Jedněm trhají uši a kazí fotbalový požitek, druzí je vítají jako skvělé oživení. Každopádně z obchodů mizí po tisících. Monotónní bzučení může od příští sezony zachvátit i některé jihomoravské stadiony. „Je otázka, jestli půjde o fenomén nebo pouze přechodnou módu,“ přemítá mluvčí fotbalové Zbrojovky Boris Keka.

Právě brněnský klub se africkému „hudebnímu“ nástroji nebrání. „Vuvuzely mají šanci stát se na sezonu dvě doplňkem fotbalových utkání a zatím jsme neuvažovali o jejich zákazu. V průběhu ligy můžeme zareagovat na případné stížnosti, ale myslím si, že nic takového nehrozí,“ myslí si Keka, který bzukot zažil na vlastní kůži. I když jej předtím považoval za šílenost, částečně změnil názor. „Byl jsem sledovat utkání Německa s Anglií na olympijském stadionu v Mnichově, kde se sešlo pětadvacet tisíc lidí. Z toho tisícovka měla vuvuzely a nepřišly mi nikterak rušivé,“ líčí svůj poznatek.

Zákaz zatím neplánují ani druholigoví fotbalisté 1. SC Znojmo. „Rozhodně trubky zakazovat nebudeme, ale kdyby nám je začali fanoušci nosit ve větší míře na stadion, asi bychom zrovna nadšení nebyli. Shodou okolností nám přišla před pár dny nabídka od jistého distributora, který nám nákup vuvuzel nabízel za zvýhodněnou cenu,“ usmívá se manažer 1. SC Znojmo Karel Hodák.

To ve sportech, jejichž bitvy se odehrávají pod střechou, nechtějí o trubkách ani slyšet. „V zájmu zachování jedinečné atmosféry, která panuje během domácích utkání Komety Brno v hale Rondo, nebude umožněn vstup s vuvuzelou na všechna domácí utkání,“ píše se v prohlášení hokejového extraligového klu­bu.

Znojemští hokejoví Orli vnímají situaci podobně. „Pokud se najdou lidé, kteří by využívali vuvuzely při našich zápasech, zřejmě trubky také zakážeme,“ přemýšlí manažer Znojemských orlů Jaroslav Šufajzl.

Decibelový poprask v házenkářském stánku? To si nedokážou představit ani v extraligovém Veselí nad Moravou. „Z vuvuzel by nám asi spadla hala. Je tu akustika jako blázen. Nemáme pro ně podmínky. Hráčky by se nemohly soustředit na hru. Používání trubek ale teď neřešíme, rozhodovali bychom se až podle dané situace,“ má jasno technický vedoucí týmu Vlastimil Procházka.

Břeclavští stolní tenisté se spíš než s vuvuzelami potýkají s hlasitými bubeníky z konkurenčního Hodonína. „Stolní tenis je konzervativní sport a troubení by hráčky rozhodně rušilo,“ vysvětluje trenér MSK Břeclav Petr Nedoma.

V kraji tedy vuvuzely možná jen zabzučí a utichnou…

Oslovené kluby a jejich postoj k vuvuzelám
Fotbal: Prvoligová Zbrojovka se vuvuzelám nebrání.
Ani druholigové 1. SC Znojmo trubky zakazovat nebude.

V divizním Aposu Blansko řešili existenční problémy. „Možná přijde někdo s vuvuzelou zamachrovat zkraje sezony, ale nemyslím si, že s nimi bude problém,“ povídá místopředseda klubu a trenér A týmu mužů Roman Šindelka.

Hokej: Extraligová Kometa Brno vuvuzely zakázala. S podobným zákazem možná přijdou i prvoligoví Orli Znojmo.
Stolní tenis: Jde o konzervativní sport. Hluk vuvuzel by rušil i hráčky týmu MSK Břeclav.
Ragby: „Zákazy vuvuzel u nás nemají šanci. Přijďte nám zatroubit,“ vzkazuje kouč JIMI Vyškov Dušan Lodes.

TOMÁŠ SVOBODA
ZPRAVODAJOVÉ ROVNOSTI