Sobotní brzké odpoledne patřilo na vyškovském stadionu Za Parkem loučení domácích s podzimní částí Moravskoslezské fotbalové ligy. Překazit hostiteli tříbodové plány se pokoušeli Mohelničtí. Ti chtěli pokračovat ve své desetizápasové sérii bez porážky. Ale to se nepovedlo. „Soupeř si tu nezasloužil prohrát, předvedl velmi dobrý výkon," chválil ligového nováčka po závěrečném hvizdu souboje trenér domácích Miloslav Machálek.

Naopak s hodnocením výkonu jeho družiny to už bylo rozporuplné. Spokojený totiž rozhodně nebyl s prvním poločasem. Měl proč. Jeho svěřencům chyběl pohyb, přesnost a viditelně také tradiční výbušnost, která soupeřům obvykle dělá problémy. „To se přiznám, poprvé v této sezoně jsem zažil, že jsem se styděl za svoje mužstvo, a to v prvním poločase. Co v něm kluci předvedli, to nemělo žádné parametry této soutěže," kroutil hlavou.

Přesto se dostali do vedení. Po čtvrthodince hry dlouhý aut dopředu prodloužil hlavou Dominik Urbančok a zabíhající Lukáš Lahodný pak těsně před gólmanem usměrnil ve skluzu míč mimo jeho dosah. Ten doskákal k tyči.

Nešlo o náhodu. „Chtěli jsme to tak udělat. Včera na tréninku jsme něco podobného cvičili. Balón do hrotu a prodloužení nebo puštění dál. Dominik to dobře nadzvedl a já jsem startoval vlastně z ofsajdové čáry. Viděl jsem, že vybíhá i gólman, tak jsem ho jen pravačkou přehodil. Gól tak nějak z ničeho, vlastně to byl můj první dotek balónu," usmíval se autor prvního zásahu.

Jenže to byla do přestávky jedna z mála světlých vyškovských chvilek. Více ze hry měli Mohelničtí a těsně před odchodem do kabin zasadili Vyškovu dvě rány v rychlém sledu. Nejprve přinesli úspěch centrující Bača a pohotový volej umístěný k přední tyči v podání Hapala. O pět minut později zmatky ve vápně domácích a hlavně souboj Trousila s Bačou vyhodnotil rozhodčí ze strany vyškovského špílmachra jako nedovolený. Penaltu bezpečně proměnil Fiala.

Poločasová změna

Do druhé půle už ale přišel na hřiště za domácí jakoby jiný tým. Borci v bílých dresech byli najednou daleko dravější a šance počítali s výjimkou zazděné tutovky hostujícího Hapala po hodině hry jen oni. Dvě přišly po rohových kopech Hodináře a hlavičkách Krejčího a Lahodného. Ten tak nebyl daleko od svého druhého zásahu. A nakonec se ho také dočkal.

Po mohelnické ztrátě ve středu hřiště následoval protiútok, Lahodný dostal centr do běhu na hranici vápna, zpracoval si ho, s kapkou štěstí přešel přes posledního obránce a tvrdě zakončil. „Přes beka to bylo s odrazem, ale vyšlo to a pak už jsem to jen propálil na první tyčku. Když ke mně centr letěl, chvíli jsem přemýšlel, jestli to nezkusit přímo, ale raději jsem to nechtěl riskovat. Přišlo mi lepší, když to budu zpracovávat, přeci jen voleje zase tak dobře nezvládám," popsal situaci úspěšný střelec.

Krejčí šel do sprch

Vyškovským ještě víc narostla křídla, ale v pětašedesáté minutě jim je trochu ustřihl vlastní spoluhráč. Krejčí tvrdě fauloval na půlící čáře, a protože už byl jednou karetně napomínán, poroučel se z trávníku. Paradoxně to označil hostující kouč za jeden z důvodů neúspěchu. „To nám vůbec nepomohlo, naopak, přestali jsme hrát, být aktivní, agresivní. Ale rozhodla i ta Hapalova klíčová šance, kdy byl sám před brankářem a měl zvýšit na dvoubrankový rozdíl. Kdyby proměnil, bylo to vše jinak. Jenže na kdyby se nehraje," zdůraznil Roman Sedláček.

A tak se o slovo přihlásili dva nejzkušenější borci na trávníku a drama definitivně zlomili na vyškovskou stranu. Deset minut před koncem Hodinář záměrně přetáhl roh na hlavu Trousila a jeho krásný oblouček spadl přesně ke vzdálenější tyči.

Domácí tak slavili tři body po výhře 3:2. „Sehráli si to tam podle svých představ a ona to nakonec byla rozhodující akce. Každopádně obdivuhodné je, že jsme to utkání dokázali otočit na naši stranu i přes to vyloučení," prohlásil Machálek.

Jeho protějšek z porážky nedělal vědu. „Slušela by tomu remíza. My jsme deset kol neprohráli a chtěli jsme na to tady navázat. Výkonem se to povedlo, výsledkem už ne. Domácí byli šťastnější, ale to je fotbal. Musím kluky pochválit za dnešek i celý podzim," uzavřel Sedláček.

