a pak mě na trávníku příjemně překvapoval, je použitelný v záloze i útoku. S nimi dvěma se hrálo hned lépe.

Soupiska se tak zaplnila, přesto asi byste ještě rád získal nějaké další posily v zimní přestávce, je to tak? Na kterém postě?

Já pevně doufám, že nebudou výraznější odchody. Pokud plus, minus udržíme stávající kádr, nevidím to špatně. Hodili by se každopádně ještě tak dva záložníci. Uvidíme, co se povede dojednat.

Díky změnám v sestavě se letos změnilo i rozestavení jednotlivých fotbalistů na hřišti. Míním tím například přechod Michala Kollára do zálohy a tak dále?

Tak co se týče Michala v záložní řadě, to je pro mě příjemné překvapení. Měl jsem zrovna z tohoto přesunu trochu strach, vždy hrával beka. Ale z defenzivy ho vytlačila nová posila, předtím rousínovský Lukáš Vágner. Michalovi se ale daří výborně, vůbec se nebojí doplňovat útočníky a dal tři góly.

Když jsme zmínili vaše okresní konkurenty z Rousínova, podzimní derby jste vyhráli o dvě branky. Jak těžký zápas to byl?

Abych pravdu řekl, pro nás zase tak těžký nebyl. Ono se neustále omílá, že je to derby, bude to vyhecované, ale my to zase tak jinak než nějaký jiný zápas nebereme. Myslím, že je to tak díky obsazení, hraje hodně kluků spíš z Brna, hlavně v dresu Framozu. V samotném zápase se podle mě projevily čerstvé změny v jejich sestavě, zatímco nám už se v té době dařilo dobře.

Ve které části podzimního programu jste začal věřit, že se budete pohybovat ve vrchní polovině tabulky? Hned při sérii výher počínaje druhým kolem?

Už v létě jsem říkal, že když k nám přijdou ještě dva, tři záložníci, tak budeme hrát do pátého místa. Na takových příčkách se taky pohybujeme. Ale není to všechno, co potřebujeme. Musíme tým doplnit. Když nám teď vypadnou nějací hráči, není kam sáhnout. Že to bude výsledkově dobré, se ukázalo opravdu už v úvodu. Až tedy na to první kolo.

Kdy jste prožíval v podzimní části divize nejtěžší a kdy nejlepší chvíle na lavičce Rostexu?

Jestli se ptáte přímo na zápasy, pak nejhůř mi bylo ve Žďáru. Tam jsme to měli skvěle rozehrané, po hodině hry jsme vedli, měli další šance a přesto nakonec prohráli. Nejlépe je mi vždy po vyhraném utkání. Třeba když jsme přehráli Šardice nebo Hulín. Problém jsem neměli také ve Ždírci nad Doubravou v posledním podzimním utkání, podali jsme tam myslím suverénní výkon.

O dobrý podzim Rostexu se určitě zasloužila útočná síla dua Mašlej, Lička. Zpočátku jim to v produktivitě trochu drhlo, věřil jste, že jim to zase půjde? Jak jsou důležití?

Jsou to čistokrevní útočníci, ti jsou vždy moc důležití. Věřil jsem, že jim to začne zase pasovat. Jsou kamarádi i mimo hřiště, jednoduše jim to klape. Když to nejde jednomu, tak to jde druhému. A když tohle mužstvo ví, hraje se mu úplně jinak.

Na druhé straně v obraně se zase všechno točí kolem Schindlera. Zřejmě také nepostradatelný, že?

No o tom vůbec nepochybujte, Jarda má neuvěřitelné množství zkušeností, všechno si to v obraně diriguje a hlídá. Navíc, jak už jsme říkali, v obraně se mi začal líbit i Vágner. Bylo pár hlasů, že už by na divizi nemusel díky věku mít, ale není to pravda. Do týmu zapadl a jeho standardní situace, ty stojí za to.

Celkové hodnocení podzimu tedy vyznívá pozitivně? Popřípadě na čem je možné před jarem zapracovat?

Spokojenost vládne s nasbíranými body. Máme jich třicet a to tu po podzimu v divizi ještě nebylo. V některých zápasech byla vidět kvalita mužstva, která šla pořád nahoru. Zapracovat pak můžeme na koncentraci, měli jsme některé zápasy opravdu dobře rozehrané, myslím tím Protivanov, Hulín, Žďár, a zbytečně jsme ztráceli body. Šance jsme si vypracovali, ale nedali druhý gól.

Je jasné, že je brzy stanovovat cíle, ale jak vidíte vyhlídky do jarních odvet? Jaký je vyškovský cíl ohledně konečného pořadí?

Řeknu to kulantně, podle mě bude největším posílení, když se udrží současný kádr. Kdyby neodešlo více kluků a třeba naopak přišli mladí běhaví záložníci, do konečného pátého místa bychom mohli skončit.