Vyškovský fotbal prožívá první pochmurné pondělí v novém ročníku moravskoslezské divize. Má k tomu pádný důvod, ztratil neporazitelnost smutným způsobem. Za to hosté ze Spytihněvi, ať už samotní hráči nebo početná skupina fanoušků na tribuně, měli z průběhu nedělního utkání velkou radost. „Čištění hlav pomohlo, na tréninku jsme si vyříkali středeční debakl v Bohunicích a taky to, že Vyškov chce narozdíl od mnohých ostatních hrát fotbal a proti takovým týmům se nám daří,“ po zápase konstatoval hostující trenér Petr Polášek.

Ale pojďme popořádku. Začátek nevypadal z pohledu domácích barev až tak špatně. První šance se odehrávaly před brankou Spytihněvi, ale v té největší Ličkovi utekl při zpracování míč do zázemí. Po neplodné desetiminutovce zahřmělo na druhé straně. Ač hlídán, po centru naslepo se hlavou prosadil Večeřa. To už ale šlo o v pořadí druhou pohromu pro Rostex, protože chvíli předtím odkulhal na lavičku Hodinář. Tvůrce vyškovské hry si bez cizího přičinění obnovil staré zranění kotníku. „Shoda okolností. David asi šlápl do ostřikovače, který je položen trochu níž než okolí. Bez něho je to těžké. Ale beci dobře ví i bez něj, že soupeř v prostoru blízko šestnáctce nesmí odcentrovat. A taky si myslím, že brankář Kollár byl špatně postavený, měl udělat úkrok ještě ven,“ pokáral vyškovský kouč Valdemar Horváth.

Šokovaní domácí začali okamžitě dělat další chyby, ale další velké příležitosti už Kollár lapil. Rostex se navíc probral k životu, k němuž mu pomohla i sporná situace na konci půlhodiny hry. Míč kopnutý od rohového praporku dvakrát změnil díky tečím směr a spadl u zadní tyče na ruku hostujícímu Spurnému.

Sudí Kondler nezaváhal a ukázal na značku pokutového kopu. „S tím vůbec nesouhlasím. Jestli je trend, že nešťastné doteky rukou bez pohybu se nebudou pískat, pak nerozumím, proč tohle rozhodčí pískl. Ale nevadí, jsem rád, že jsme nesklonili hlavu a že jsme dali další gól,“ vyslovil vlastní názor Polášek. Ano, Lička sice v pohodě proměnil, jenže ihned po rozehrání následoval rohový kop a při něm si domácí počínali tak trochu jako školáci. Načechraný míč podél brankové čáry doťukl hlavou zblízka znovu Večeřa. Lička a ostatní proskočili, Kollár si pro míč nešel a to s Rostexem definitivně zamávalo.

Aby toho nebylo málo, po dalších šesti minutách přišla hodně nevídaná série odrazů v přehuštěném prostoru vyškovského vápna, několik střeleckých pokusů a na konci znovu Večeřa. Spytihněvští blahořečili útočníkovi, který dal čistý hattrick v rozmezí necelých třiceti minut.

Naopak domácí si mohli spílat navzájem. „Další chyba, hrubá chyba. Když už to vypadalo, že mužstvo začíná dýchat i bez Hodináře, tak po nastoupaném rohu neuděláme nic pořádně, to mně připadalo jako v přípravce. Naše marodka v anglickém fotbalovém týdnu stojí za to, ale nechci se vymlouvat. Dnes v našem týmu takových šest, sedm hráčů nepodalo standard na divizi,“ prohlásil Horváth.

A druhá půle? Po úvodní snaze Rostexu, která připomínala spíš herní křeč, přišla fotbalová nuda. Tu čas od času přerušil někdo pěknou střelou z dálky a v závěru i Ulman, který dostal míč do samostatného úniku, obešel i Kollára a z úhlu trefil prázdnou bránu. Završil tak skóre na konečných 1:4. „Dali jsme tři branky za poločas, Ondra Večeřa se předtím docela trápil a dneska se maximálně chytnul. Pak už jsme je k ničemu zásadnímu nepustili, dnes prostě totální spokojenost, můžeme už zase hrát v divizi v pohodě,“ řekl lodivod vítězů.

Za to poražená strana, tam bylo o poznání smutněji. „Porušili jsme dnes všechna pravidla fotbalu. Když tým hraje v deseti, musí se stoprocentně koncentrovat a jakkoli přečkat do střídání nebo návratu hráče. Když vyrovnáme, dostaneme hned zpět branku. A je toho víc. Dneska to byl od nás slabý odvar předchozích výkonů,“ uvědomil si Horváth.

Vyškov 1:4 Spytihněv

Poločas: 1:3.

Branky: 30. Lička (pen.) – 11., 32. a 38. Večeřa, 88. Ulman.

SK Rostex Vyškov: L. Kollár – Miloš Žoček, M. Kollár, Koláček, Hodinář (10. Rychlík, 51. Novotný) – Palla (88. Daněk), Sigmund, Voral, Pospíšil – Lička, Hradil.

FC Slovácká Sparta Spytihněv: Hájek – Sokol, Ruman, Krejčí (45. Grabec), Kovář – Spurný (60. Křenek), Horsák, Kutra, Laciga – Barot, Večeřa (77. Ulman).

Rozhodčí: Kondler – Jahoda, Svoboda.

ŽK: Novotný – Spurný, Večeřa, Kutra, Barot.

Delegát: Kaláb.

Diváci: 290.