Fotbal – MSFL

Vyškov 3:2 Mohelnice

Poločas: 1:2

Branky: 17., 57. Lahodný, 81. Trousil – 36. Hapal, 41. Fiala (pen.)

ŽK: Hodinář, Přerovský, Krejčí – Kopa, Hapal, Heidenrreich, Vokoun

ČK: Krejčí

Rozhodčí: Batík – Soukal, Vejtasa. Delegát: Malinovský

Diváci: 293

MFK Vyškov: Štěpán – Hodinář, Jeřábek, Trousil, Krejčí – Lahodný, Studený (46. Žoček), Urbančok (72. J. Lička), Němeček (41. Přichystal) – Stříž, Přerovský.

FK Mohelnice: Hora – Heidenreich, Fiala, Kuba, Seibert – Kopa, Fišara, Bača, Weinlich (71. Bzírský), Vokoun (81. Soukup) – Hapal.

po minutách: mfk vyškov – fk mohelnice

1. Začíná poslední vyškovský zápas tohoto roku. Šance jsou poměrně vyrovnané, domácí se ale chtějí loučit tříbodový ziskem.

6. Domácí gólman Štěpán zabrnkal na nervy tří stovek přítomných diváků. Vyběhl na hranici vápna k dlouhému nákopu hostů, ale poměrně dlouho vyčkával a při odkopu trefil jen sprintujícího Baču. Od něj se balón naštěstí odrazil mimo tři tyče.

17. 1:0 – Lahodný. Z první vážnější situace MFK skóruje: zřejmě nacvičenou akci provedli dokonale. Autové vhazování prodloužil za defenzivní blok soupeře Urbančok, tam se dostal Lahodný a stihl ještě před vyběhnuvším Horou změnit směr trajektorie míče podél něj a přesně k tyči.

18. Okamžitě přichází gólovka i na druhé straně. Mohelnický průnik po levé straně pokračoval zpětnou příhrou po zemi na střed do palebné pozice Hapalovi. Střílel z voleje, ale zamířil přesně do rukavic Štěpána.

35. Přerovský se chytrostí dostával přes posledního muže hostující obrany a stoper Seibert zatáhl za záchrannou brzdu. Za faul ale k nelibosti domácí lavičky pykal jen žlutou kartou.

36. 1:1 – Hapal. Matný výkon Vyškovských protivník využívá k vyrovnání, jasně ukázal, že v jednoduchosti je síla. Bačovi se povedla akce po levé straně, nacentroval dokonale do běhu Hapalovi a ten skóroval z první k bližší tyči. Štěpán se nestihl ani pohnout.

41. 1:2 – Fiala. Domácí jsou jak opaření a dostali další trest. Zmatky ve vlastním pokutovém území skončily po nečekaném odrazu balónu s falší střetem režiséra domácích řad Trousila a Bači. Sudí odpískal penaltu, kterou s jistotou proměnil Fiala. Štěpán sice vystihl stranu, ale na dobře umístěnou ránu neměl nárok.

45. Bez zbytečného prodloužení končí první půle a pro domácí hodně neslavně. Zůstali za očekáváním výkonem i výsledkem, navíc mají nalomenou psychiku rychlým obratem skóre.

50. Roh Hodináře na bližší tyč usměrnil Krejčí, gólman jen reflexivně zasáhl rukou a pak následoval tvrdý odkop.

51. Další rohový kop Hodináře přímo do ohně, k hlavičce se dostal Lahodný, ale namířil těsně vedle vzdálenější tyče.

55. Za vyškovskou obranou se zjevil osamocený Hapal, zakončoval ale mizerně. K údivu všech praporek asistenta rozhodčího nahoru nešel, o ofsajd nešlo a byla to tutovka.

57. 2:2 – Lahodný. Začíná se od znova, domácím vyšel brejk: Přichystal upláchl svým strážcům, situaci čtyři na dva řešil centrem doprostřed na nabíhajícího Lahodného. Ten prokázal sebevědomí dnešního střelce, se štěstím prošel přes posledního beka a nechytatelně k tyči zakončil.

65. Obrovská komplikace pro domácí barvy, do sprch musí předčasně Krejčí. Za zbytečný zákrok na půlící čáře uviděl druhou žlutou kartu a oslabuje svůj tým v době, kdy se nadechoval k obratu.

69. Bleskový protiútok Mohelnice vedl na pravé straně Vokoun, ačkoli tísněn Hodinářem, dokázal zakončit. Ovšem jen slabě a doprostřed brány, kde stál Štěpán.

81. 3:2 – Trousil. Vyškovští i v desíti lidech jdou do vedení, může za to další standardní situace a ostřílená dvojka Hodinář, Trousil. Prvně jmenovaný posadil při úmyslně přetaženém rohu míč na hlavu Trousila, a jeho nádherný oblouček zapadl zase zpět k opačné tyči. Opora domácích tak odčinila svůj penaltový zákrok z konce prvního poločasu.

90.+2. Je konec. Na trávníku už se nic zásadního nestalo, žádný tlak hostů ani velká šance nepřišla. Naopak, Vyškovští dobře takticky drželi míč na polovině Mohelnice. Zlepšeným výkon ve druhém dějství si zajistili tři body.